Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Škatuláci | The Boxtrolls | 2014
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 17.10.2014
CZ premiéra: 23.10.2014
režie: Graham Annable, Anthony Stacchi
hrají: Ben Kingsley, Simon Pegg, Elle Fanning, Isaac Hempstead-Wright, Nick Frost

Škatuláci: Recenze


ikona
KarelR
Po Koralíně a ParaNormanovi nastupují trolové ze Sýrečkova. 

Americké stop-motion studio Laika už nám naservírovalo dva poctivé ruční animáky, které veskrze potěšily diváky i kritiku. Mě osobně ale kouzlo Koralíny příliš nezasáhlo a ParaNorman nakonec nebyl zas tak nápaditý a zábavný, jak se mohlo zdát z trailerů. Jak jsou na tom Škatuláci? Ohlasy mají zatím nejslabší, já se ale kupodivu bavil víc než dobře.

Spousta lidí si tu zavzpomíná na časy, kdy k vybudování komplexního světa stačil jeden film.Nejnovější ručně rozhýbaná nádhera od Laiky se odehrává v městečku zvaném Sýrečkov, které terorizují tajemní tvorové s krabicemi místo oblečení. Každou noc vyrážejí do ulic a kradou na co přijdou (i děti!), čemuž se snaží zabránit výstavně slizký pan Chňapal se svojí lapačskou partou. Opravdu jsou Škatuláci tak nebezpeční, jak tvrdí? Anebo je to celé trochu jinak?

Správně jste uhodli, kdo je v tomhle příběhu za padoucha, tohle „napětí“ ale tvůrci Škatuláků stejně dlouho neždímají. Docela brzy totiž představí bandu roztomilých podzemních trolů, se kterými je daleko větší zábava než s minulými hrdiny od Laiky. Ani bych moc nezabíhal k tomu, že je vlastně hlavním hrdinou filmu klučina, kterého Škatuláci vychovali mezi sebou. Mnohem raději se zdržím u toho, proč si tahle animovaná novinka zaslouží vaši pozornost.

 


Přehrajte si trailer
Předně je to kvůli její originalitě a propracovanosti. Film sice vychází z 9 let staré knihy Here Be Monsters!, protože ale nejde o nějak provařený kousek, rozhodně vás překvapí neotřelými hrdiny, kteří nejsou zas tak jednorozměrní, jak by se mohlo zdát. Škatuláci i jejich lidští přátelé a protivníci mají (na hodinu a půl dlouhý animák) příkladně vystavěné silné a slabé stránky. Něco je trápí, po něčem touží, něco musí překonat… a vždycky se z toho vyklube smysluplně rozvedená dějová linka, která hraje buď na emocionální nebo na humornou notu. Vedle boje za odvahu a správné otcovské výchovy se tak řeší třeba i svědomí Chňapalových poskoků, kteří soustavně filosofují nad tím, jestli opravdu stojí na straně dobra.

To vše je samozřejmě zabaleno do fascinujícího vizuálu (podpořeného skvělou hudbou), nad jehož stvořením si nepřestanete lámat hlavu až do závěrečných titulků. A aby toho ke sledování náhodou nebylo málo, navrch Škatuláci přihazují i pár mile absurdních twistů, nebojí se být děsiví ani inspirativní a především stále srší energií a moc příjemně ubíhají. Úspěšně tak budují pocit, že si stanovili rozumné ambice a ty bezezbytku naplňují. Což je v době budování nekonečných filmových sérií náramně osvěžující přístup, který by se klidně mohl praktikovat víc.

 

Jistě, Škatuláci nejsou dospěle sofistikovanou nebo perfektně vysoustruženou podívanou, za níž se budeme houfně ohlížet ještě za deset let. Scénář občas musí proběhnout nějakou tu zkratku a pokud někomu nesedne velmi specifická stylizace, rychle o trolí partu ztratí zájem. Spousta lidí by si tu nicméně mohla zavzpomínat na časy, kdy k vybudování komplexního světa stačil jeden film s jedním příběhem a jedním velkým ponaučením, po kterém začíná těšení se na další originální výtvor. A já jsem vyloženě dostal okouzlující staromilskou zábavu s výborným českým dabingem (a to je originální obsazení sakra našlápnuté!), jíž bych přál plné kinosály stokrát raději než dreamworksovským a pixarovským sequelům.

Ze Škatuláků totiž trčí spousta odvahy a důvěry ve vizi, která hlasitě nekřičí miliardový merchandising. Což je obdivuhodné už proto, že kdybych měl potomka, maže zítra do školy s tímhle batohem...

Komentáře

 • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar7/10

KarelR

Pokud jste nejásali u Koralíny ani ParaNormana, mohli byste ruční animaci od Laiky konečně docenit ve Škatulácích. Jde sice o jednoduchou pohádku, která nezbytně neláká do vícero zhlédnutí, je ale vystavěná tak šikovně a v podstatě i odvážně, že si určitě zaslouží spoustu pozornosti. A Županičův pan Chňapal je fenomenální!Hodnocení čtenářů

 • avatar6/10

  Snura

 • avatar5/10

  cabal

 • avatar6/10

  Tomino

 • avatar7/10

  Milda99

 • avatar7/10

  Spiker

 • avatar6/10

  pytlak15

 • avatar7/10

  Masarka14

 • avatar7/10

  king233

 • avatar9/10

  Ubik

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace