Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Sedmý syn | The Seventh Son | 2013
csfd  imdb
US premiéra: 06.02.2015
CZ premiéra: 08.01.2015
režie: Sergey Bodrov
hrají: Jeff Bridges, Julianne Moore, Ben Barnes, Kit Harrington, Olivia Williams

Sedmý syn: Recenze


ikona
imf
Americká Princezna bez mlejna stojí přesně uprostřed mezi slušnými a neslušnými adaptacemi knižních fantasy. 

Hrozně moc bych chtěl být na Sedmého syna hodný. Vždyť je to studiový otloukánek, kterých už dneska moc nenajdete. Natáčelo se totiž už koncem roku 2012 v kanadských hvozdech a film byl v podstatě hotový, když se Legendary rozešlo s Warner Bros. a muselo snímek udat svému novému partnerovi - Universal Pictures. Ani pak ale nebylo vyhráno, protože pro změnu zkrachovala postprodukční firma Rhytm&Huess a Legendary muselo obětovat dalších pár milionů dolarů, aby se zvládly dodělat triky. Z ledna 2014 Universal přesunul film na podzim, ale později se rozhodl odložit premiéru pro jistotu na únor 2015, aby uhnul prosincovému Hobitovi. V Evropě jde snímek do kin už v lednu, zřejmě coby lakmusový papírek, a bude se snažit navázat na Jacksonovu středozemní estrádu, ačkoliv s ní má pramálo společného.

Sedmý syn se totiž asi nejvíc podobá klasickým českým pohádkám, ačkoliv vizuálními efekty má blíž k hollywoodským blockbusterům, což samozřejmě vyplývá z přepáleného stamilionového rozpočtu, který bohužel nikdo za kamerou nedokáže úplně ospravedlnit. Sergej Bodrov má za sebou jen slušného Mongola, Jeff Bridges a Julianne Moore rozhodně nejsou "taháky" a středověk plný čarodějnic nedokázali v první blockbusterové lize prodat ani Jeníček s Mařenkou, ani Bratři Grimmové. Přesto si Sedmý syn razantně vykračuje, rádoby jištěn úspěšnou knižní předlohou. Všichni víme, že takových hrdinů jsou plné boxoffice hřbitovy. Nebudeme ale věštit z lógru a radši si rozebereme, proč se bude film líbit hlavně dětem.

Nenechte se mýlit - hned v první scéně Jeff Bridges jako vrchní krotitel duchů uvězní mocnou čarodějnici Malkin (Julianne Moore) v podzemní kobce, aby mu v bezprostředním flashforwardu ugrilovala učedníka. Tenhle rozjezd připomíná spíš Hru o trůny (i díky čestné roličce Jona Snowa), než cokoliv od Trošky. Jenže zbytek filmu už je mnohem klidnější a plný těch správných hodnot. Blekotající a věčně připitý Bridges najde sedmého syna sedmého syna, protože jedině takový je správným materiálem na vymítače zlých démonů, a začne ho učit. Ben Barnes je hezká tvářička na plakáty, ale intelektuálně i fyzicky je prezentován jako nedochůdče, zatímco pohublému a od pohledu chatrnému Bridgesovi máme uvěřit ninjovské schopnosti.

 

Postavy si tak zrovna nezamilujete, protože dějově je film čitelný jako křišťálová studánka a z předem vytyčených pozic nikdo neuhne ani o píď. Mladej se zamiluje do první hodné čarodějnice, kterou potká, Bridges se nikdy nesmíří s tím, že ho Julianne Moore podrazila a upekla mu parťáka a Julianne Moore nikdy nepřestane být zlá čarodějnická mrcha, ačkoliv se v poslední scéně snaží tvářit jako zhrzelá teenagerka. A mezi tyhle rádoby budovatelské scény jsou s nonšalancí kombajnu rozhozeny akční scény, ve kterých se prostě a jednoduše měl rozfofrovat příliš štědrý rozpočet. Postavy se mění v draky nebo ještěry, poskokové hlavní čarodějky mají tucet rukou nebo alespoň různě zářící a planoucí meče a halapartny, ale před kamerou vždy stráví jen pár desítek sekund, než jsou neinvenčně zlikvidováni. Není komu fandit, není čeho se bát.

I Djimon Hounsou, který mohl repliku po replice ušlapat cestičku k závěrečnému duelu, jen tak blbě stojí a hraje si na Kratose z God of War. Jenže si opravdu jen hraje, to je ostatně problém celého filmu - výprava a triky nejsou z nejhorších, ale jsou tak trestuhodně vyplýtvány na banální akční scény a připitomělé dialogy, že je vám těch peněz až líto. Místy Sedmý syn útokem na první signální připomene Souboj a Hněv Titánů. Jenže narozdíl od téhle ságy nemá charismatické obsazení ani nějaké ty historické kořeny. Bridges by měl film někam směrovat, ale místo toho se nudí a nijak nekormidluje svou navenek nesnesitelnou postavu. Julianne Moore si zase plnými doušky užívá cholerickou čarodějnici, i když je smířená s tím, že půl role za ní odehraje trikové oddělení, kdykoliv se promění v draka a začne bezcílně poletovat po obloze. A Ben Barnes? Ve druhém díle by mu možná narostly chlupy pod nosem a nějaká ta osobnost za krkem, jenže tady si ho jen obtáčí kolem prstu sexy Alicia Vikander nebo ho mlátí po hlavě Bridges. A to je příliš málo na kluka, co by měl být Vyvoleným.

 

Ambice studiové pohádky z Kavčích hor vs. rozpočet, za který byste v Kanadě měli pořídit velkofilm a ještě by vám zbylo na auto pro každého člena štábu. Nechtěl bych někdy na jaře počítat padlé, protože tenhle film se nezaplatí a spousta recenzí jako je ta moje mu jen zatluče další hřebík do rakve. Jenže ani při sebevětší snaze tady nelze vidět víc než jen nedbale postavené základy pro sérii nízkorozpočtových fantasy, jejichž svět se až příliš podobá tomu, co jsme už mnohokrát viděli v lepším a sebevědomějším podání. Kdyby to Bodrov natočil v Rusku s tamním štábem, prohlásil bych, že se Matička Rus konečně od Mrazíka někam pohnula, ale v hollywoodském gardu znamená Sedmý syn spíš pořádný krok zpátky.

Verdikt

avatar5/10

imf

Neinvenční, předražená, opožděná a zbytečná fantasy nápodoba, která spíš připomíná evropské pohádky než konkurenci tolkienovským ságám. Pro mladší a nenáročné docela snesitelný zabiják času, pro ostatní jen smutná připomínka toho, že Hollywood musí horem spodem zkusit udat i ty největší ležáky.Hodnocení redakce

 • avatar5/10

  Mr. Hlad


Hodnocení čtenářů

 • avatar6/10

  yeniczek

 • avatar4/10

  Revan

 • avatar5/10

  fingolfincz

 • avatar6/10

  Rokle

 • avatar4/10

  Tomino

 • avatar7/10

  Halebopp

 • avatar4/10

  j.u.b.y

 • avatar7/10

  noctambule

 • avatar5/10

  Wrinkles

 • avatar5/10

  Davies182

 • avatar7/10

  Milda99

 • avatar5/10

  Spiker

© copyright 2000 - 2022.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace