Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Rambo: Do pekla a zpět | Rambo | 2008
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 25.01.2008
CZ premiéra: 21.02.2008
režie: Sylvester Stallone
hrají: Sylvester Stallone, James Brolin, Kim Dickens

Rambo: Do pekla a zpět: Recenze


ikona
imf
 

Když vyhrožoval návratem Arnie, nemohli jsme se dočkat. Když se ohlížel Sly, trochu jsme se báli. Meditace mezi provazy se vydařila a tak se z ringu vydal rovnou do džungle. Červená čelenka, nejlepší luk na světě a pořádný kinžál za pasem. Propriety, které uznává každý fanda akčního žánru. Jsou zpátky i s majitelem, uprostřed nejobávanější válečné zóny současnosti.

O scénáři čtvrtého Ramba se spekulovalo bezmála deset let. Rodinná story, teroristická infiltrace, Bin Ládin, Unabomber, konkurence Jacka Bauera, únosci dcery a další potrhlé zápletky. Stallone se nakonec pokorně vrátil ke kořenům, takže Rambo (prostě jen Rambo, po trápení s cca sedmi až příliš barvitými názvy je to docela úleva, nicméně čeští distributoři tomu podtitulkem "Do pekla a zpět" stejně nasazují korunu) oprášil koncept trojky a zéstarnul do mudrce podobně jako Rocky Balboa. Loví ryby pro thajské mnichy, za peníze prodáva odchycené hady a sem tam pošle turisty do háje. Resp. co nejdál od Barmy, kde se vesničani opékají na rožni, případně se učastní místní olympiády v tom, kdo rychleji proběhne minovým polem. O tom bych však žertovat neměl, protože ve chvíli, kdy se vysílené tělo rozprskne vinou odjištěného claymoreu, jdou veškeré úsměvy stranou. Tenhle film je špinavý, ohavný a krutý. Zatímco u Rockyho jsme mohli pochybovat nad Stalloneovým věkem a fyzičkou, v tomhle případě jde o to, zda je podobně "ostrý" film pořád ještě tím pravým ořechovým.

Nepochybuji, že nad "karbanátkováním" nepřátel bude řada fanoušků výskat radostí. PG-13 akční filmy, ale i rádoby statečné eRkové pokusy z poslední doby, se mohou před Rambem schovat do kouta. Kombinace digitálních efektů a poctivých "igeliťáků s vnitřnostmi a umělou krví" dělá divy a vám před očima ožívají záběry, které svým divákům tají i nekompromisní CNN. Při vybíjení jedné z vesniček jsou civilisté doslova trháni na cáry a vy si pomyslíte, jestli je vážně potřeba nepřítele tak moc démonizovat. Sly to v rozhovorech omlouvá tím, že "takhle to prostě chodí". Mnohem spíš se však jedná o velmi účinnou snahu o maskování slabé zápletky. Tedy ne že bych od Ramba očekával víc než krátká moudra, která rozstřílí kdokoliv s učebnicí filozofie, ale tohle je při vší úctě velmi slabá recyklace přírodních zdrojů osmdesátých let.

Považte sami: Ve třetím díle Ramba žádá plukovník Trautman, aby mu pomohl někoho osvobodit z ruského zajetí. Rambo odmítne, plukovníka taktéž zajmou, Rambo opustí mnichy, spojí se s Odbojem, vymlátí padouchy, zachrání Trautmana. Pápá. Ve čtyřce Ramba žádají misionáři, aby je dovezl do Barmy, Rambo odmítne, ale pak se nechá ukecat a řekne jim, že je tam stejně sejmou. Misionáře sejmou, Rambo opustí jiné mnichy, spojí se s bandou žoldáků (placený Odboj ;), vymlátí padouchy, zachrání misionáře. Pápá. Stejná zápletka, zcela jiný obrázek. Za dvacet let se hodně změnilo. A tím nutně nemyslím, že Sly má o třicet kilo víc, velmi podezřelou paruku a monstr-mačetu místo legendárního survival nože.

Inflaci násilí ve filmu skutečně nelze vnímat černobíle. Sly musel přitlačit na pilu, protože jinak by fanoušky do kin nenalákal. Na druhou stranu se chytře snaží vykreslit barmské vojáky jako bandu nemyslících, navzájem si podobných zombií, které mají s lidským pokolením pramálo společného. Divákova motivace by se už v půlce snímku dala krájet a když pomineme, zda ten film chce nebo nechce mít něco společného se skutečnými událostmi v Barmě, jedná se o účelnou a fungující stylizaci na bázi první signální. O záporácích se však bohužel víc nedozvíme. Zombie totiž nemluví (když už tak nesrozumitelnou hatmatilkou), mají jen minimum návyků, které lze vnímat jako lidské a jejich vůdce je okatě předémonizován (když už chladnokrevný zabiják tak ještě navrch pedofil, ať to máme hezky na hromádce). Je to trochu degradace od dob ruských parchantů ve druhém a třetím díle, díky čemuž přicházíme o báječné dialogy typu: Je to snad bůh? Ne, bůh by měl slitování.

Ne, hloubka je souzena jedině Rambovi. Sly však brzy zjišťuje, že s mlčenlivým zabijákem se pracuje o poznání obtížněji než s naštvaným a pošlapaným boxerem. Tam kde se mohl Rocky tzv. vykecat ze svých pocitů, tam Rambovi zbývá surrealistický flashback a civění do kamery. Není třeba dodávat, že mnohem lépe funguje, když sází šípy do zmatených nepřátel, klade pasti a obsluhuje kulomet, co by vám do břicha udělal díru dost velkou na to, abyste jí prohodili grapefruit. A když se taková mašinka rozštěká, jdou všechny řeči stranou. Leda byste uměli odezírat ze rtů.

Nedostatek témat k hovoru se film snaží kompenzovat partou žoldáků, kteří Rambovi tak trochu pomáhají. Drsňák z SAS, zpívající Skot, malý Asiat, větší Ind a fešák s protitankovou puškou. Nejlepší kartu si překvapivě vytahuje poslední jmenovaný, kterého jsem nesnášel v Dead or Alive (hroznej model), ale tady bych se mu bál dostat do zaměřovače. S Rambem a unesenou blondýnkou Julií Benz (Dexter) tvoří tým, kterému alespoň trochu věříte únavu v nohách a zmatek v duších. Indie image (padesát milionů je padesát milionů, ale vzhledem k neustálým explozím toho na kulisy a kompars moc nezbylo) a neředěná krev nepřátel pak zajistí nejen nečekaný animální přesah, ale také jistotu, že již dříve viděné (odkazů na ostatní díly jsou haldy, vykrádaček je ještě víc) nabere nový dech i směr.

Rambo přichází z levného kraje, ale Stallone rozhodně není hloupý Honza a ví jak s látkou pracovat. Choreografie akčních scén je perfektní, gradace vám rozbuší srdce a když neuhnete rozzuřenému pohledu starého důchodce, zjistíte, že co nestihnul povědět slovy, to dohání očima. Někde tam uvnitř je ten starý neovladatelný John Rambo. Slavný hudební motiv kvůli copyrightu zazní až v závěrečných titulkách, ale mráz po zádech vám bude běhat stejně. Jen se musíte připravit na to, že to občas nebude z čirého návalu akčního blahobytu. Potoky krve zaplavující křehkou kostru scénáře vám totiž ulpí mezi prsty. Možná jsme zestárli, možná do naší doby už Rambo nepatří, ale přes všechny výtky a pochyby, znovu smekám. Stallone udělal maximum pro oživení starých vzpomínek. V závěru Rambova noha kromě sutin okusí i poctivý asfalt a kruh se uzavře. Nemohu tvrdit, že jsem v tu chvíli nepocítil jisté pohnutí. Ale nenechme se zmýlit verbálními hrátkami. Kde Rocky napravoval zpackanou koncovku, tam už Rambo jen nadbytečně oprašuje.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (94)

Verdikt

avatar7/10

imf

John Rambo se vrátil. Řádí v džungli, seseká víc nepřátel než ve všech předchozích dílech dohromady, ale přes veškerou snahu se pokroku nevyhne. Dvacetiletý stín překročil Stallone se ctí, nikoliv však bez rozpačitých kompromisů. I tak klobouk dolů.



Hodnocení redakce

  • avatar6/10

    k0C0UR

  • avatar8/10

    Spooner

  • avatar6/10

    Mr. Hlad

  • avatar8/10

    Shushika

  • avatar7/10

    KarelR


Hodnocení čtenářů

  • avatar8/10

    Brennos

  • avatar8/10

    ghostrider

  • avatar7/10

    Karbous

  • avatar9/10

    Ravenhorn

  • avatar10/10

    t_gon

  • avatar8/10

    scroochy

  • avatar8/10

    novoten

  • avatar8/10

    kryšpín

  • avatar9/10

    Jeržik

  • avatar8/10

    acheron

  • avatar1/10

    Gwaihir

  • avatar8/10

    luksa

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace