Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Robin Hood | 2010
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 14.05.2010
CZ premiéra: 13.05.2010
režie: Ridley Scott
hrají: Russell Crowe, Mark Strong, Cate Blanchett, Scott Grimes, Kevin Durand, Bronson Webb

Robin Hood: Blu-ray


ikona
st39.6
 

Ridley Scott je jeden z nejlepších hollywoodských režisérů, o tom není pochyb. Trénoval na reklamách, filmařsky pak dorostl na dvou desítkách filmů a za svou kariéru zatím stačil vystřihnout takové pecky jako Vetřelec, Blade Runner, Gladiátor, Černý jestřáb sestřelen nebo třeba Království nebeské. Obzvlášť na režisérském sestřihu posledního zmíněného jsme se ujistili, že historické filmy umí skvěle, tedy pokud mu producenti nenakážou kratší stopáž (rozšířená edice na BD a DVD je úplně jiný film, než ten, co byl v kinech). Právě to byl jeden z důvodů, proč jsme se na reinkarnaci Robina Hooda těšili. Scott umí, tak co by se mohlo pokazit? Jenže po premiéře následovala vlna nepříliš nadšených reakcí - zklamáním z toho, že se jedná o origins příběh počínaje, kroucením hlavou nad slabým scénářem konče.

Jenže nenechte se mýlit, Scott Robina Hooda minimálně po řemeslné stránce zvládl naprosto perfektně. Je tu všechno, co od moderního historického filmu očekáváte - epická výprava a kulisy, velkolepé bitvy, politické intriky a samozřejmě sympatický hrdina v centru událostí, které svou důležitostí dalece přesahují jeho společenské postavení. To vše pod dohledem kamery, z níž se sypou nádherné vizuály. Akorát nehrozí, že by tu slavný zbojník bohatým kradl a chudým dával (to udělá jednou jedinkrát). Jak už jsem nakousl a jak se půl roku po uvedení v kinech ví, nový Robin Hood je příběh o počátku postavy, jakýsi podklad pro trilogii, která kvůli nedobrým finančním výsledkům pravděpodobně nikdy nevznikne (takže hlášce "Fantastický kasovní trhák" na přebalu BD nevěřte ;). Což je škoda, protože posledních pár vteřin, v nichž Hood začne dávat dohromady partu, se kterou by zanedlouho začal přepadat bohaté karavany, je zdaleka tím nejzajímavějším, co film přinese.

Do té doby se divák musí prát s trochu kostrbatým příběhem vojáka, který se díky mizerné scenáristické kličce stane jedním z nejmocnějších mužů rozvrácené Anglie. Hlavně kvůli tomu, aby ji nakrátko dal dohromady, zasel pšenici, pomiloval starou skoro-pannu a chvíli na to se stal zbojníkem s kvantem capartů na krku...

Scott se s látkou pere po svém. Střídá nefungující romantickou linii s tím zajímavějším, tedy s intrikařením historických postaviček a na to navazujícími bitevními scénami. Jenže celou dobu jen rutinně naplňuje svůj standard - a nic moc navíc nepřinese. Navzdory pěkným vizuálům a odsýpajícímu příběhu schází novému Robinovi šťáva a opravdový zápal pro příběh. Chemie mezi postavami tu není žádná, občasný humor přijmete jen vlažně a krutost doby věčně nagelovanému Croweovi také uvěříte stěží. Robin Hood je ukázkou toho, že Scott točí řemeslně výborně, ať už do ruky dostane cokoliv - ale vynikající film to automaticky nepřinese. Robin Hood je pouze dobrý. Ale ani zdaleka tak dobrý, jak být mohl.

Na Blu-rayi si můžete zvolit, jestli chcete vidět to samé co v kinech, nebo rozšířenou verzi, která je podle očekávání o něco lepší a samozřejmě delší - rovnou o patnáct minut. Scott tu dává hodně prostoru hlavně dětem, které pobíhají po sherwoodských lesích. V kině jejich zjevování absolutně nedávalo smysl a přinejlepším připomínaly chlupatou slabinu šestých Hvězdných válek (tím samozřejmě myslím Ewoky;). Rozšířený sestřih objasňuje jejich úlohu ve filmu a na inspekci k nim v jeden okamžik přijde i samotný Hood (což je mimochodem jedna z nejzajímavějších scén filmu, pročpak jí kdo vystřihnul?). Hlavní hrdina také dostane trochu víc času na farmaření a obchůzky svých pozemků, což filmu prospívá. Víc se tu objevuje i půvabná Cate Blanchett a mdlá romance hned funguje trochu líp. Jestli se pod pojmem "unrated" skrývá nějaká ta krev navíc, jsem popravdě nepoznal (ale přibyla scéna, kdy Hood mučí francouzského vojáka...). Ale na tom nesejde. Krev by filmu nepomohla. Zato delší stopáž jej trochu oživila. Proto koukejte klikat výhradně na režisérský sestřih!

Robin Hood je samozřejmě jeden z těch filmů, od kterých se referenční kvalita vysokodefiničního přepisu očekává jako samozřejmost. Proto ji také dostanete. Je to vizuální nářez se vším všudy: vysoce kontrastní, trochu do studena laděný obraz kreslí ve většině scén výborně, v některých záběrech (především v detailech lidských tváří) je ostrý a plný detailů až neuvěřitelně, barvy jsou i přes mírnou desaturaci ohromně syté. Známky komprese téměř nikde. Zrno v naprosto ideálním množství, vědět o sobě dává jen v temnějších záběrech a vypadá moc dobře. Tohle je jedno z nejlépe vypadajících a znějících Bluček, které letos koupíte.

S bonusy je to na českém Blučku zase legrace. Krom interaktivního kousku "The Art of Nottingham", který je naštěstí dost zajímavý (foto-slideshow s hudebním doprovodem, jsou tu storyboardy a previzualizace, náhresy kostýmů a lokací, některé s videopředmluvou), je tu jen obdoba U-Control, která zabere během stopáže jen pár minut a řeší akorát postavy. Nemá smysl si ji pouštět.

Místo toho se hodí opět zamířit do Británie (a je jedno, jestli pro Blučko nebo DVD), kde distributor obdařil každou edici druhým diskem - i v případě Blučka ovšem jde jen o bonusové DVD. Na něm jsou vystřihané scény a hlavně hodinový dokument o natáčení, který je opravdu skvělý. Největší legrace je, že tenhle disk, jenž v české distribuci chybí, má českou titulkovou výbavu! Dokument je vážně vyčerpávající se spoustou záběrů z natáčení (pohled na dva tisíce komparsistů je k nezaplacení!), rozhovorů (Scott i Crowe tu mužně fuckují) a zajímavých perliček (Hoodovy společníky nevybíral Scott ale Crowe, první scénář byl dost příšerný - prý něco jako CSI v lesích ...). Za námahu s importem placka rozhodně stojí.

Obraz: 2.40:1 :: 1080p (AVC)
Zvuk: DTS-HD 5.1 - anglicky, DD 5.1 česky
Titulky: české ...
Datum vydání: 13. 9. 2010
Cena: 699,-

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (14)
© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace