Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Šílená noc | Violent Night | 2022
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 02.12.2022
CZ premiéra: 08.12.2022
režie: Tommy Wirkola
hrají: David Harbour, John Leguizamo, Beverly D'Angelo, Cam Gigandet, Edi Patterson

Šílená noc: Recenze


ikona
Mr. Hlad
87northdavid harboursanta claustommy wirkolaviolent night
Santa přitvrdil 

Ještě před pár lety to vypadalo, že akční žánr je mrtvý. A když už ne žánr, tak alespoň menší filmy s rozpočty v rámci desítek milionů. Komiksovky akční hrdiny zadupaly do země a i když dnes situace není nějak zásadně odlišná, máme tu společnost 87 North Productions. Ta patří Davidu Leitchovi, jenž s parťákem Chadem Stahelskim natočil prvního Johna Wicka a od té doby tady točí vlastní pecky, případně se svou armádou kaskadérů a choreografů trénuje hvězdy pro jiné akčňáky. A nebo produkuje. Zkrátka toho pro žánr, s nímž to bylo donedávna hodně nahnuté, dělá hodně. A nebojí se rvát peníze a talent i do projektů, které znějí poněkud divně. Jako třeba Šílená noc. 

Jejím hlavním hrdinou je Santa Claus. Stárnoucí, unavený, lehce závislý na alkoholu a totálně vyhořelý. Vánoce už podle něj nejsou to, co bývaly, děti chtěj jen prachy a videohry, ničeho si neváží a on přemýšlí, že se po tisíci letech na svou práci vykašle. Jenže pak narazí na Trudy. Malou holku, která Vánoce opravdu hodně prožívá, byla fakt hodná a chtěla by, aby se její rodiče přestali hádat. A navíc musí vyrůstat obklopená lakomými a cynickými příbuznými a bohatou babičkou, která si užívá, že o její pozornost a peníze bojují její vlastní děti. A teď i parta zabijáků. Právě ti se totiž rozhodli Trudy a její rodině zkazit Vánoce, postříleli ochranku a povedenou famílii vzali jako rukojmí. A teď se pokoušejí dostat se do trezoru, kde má být tři sta milionů dolarů. Zastavit je může jedině Santa. A jeho bourací kladivo. 

Nápad natočit variaci na Smrtonosnou past a udělat akčního hrdinu z drsného Santu Clause je hodně zábavný, ale když o něm člověk chvilku přemýšlí, dojde mu, že na tomhle jediném fóru se nedá postavit celovečerní film. Naštěstí to došlo i tvůrcům. Tommy Wirkola je zatraceně šikovný režisér a od tvůrce Mrtvého sněhu, Jeníčka a Mařenky: Lovců čarodějnic a Cesty za smířením člověk tak nějak automaticky čekal, že tuhle vánoční podívanou pojme jako veselý krvák plný šílených nápadů. A to se taky stalo, jenže překvapivě si na toho klasického Wirkolu u Šílené noci musí diváci chvilku počkat. 

Šílená noc se totiž rozjíždí vcelku pomalu a dost dlouho se tváří jako malinko jiný snímek, než nám prodávaly trailery. Což ovšem nemyslím jako výtku. Wirkolovi se skutečně daří míchat černý humor, bitky, střílení a nějaké to kreativní násilí s až nečekaně vánoční atmosférou. Jo, mluví se tu sprostě, David Harbour má jako Santa blíž spíš k Thorntonovi ze Santa je úchyl! než k třeba dobráckému Timu Allenovi, ale příběh, který dává hodně prostoru malé Trudy, se pokouší být i téměř až tradičním vánočním filmem. Takovým tím příběhem, kdy lidé tváří v tvář vánočnímu kýči jihnou, nachází k sobě opět cestu, odpouští si velké věci a radostný úsměv dítěte dovede zacelit každé zlomené srdíčko… Občas u toho sice Santa někoho poblije nebo napíchne zabijáka na obří rampouch, celkově mě však hodně překvapilo, že Šílená noc do jisté míry funguje jako klasický vánoční příběh. Takový, v němž mají emoce u stromečku skoro stejně prostoru jako bitky, na jejichž konci lidem hoří hlavy. Postrádá to extrémnost Wirkolovy Cesty za smířením, v Hollywoodu se musel trošku víc krotit, ale tahle žánrová nevyjasněnost a kombinování zcela odlišných žánrů a stylů mu sedí. Jenže vy jste se netěšili na vánoční příběh, že ne?

Když už člověk začne malinko přemýšlet o tom, že Šílená noc nakonec možná není taková divočina, na jakou se těšil a kterou slibovalo jméno šikovného Nora za kamerou, najde Santa konečně to bourací kladivo. V ten okamžik Šílená noc přeřadí na podstatně vyšší rychlost a stane se přesně tím avizovaným akčním infernem, v němž vousatý tlusťoch v červeném nekompromisním způsobem drtí, krájí, trhá, škrtí a masakruje všechno, co se mu dostane pod ruku. A samozřejmě to vzhledem k účasti kaskadérských a akčních es z 87North Productions vypadá skvěle. 

Jenže Wirkola dovede překvapit i ty diváky, kteří tušili, že jeho hrátky s žánry nakonec skončí akcí. Nechci tu prozrazovat nejlepší scény, ale dojde i na typické wirkolovské extrémní násilí, u něhož se člověk prostě musí začít smát nahlas a po jedné scéně se na Sám doma už nikdy nebudete koukat tak jako dřív. Šílená noc se celkově vůbec nebojí odkazovat na jiné filmy a krom Kevina McCallistera tu dostanou solidní porci pomrknutí i fandové první a druhé Smrtonosné pasti. 


Přehrajte si trailer
Důležité ale je, žese  po první půlce, kdy Wirkola tak trošku experimentuje a malinko se drží zkrátka, Šílená noc pořádně rozjede a potvrzuje, že 87Noth Productions tyhle malé akčňáky umí, dovedou oslovit zajímavé režiséry a dát jim dost prostoru na to, aby byli v rámci hollywoodských možností sami sebou. Šílená noc navzdory možná až trošku moc vánočnímu začátku skvěle šlape a jak se blíží závěrečné titulky, předvádí Wirkola víc a víc z toho, co na něm máme rádi. Víceméně od začátku do konce jsem měl na tváři spokojený úsměv a i když by té první části občas slušelo rychlejší tempo, režisér a jeho nápady to zvládají v druhé půlce bez problémů vykompenzovat. Pokud máte alespoň trošku pocit, že by vás tenhle Santa McClane mohl bavit, tak s návštěvou kina neváhejte. 

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (13)

Verdikt

avatar7/10

Mr. Hlad

Parta zabijáků se rozhodla zkazit Vánoce rozhádané rodině a zachránit je může jen Santa Claus. A tenhle pupkatý vousáč se rozhodně násilí nebojí. Tommy Wirkola se sice ve svém akčňáku trošku pomalu rozjíždí a možná si až příliš hraje s žánry a vánočními klišé, ale včas zvládne přeřadit do módu, v jakém ho máme rádi. David Harbour je tu evidentně ve svém živlu, akční scény jsou plné nápadů a přehledně natočené, humor černočerný a odkazy na Sám doma a Smrtonosnou past taky potěší. Ideální alternativa k Popelce.Hodnocení redakce

 • avatar7/10

  Cival

 • avatar7/10

  Spooner


Hodnocení čtenářů

 • avatar7/10

  Ravenhorn

 • avatar5/10

  Revan

 • avatar7/10

  b1aster

 • avatar7/10

  Slide

 • avatar8/10

  Cross

 • avatar8/10

  Rokle

 • avatar5/10

  the dark knight

 • avatar7/10

  BranoZ

 • avatar4/10

  Anton Gorodecky

 • avatar7/10

  Vardant

 • avatar6/10

  Nexus6

 • avatar6/10

  malylada

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace