Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Signum laudis | 1980
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: Martin Hollý ml.
hrají: Vlado Müller, Josef Bláha, Ilja Prachař, Ladislav Frej, Jiří Kodet

Signum laudis: V.I.M.


ikona
Spooner
Signum laudis
Aneb když máte na frontě absolutního maniaka. 

Je to pár týdnů, co na Oscarech zabodovala netflixovská adaptace Na západní frontě klid. Nová verze knižní klasiky od Ericha Marii Remarquea sice posbírala technické kategorie, i přesto se však díky svému aktuálnímu protiválečnému vyznění zapsala mezi nejoceňovanější snímky loňského roku. A to i přesto, že v redakci považujeme snímek za velmi plochý a po hříchu ledabyle zacházející s postavami a hlavně se samotnou předlohou. V minulosti zkrátka vznikla řada mnohem silnějších a působivějších výpovědí o první světové válce. Jedna z nich se urodila také v tehdejším Československu a bohužel se na ni zapomíná. I Signum laudis je přitom svým vyzněním v současnosti bohužel opět aktuálnější, než bychom chtěli.

Snímek slovenského matadora Martina Hollého mladšího (ne náhodou najdete v našich V.I.M. také jeho Měděnou věž) pak samozřejmě není žádnou epickou válečnou vřavou, ale komorním a psychologickým pohledem do nitra vojáků Rakousko-Uherska. Sledujeme pak zejména osud nelítostného kaprála Hoferika, jenž je svými praktikami a plněním úkolů za každou cenu nenáviděný nejen u vojáků, ale také u přímých nadřízených. I přesto se dočká od nového generála záslužné medaile. I ty největší šarže v armádě však brzy pochopí, jak daleko je Hoferik ve válce ochoten zajít. A koho ve své válečné mašinérii vytvořili. 

Signum laudis tak zejména ukazuje, kam až může dojít slepé poslouchání rozkazů a naprostý fanatismus na frontě, kde není podle ústřední postavy čas na otázky či pochyby. Kromě Hoferika se však Hollý zabývá i čím dál zoufalejšími nižšími šaržemi, kteří mají stále menší chuť bojovat, a překládá nám také prohnilé a falešné velení, co mnohdy neví kudy kam, a jež svou pravou tvář samozřejmě ukáže až v mezních situacích. I když jsou pak tyto vedlejší postavy rozpracovávány na mnohem menším prostoru než magor Hoferik, dokáže být jejich vyznění v podstatě stejně silné a dělá z výsledku ještě komplexnější a podnětnější podívanou.

Středobodem filmu je ovšem stejně Hoferik v podání naprosto famózního Vlado Müllera, jehož kaprál si jde v druhé polovině za svým cílem doslova přes mrtvoly a z mnoha jeho činů i vět vám půjde mráz po zádech. Müller pak i svým charismatickým hlasem vytvořil postavu, s níž byste se (nejen ve válce) rozhodně potkat nechtěli, a svým koncertem naprosto převálcoval všechny české (a také skvěle hrající) kolegy. Hollý pak jeho herecké sólo doplňuje komorní a v mnoha momentech až intimní režií, jež sice není na první pohled dvakrát divácká, ale dokáže být v několika scénách správně intenzivní a nekompromisní. A dokáže se svým hezky pomalým tempem a prací s dialogy ústřední postavě skvěle dostat pod kůži. I těch pár momentů, kdy se podíváme v úvodu do válečné vřavy, má pak vzhledem k rozpočtu a tehdejším podmínkám ten správný dopad a znepokojivý důraz.

Signum laudis je snímkem, na který se v československém rybníčku pohříchu zapomíná, i přesto, že se v něm jedná o poměrně výjimečný úkaz. A to nejen tím, že zde jiný protiválečný kousek takřka nenajdete. Jedná se totiž o dílo, jež vás možná nesejme svým tempem a válečnými momenty, ale o to více ve vás rezonuje svou naléhavostí, vypravěčskou sevřeností a jednotlivými motivy a myšlenkami. A dokáže si s psychologií charakterů hrát způsobem, o němž si mohou nechat tvůrci Na západní frotně klid jen zdát. Ano, neobešlo se to bez pár menších chybiček (nehodící se hudba Zdeňka Lišky), i přesto se jedná o velmi výrazný počin, který by se měl v rámci protiválečných fláků zmiňovat mnohem častěji.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace