Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Stan Lee | 2023
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 16.06.2023
CZ premiéra: 16.06.2023
režie: David Gelb
hrají: Stan Lee, Robert Downey Jr.

Stan Lee: Recenze


ikona
Spooner
disney+stan lee
Povinnost pro každého komiksového fanouška, nebo jen prázdná dokumentární výplň?  

Když se řekne komiks, první tvůrce, který po všech superhrdinech člověka napadne, bude jednoznačně Stan Lee. Jeden z nejvlivnějších a největších komiksových autorů a hlavní tvář Marvelu stojící za vznikem nespočtu legendárních hrdinů se nesmazatelně zapsal do srdce milionů geeků a asi všichni se shodneme na tom, že jeho jedinečná osobnost si nějaký ten výživný životopis opravdu zasloužila. Obzvláště, když by komiksový guru na sklonku loňského roku oslavil 100. narozeniny. Stejný nápad samozřejmě měli i na Disney+, kde si tak nyní můžete vedle všemožných marvelovek pustit i dokument o jejich tvůrci. Jenže skalní fanoušky Marvelu, kteří ví o jeho osobě a zákulisí slavné značky alespoň základní informace, uspokojí novinka jen stěží.

Na první pohled se tu zdá vše v klasickém žánrovém pořádku. Dostaneme náhled do života Stana Lee od jeho narození přes první pisatelské krůčky až po obří úspěchy i zlatou éru Marvelu a samozřejmě se dostane i na filmové MCU. Vypravěčem příběhu je pak samotný Stan Lee prostřednictvím částí z jeho archivních rozhovoru a celý dokument je poslepován nejen starými záběry a komiksovými ilustracemi, ale také poměrně jednoduchou animací. Prostě takřka tradiční dokumentární styl, jenž ovšem při správném dramaturgickém a režijním podání mohl fungovat. Místo toho však z výsledku vyšla naprostá rutina, které chybí svižnější struktura, jasnější tah na branku a zejména to správné nadšené srdíčko, jež by dokázalo Leeho nezaměnitelnou osobnost správně prodat.

Toho se však v tomto průměrném a zaměnitelném podání nedočkáte. Dokument zpočátku malinko zaujme svými animacemi a vyprávění samotného Stana Lee snímek táhne víc, než si možná tvůrci dokáží přiznat. Jenže po zhruba půl hodině se film překlopí do stereotypního odškrtávání tvorby jednotlivých superhrdinů, Hulkem či Spider-Manem počínaje a Black Pantherem konče, a nevýrazný režijní styl začne diváka velmi brzy nudit. Jako by si zde režie jen povinně odškrtávala jednotlivé hrdiny a situace, jež musí v dokumentu zaznít, ale vlastně jim nevěnovala výraznou energii.

Ve všech momentech, načrtnutých motivech a zejména v případě samotné osoby Stana Lee se tak novinka pohybuje až po hříchu po povrchu a nenabízí vlastně nic zajímavého a nového, o čem by člověk alespoň trochu zajímající se o komiksy nikdy neslyšel. Skoro to vypadá jako by si autoři před tvorbou vygooglili pouze stránku z Wikipedie, našli k ní pár rozhovorů, přidali pár jednoduchých animací a prostě to celé nějak poslepovali dohromady. Ani zajímavý a výrazný konflikt s Kirbym a Ditkem o tom, zda je autorem postavy člověk s prvotním nápadem, či ilustrátor, tu není vytěžen tolik, jak by si zasloužil. Dramaturgie projektu je pak velmi zmatená a po celkem detailním popisu několika roků se tu skočí o takřka 40 let dopředu, filmová kapitola se pouze zmíní a některé věci se raději vynechávají úplně.


Přehrajte si trailer
Nový dokument o Stanu Lee tak zcela rutinně naplňuje škatulku dokumentu o jedinečné osobě, která díky krátké stopáži poměrně uteče a jakž takž dokáže ukázat autorovu významnost a jeho způsob myšlení. Jinak jde ovšem o zcela prázdné dílo, co takřka odmítá jít do hloubky a ve své necelé hodině a půl ani nemůže pojmout vše důležité. Na to by byla potřeba alespoň dokumentární série ve stylu nedávného Arnolda od Netflixu. Jenže scenáristé bohužel jakoby se ani nesnažili uspokojit marvelovské příznivce, ale točili dokument pro neznalce, pro něž je Stan Lee zejména vtipným dědečkem hrající camea ve slavných komiksovkách. Těm jediným dokáže životopisná novinka něco málo říct, všichni ostatní odejdou po zhlédnutí dokumentu „s prázdnou.“

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (2)

Verdikt

avatar5/10

Spooner

Stan Lee se ku příležitosti nedávného výročí 100 let od narození dočkal vlastního dokumentu, který ovšem ani zdaleka není tak výživný a obsáhlý, jak by si život této komiksové ikony zasloužil. Snímek doplácí na průměrnou režii a takřka nulový zápal a chuť jít v jednotlivých tématech více do hloubky. Koukejte, jen pokud o Stanu Lee nevíte opravdu vůbec nic.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace