Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Rychle a zběsile 5 | Fast Five | 2011
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 29.04.2011
CZ premiéra: 05.05.2011
režie: Justin Lin
hrají: Vin Diesel, Paul Walker, Dwayne Johnson, Tyrese Gibson, Jordana Brewster

Rychle a zběsile 5: Blu-ray


ikona
st39.6
Nabušený akčňák na nabušeném Blučku se špičkovým obrazem i zvukem. Tak to má vypadat! 

Je skoro až k neuvěření, jak moc během posledních tří dílů Rychle a zběsile dospěla jak celá série, tak režisér, který za ní stojí. Justin Lin sice s trojkou s podtitulem Tokkijská jízda šlápl vedle, jenže pak přišel s emocemi nabušenou čtyřkou, ve které se opět sešla stará parta, a vše bylo odpuštěno.

Justin Lin v akčních scénách exceluje a není to jen za řevu nadupaných automobilů.Pětka navazuje na úspěch předchozího dílu a přivádí ještě více starých známých, tentokrát se ale nadobro odpoutává od původního konceptu Rychle a zběsile. Série přestává být o naleštěných kárách s obrovskými spoilery a o spoře oděných dívkách, které se o ně otírají. Hlavní protagonisté už vyrostli z potřeby přeměřovat si sílu motorů v pouličních závodech, místo toho se chtějí finančně zajistit. K tomu už undergroundové závody nestačí.

Odklon od klasického závodění jsme mohli vidět už ve čtyřce, teprve v Rychle a zběsile 5 ale Justin Lin přeřadil úplně a nabídnul klasický zlodějský film. Sérii to prospělo, z laciných frajírků se stali sympatičtí zločinci, kteří zločinem potírají ještě větší zločin a při každé nové honičce předvádějí čím dál absurdnější divadýlko. Že v minulém dílu okradli jedoucí tahač o cisterny? Pojďme o level výše: ukradneme z jedoucího vlaku hned několik sporťáků. Že finální honička minulého dílu pumpovala adrenalin do žil diváků řádením v úzkých podzemních tunelech? Tak teď vyrazíme do města s trezorem zavěšeným za podvozek a zlikvidujeme všechno, co se nám postaví do cesty. Šílené? Možná. Ale sledovat to je výborná zábava.


Přehrajte si trailer
Justin Lin v akčních scénách exceluje a není to jen za řevu nadupaných automobilů. Výborně si poradil i s přepadením kolony někde ve třech čtvrtinách filmu a především s bitkou, ve které si to rozdají Vin Diesel s Dwayn "The Rock" Johnson|Dwaynem The Rockem Johnsonem. Vlhký sen fanoušků akčních filmů se podařilo realizovat výborně, ze scény stříká testosteron na všechny strany a hlavní hrdinové si dávají do huby přesně tak, jak se to od jejich postav už od prvního traileru očekávalo.

Na Linovu přístupu je nejkrásnější to, že se tentokrát moc nespoléhá na digitální efekty. Od pěstního souboje se sázka na ruční práci dá očekávat, ale třeba finální "trezorová honička", to už je bez digitálních kejklí docela oříšek, jehož rozlousknutí by dalo kdekomu zabrat. Jenže Lin se ho nezalekl a prostě poslal do ulic několikatunový kolos, nechal všechno kolem vybuchovat, rozflákat při tom několik desítek automobilů a trikovým mistrům nakázal dělat jen na drobnostech, jako je odstraňování drátů. Dokonce i šílená Dieselova jízda po mostě v protisměru a následující poletování trezorů a aut vzduchem vznikala díky praktickým efektům. Člověk to ocení, protože scéně neubírá na dynamice nějaký digitální rozmazaný kus plechu, všude poletují opravdové auťáky. Má to koule.

Lin přitom nezapomíná ani na fakt, že sérii netáhnou ani tak vytuněné sporťáky, jako spíš hlavní hrdinové. Chemie v téhle partě šlape skoro až neuvěřitelně a právě to je něco, co Rychle a zběsile pohání vpřed (tedy při správné herecké konfiguraci, proto není dvojka ani trojka tak fajn). Příběhu sice chybí ona silná osobní motivace jako ve čtyřce, kdy bylo vděčné sledovat nasraného Diesela, jak míří za pomstou. Ale motiv rodiny zůstává, nebo je místy dokonce i silnější. Připočtěte plánování jak vystřižené z Dannyho parťáků, jen okradené o eleganci a obohacené o adrenalin, a máte bezmála boží popcornovku.

Popcornovku, která vám na Blu-ray vytře zrak a prorazí ušní bubínky. Šestikanálové DTS-HD MA je podobně jako v případě čtvrtého dílu doslova kulervoucí, protože protěžuje nejen subwoofer, ale ve velkém i surroundy, díky čemuž zní především mix dynamické hudby a prostorových efektů neskutečně dobře. Stydět se přitom Blučko nemusí ani za obraz, tenhle přepis se totiž velice podařil.

Má o něco hrubší zrno, než jsme u většiny blockbusterů zvyklí, rozhodně to ale nelze považovat za nevýhodu, protože díky absenci DNR vynikají úžasné obličejové detaily. V těch je přepis opravdu silný, protože mu jdou skvěle i pleťovky. Zrno navíc obrazu spolu s docela dost vysokým kontrastem dodává hrubší vzhled, což je jenom dobře. Je to ve všech aspektech povedené Blučko, kterému sráží body leda o něco slabší stínokresba (ale opravdu jen o něco, všímat si toho nebudete a ničemu to neškodí). Při pohledu na nadprůměrně ostrý obrázek se špičkovou kresbou detailů na to ale velice rychle zapomenete.

Film k nám sice oproti zahraničním edicím nedorazil v dalším sestřihu (dožijeme se jen kinoverze), bonusová výbava ale zůstala neošizená, takže se máte na co těšit. Film si lze pustit buď s audiokomentářem Justina Lina (ten neustále mluví o tom, jak se snažil posunout hranice, a o tom, jak si myslel, že pro něj série čtvrtým dílem skončila), nebo s nepříliš povedením PiP, který se zaměřuje především na představování postav a do detailů o natáčení zpravidla moc nejde. Mnohem zajímavější je pustit si během filmu (také formou PiP) My Scene Explorer, který umožňuje sledovat film spolu s dalšími třemi okny, ve kterých běží previzualizace, denní záběry (tedy bez efektů a klíčování) a záběry zpoza kulis - a dá se mezi nimi přepínat. Člověk tak má šanci vidět, co se řešilo pomocí praktických efektů (opravdu téměř všechno) a jak moc věcí se ladilo digitálně v postprodukci (často je v denních záběrech vidět část štábu, jíž triky odstranily).

Samostatné bonusy jsou zajímavé jen občas. Vystřižené scény to sem dotáhly jen dvě. První je o ničem, zato v té druhé The Rock potěší hláškou "na mě, zlatíčko, není nic normálního". Čtyřminutový gag-reel klasicky pobaví (i když mě Dieselovo škrábání se na koulích ve slow-motionu nikterak nebralo), stejně jako sedmiminutovka "Train Heist", kde se docela dopodrobna rozebírá vznik vlakové honičky včetně stavby vlastních náklaďáků, pronajmutí vlakové tratě a koupě vlakové soupravy. A ano, ten vlak opravdu málem vykolejil, borci se trochu přepočítali.

Následuje několik slabších kousků (zpravidla kolem pěti minut), které smrdí spíš klasickým promem. Je tu tedy "Reuniting the Team", "Dom´s Journey", "Brian O´Conner - From Fed to Con", "Enter Federal Agent Hobbs"... všechno to jsou jen klasické představovačky, které rekapitulují historii postavy a říkají to, co si většina z vás dovede domyslet z filmů samotných. Klidně přeskočit.

Sedmiminutovka "Dom vs. Hobbs" už je podstatně zajímavější, zabývá se totiž bitkou The Rocka a Vina Diesela a velice podrobně tu rozebere nejen každý aspekt kaskadérských kousků, ale také to, jak k souboji přistupovali oba svalouši z hlediska vývoje postav (The Rock v bonusových materiálech mimochodem jako moc velký sympaťák nepůsobí).

Vedle idiotského TyreseTV (vznikajícího pravděpodobně pro web - Tyrese Gibson tu akorát pobíhá po placu a dělá nezábavné grimasy) pak zbývají ještě dva kousky. Osmiminutové "On set with Director Justin Lin" je sestřihem z natáčení scény, v níž O´Connor prohání modré Porsche testovací dráhou ve skladu. Je to hodně zajímavý pohled za kulisy, protože se skládá opravdu jen ze záběrů, v nichž Lin (docela nemotorně) vymýšlí scénu a snaží se přijít na to, jak přinutit kaskadéry, aby plac projeli co nejefektněji.

Skoro desetiminutový bonus "Inside the Vault Chase" pak rozebírá natáčení finální honičky... a je opravdu skvělý. Dozvíte se tu, jak přímo na place vznikala tahle ambiciózní sekvence: Trezorů měl štáb hned několik, některé na zavěšení na drátech nebo na protahování ulicemi, jiné na kolize, a také jeden, který jezdil po ulici sám. Ten byl obzvlášť kuriózní, protože v něm seděl člověk, který měl vevnitř i svůj vlastní záchod - dostat se dovnitř a ven totiž trvalo kolem půl hodiny. Vidět trezor, jak si sám jezdí po ulicích, je k nezaplacení. Stejně jako sledovat iscenaci finální bouračky.

Bonusy jsou bez české lokalizace.

Obraz: 2.35:1 1080p (MPEG-4 AVC)
Zvuk: DTS-HD MA 5.1 - anglicky, DTS 5.1 - česky
Titulky: české...
Datum vydání: 28. 9. 2011
Cena: 599,-

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace