Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Rychle a zběsile 5 | Fast Five | 2011
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 29.04.2011
CZ premiéra: 05.05.2011
režie: Justin Lin
hrají: Vin Diesel, Paul Walker, Dwayne Johnson, Tyrese Gibson, Jordana Brewster

Rychle a zběsile 5: Recenze


ikona
Cival
The Rock, Vin Diesel a Paul Walker v nejrychlejší palbě léta. Jak se povedla? 

Tak se nám to léto moc slibně rozjíždí. Loni jsme dostali jen Počátek a pár obstojných oddychovek, přičemž první měsíc letní sezony byl vyloženě plonkový. Tentokrát startujeme s fajnovým Thorem, jehož v mnoha ohledech ještě trumfuje pětka Rychle a zběsile. Že bychom hned během prvních teplých dnů zapomněli na bídu první třetiny roku? Je to dost možné, protože tyhle popcornovky umí vymazávat nepříjemné zkušenosti z hlavy náramně přesvědčivě.

Sérii o rychlých a zběsilých raubířích za volanty netřeba představovat. Komerční úspěch prvního dílu nastartoval pásmo prosluněných výplachovek (statisticky je dokázáno, že v těchhle sáze nejmíň prší… o sněhu nemluvě, zimní pneumatiky asi nefrčí), jež útočí na první signální mladého publika kárami, holkami, drsňáckými bonmoty a svalnatou akcí. Nic duchaplného, ale pokud se netoužíte zrovna vymezit vůči cílovce, netřeba ohrnovat nos – tahle značka to dotáhla nečekaně daleko a do tak rozmanitých míst, že by mohla závidět nejen SAW s osmy stejnorodými díly.

Každý díl je jiný než ten předchozí, přičemž to, co bylo z počátku spíš známkou bezradnosti, nakonec namakané řidiče přivedlo na správnou trasu. Na jejím startu jsme stáli předloni díky kasovnímu triumfu comebackových Rychlých a zběsilých. A teď, v prostřední kapitole trilogie, která má překlenout prostor mezi druhým a třetím dílem, si už můžeme jistě a spokojeně mrouskat. Série totiž rozkvétá ve stabilní letní popcornovku, co si ani nepotřebuje před ambicióznějšími blockbustery bránit svou důstojnost.

Pětka chvatně navazuje tam, kde čtyřka skončila (v závěru mimochodem podobně rázně nakračuje k šestému dílu), a skrze droboulinkou kličku přivede naše tři hrdiny do Ria de Janeira. Brazilská metropole tu není jen pro okrasu, ale jako živý a pulzující prostor pro rozjezd nové testosteronové mise, během níž zasviští spousta kulek, padne hodně ran pěstí a rozpálí se spousta pneumatik. Parchanti s bouchačkou čekají za každým rohem, všude se točí prachy, drogy a zásobníky zbraní, což skýtá ideální zázemí pro trojku novodobých zbojníků, kteří bohatým a zlým berou, zatímco s těmi chudými a hodnými buď souloží, anebo je nechávají závistivě civět na své nablýskané káry. Dom, Brian a Mia se zkrátka vrací v plné formě.

Chytlavý příběh pomsty, díky kterému ve čtyřce celkem fungovala i psychologická rovina, se každopádně opouští a nastupuje zatím nejrozmáchlejší zlodějský plán. Sto deset milionů dolarů je nejen sakra jistý způsob, jak naštvat nejmocnějšího mafiánského kápa, ale je to i propustka ke svobodě… a schůdná cesta k tomu udělat z fetišistického ukájení chlapců, co čtou Svět motorů, plnokrevnou akční šlehu. Diesel s Walkerem ji po krátkém intru s autobusem otevřou zatraceně efektní přepadovkou vlaku (ten náklaďák chci!) a žánrově naladěný divák může hned spokojeně pomlaskávat, že trailery nelhaly. Režisér Justin Lin nám totiž roste před očima…

…a studio Universal udělalo moc dobře, že po Tokijské jízdě hledělo jen na vysoké tržby a ne na reptání fanboyů, a Lina neodkoplo. Z mladého režiséra se po slibné čtyřce definitivně vyklubal špičkový realizátor, operující v plné rychlosti, s přesným citem pro dynamiku a pohyb. Jasně, kdyby měl k ruce zajímavější postavy a ne jen okoukané šablonky, kdyby jej látka nesváděla k pseudodrsňáckým řečičkám a neustálému vystavování velkých ramen (chlapci jako by se ostrými pohledy furt hádali, kdo má větší přirození), šlo by o ideální mix testosteronu, adrenalinu a kinetiky. Takhle se pořád odvádí špičkové hollywoodské řemeslo bez technických kompromisů, zato s jistotou, že… že z okna odnaproti vyskočí každou chvíli Dwayne "The Rock" Johnson|The Rock a dá Dieselovi po tlamě!

Mohutná posila sérii určitě prospěla. Lin si jako vyzrálejší režisér už dovede náramně pohrát s nástupy obou svalovců na scénu. Naláká jejich úvodní konfrontací a rozhodně nezklame ani očekávanou řežbou dvou velkých (ale pořád ještě plně nevyužitých) mlátiček své generace. Přehlednost, zarputilost i nasazení hrají ve prospěch filmu, což potěší o to víc, že bitka Diesel vs. Rock je jen sympatickou předzvěstí závěrečné akce s trezorem a desítkami aut, které si někdo přál odlifrovat na vrakoviště. Tady se už jede na maximum, kdy jakékoliv pokusy o logiku a selský rozum rozstřílí brokovnice a pak rozmetají vlečná lana, takže zůstává jen velkolepá spoušť (trikově vyždímaná do posledního dolaru). A velká radost z toho, že někdo sebral dost umu a energie na špičkovou akční scénu, jíž by uznale zhodnotili i Bayovi Mizerové.

Tolik chvály a tak málo hvězd? Inu, Lin ví, jak ušetřit a zároveň chytit diváky na udičku, takže mezi úderným úvodem a peckoidním závěrem se nám roztahuje matná výplň. Přípravy trvají sakra dlouho a ani dobrý pocit z toho, že se na velkorysou akci chystají vesměs staří známí (nejen Tyrese a Ludacris), a ne nějaká bezejmenná herecká prkna, nezakryje vědomí, že tu moc není o co hrát. Přetažená stotřicetiminutová stopáž v těchhle místech hodně pálí, kola příběhu podkluzují a film leckdy ztrácí dech. Pětce v tomhle směru chybí jednotící motiv a jakýkoliv náznak propracovanějších emocí, protože s jásáním nad novým potomkem, několika hláškami a rutinní škálou drsných pohledů se víc jak hodina pokrýt nedá. To by musel Vin Diesel naplno odpálit svoje brumendo a Gal Gadot častěji ukazovat, proč jsou bikiny největším triumfem lidstva od vynálezu spalovacího motoru… jenže leda ve snu.

Pětka Rychle a zběsile i přesto zařídila velmi uspokojivý odpich léta a nastražila vydatnou nálož všemožných lákadel pro ctitele akčního žánru. Série díky ní nabyla rozhodujícím způsobem na zajímavosti. Už totiž nejde o poslední hájemství filmové akce, které finančně boduje, ale zkušení diváci se mu posmívají. Teď dostáváme skvělou vizitku celého žánru, jenž už nemusí doufat v přežití jen díky comicsovkám a třem agentským sériím. Tahle značka možná svého času prvoplánově zaútočila na hormony kombinací „auta a sexbomby“, postupně se ale vyšvihla v tahouna celé jedné filmové odnože. I nám pravověrným, jimž Paul Walker napoprvé přišel jako moc velká měkota, to může dělat radost.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (57)

Verdikt

avatar7/10

Cival

Staří známí už toho mají dost. Ale na dovolenou chtějí až po poslední šichtě, která jim má zajistit doživotní pohodu. Velkolepý loupežný plán, během něhož má padnout na kolena největší zloduch Ria de Janeira, tentokrát ale nekomplikuje jen policie a ozbrojení gansteři, ale i federální naháněč lumpů s muskulaturou The Rocka! Pátý díl oblíbené série sice letmo pomrkává po statusu ultimátní akční šlehy, zatím ale bohatě stačí, že potěší během honiček, bitek i hláškování a obstojí jako poctivá letní jízda. Výtečné finále tlačí tenhle flák na lepších sedm hvězd… a asi i na pozici nejsilnějšího dílu série.Hodnocení redakce

 • avatar7/10

  k0C0UR

 • avatar7/10

  imf

 • avatar8/10

  Spooner

 • avatar7/10

  Mr. Hlad

 • avatar9/10

  duro

 • avatar8/10

  Gonzi


Hodnocení čtenářů

 • avatar8/10

  Vincent

 • avatar8/10

  Ravenhorn

 • avatar8/10

  Jeržik

 • avatar8/10

  luksa

 • avatar7/10

  Postman

 • avatar9/10

  martisf

 • avatar6/10

  st39.6

 • avatar8/10

  Sagittarius

 • avatar8/10

  RoBo

 • avatar8/10

  yeniczek

 • avatar7/10

  Mephos

 • avatar9/10

  Baz

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace