Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Sly | 2023
csfd  imdb
US premiéra: 03.11.2023
CZ premiéra: 03.11.2023
režie: Thom Zimmy
hrají: Sylvester Stallone

Sly: Recenze


ikona
Spooner
netflixslysylvester stallone
Ikona akčních filmů vzpomíná na své největší úspěchy i pády. Je z toho dárek pro všechny fanoušky? 

Netflix si v posledních měsících našel novou zlatou žílu, kterou využívá čím dál častěji – dokumenty o slavných osobnostech. A jelikož se jim tato strategie slušně vyplácí, dočkali jsme se tento rok náhledu do životů Davida Beckhama, Arnolda Schwarzeneggera či také Robbieho Williamse. Netflix do nás sype osobní zpovědi slavných tváří ve velkém, a navíc se zde potvrzuje jedno odvěké akční pravidlo. Kde je Arnie, tam samozřejmě nemůže chybět ani Sylvester Stallone. Ano, i další průkopník akčního žánru dostal na Netflixu svůj hraný pomník, tentokrát však ne ve formě minisérie, nýbrž samotného filmu. Dokázal ovšem Sly na poli zhruba 90 minut říct vše podstatné a potěšit všechny své příznivce?

Dostáváme tak tradiční dokument, v němž se Sly rozpovídá prakticky o všech etapách své filmové kariéry. Začíná se samozřejmě jeho krušnými hereckými začátky, pak přijde na řadu ikonický Rocky, Rambo a dojde i na Expendables či jeho největší faily v čele se Stůj, nebo maminka vystřelí! Celé je to pak rámováno do otvírání další hercovy kapitoly v podobě stěhování a také jeho osobních zkušeností, které do svých nejslavnějších filmů a rolí projektuje. Nejvíce se pak snímek zaměřuje na jeho komplikovaný vztah s otcem. V těchto pasážích je pak Stallone až nečekaně otevřený a emotivní a dokáže patřičně strhnout.

Ve všech zmíněných pasážích se ostatně Slyovo povídání velmi příjemně poslouchá. Skvěle nám totiž prodává nejen hercovo charisma, ale zejména jedinečnou osobnost, která ho hezky odděluje od jeho hlavního „konkurenta“ Arnieho. Film ukazuje Sylvestera jako naprostého dříče, jenž po vzoru svých postav ne nebere jako odpověď a i přes několik životních zakopnutí vždy najde způsob, jak se zvednout a jít dál. I když někdy jde ve svých snahách a filmech až příliš na dřeň. Film navíc prodává akční legendu jako přímého a rázného muže, jenž má vždy v rukávu nějakou tu velkou životní pravdu. Právě v těchto momentech si budou fandové dokument nejvíce užívat, stejně jako v případě povídání o jednotlivých filmech. 

Právě hercovo charisma a jistá otevřenost je pak logicky hnacím motorem celého snímku, díky němuž budete počinu věnovat pozornost. Bohužel to ovšem není místy úplně svižná a vtahující podívaná. Po režijní stránce je totiž Sly spíše dokumentární rutinou, která v podstatě spoléhá jen na titulní osobnost, ale o nic výrazného se nepokouší. Což je tváří v tvář přeci jen o malinko výživnějšímu a sympatickému Arnoldovi či dynamickému Beckhamovi trochu málo. Režii chybí jistý tah na branku či trochu hravější a důmyslnější práce s archivními materiály. 

Ano, máme tu sice výpovědi Quentina Tarantina, zmiňovaného Arnieho a dalších známých tváří, ti ale vše sami nespasí. Jak už to navíc u podobných počinů bývá, jedná se v podstatě o klasické hercovo promo, takže i když je Stallone ve vztahu s otcem upřímný, jiné velké osobní rány a události se zde spíše zmíní. Ve výsledku se tak dokument nedostane hlavnímu aktérovi tolik pod kůži, jak by mohl. Ale s tím už asi budeme muset u podobných počinů trochu počítat.


Přehrajte si trailer
Fakt, že dokumenty o Arnoldovi a Slyovi přišly tak krátce po sobě, je pak pro diváka nakonec výhrou. Člověk aspoň může v rychlém sledu poznat, v čem byly akční legendy odlišné a v čem se naopak tak skvěle doplňovaly. Sly dokáže na tyto otázky patřičně odpovědět a je sympatickým počinem, který dokáže hezky prodat jeho charisma a životní osud. Bohužel to ovšem oddře sám Stallone, tempo snímku chvílemi dost stagnuje a měl jsem pocit, že si to celé zasloužilo ještě malinko více tvůrčí péče. I přesto mám však dojem, že svým vyprávěním dojme filmová legenda nejednoho fandu.

Verdikt

avatar6/10

Spooner

Sylvester Stallone vypráví svůj životní příběh v dokumentu, který sice zrovna nestrhne svým řemeslem a tvůrčí péčí, hlavní herecká hvězda ho však zvládne prakticky celý odtáhnout sama. A to k jisté fanouškovské spokojenosti vlastně stačí.


Podobné filmy


Hodnocení redakce

 • avatar6/10

  Cival

 • avatar7/10

  KarelR

 • avatar7/10

  do_Od


Hodnocení čtenářů

 • avatar7/10

  Revan

 • avatar8/10

  Cross

 • avatar7/10

  the dark knight

 • avatar7/10

  pepo

 • avatar6/10

  krumlajs

 • avatar7/10

  RidleyCrowe

 • avatar6/10

  malylada

 • avatar8/10

  Marty7CZ

 • avatar6/10

  holub109

 • avatar5/10

  Likan7

 • avatar7/10

  Atchyroz

 • avatar7/10

  Dathomir.

© copyright 2000 - 2023.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace