Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Řachanda | 2016
csfd  
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: 25.02.2016
režie: Marta Ferencová
hrají: Bolek Polívka, Josef Rarach, Vilma Cibulková, Oldřich Kaiser, Jaromír Nosek

Řachanda: Recenze


ikona
Rimsy
Jaká je nová pohádková komedie s odstrašujícím názvem? 

“Jestli lžeš, dám tě pověsit vzhůru nohama.” Takovýchto hlášek je v Řachandě tuna, takže pokud jste ochotní pustit se do křížku s tradiční syntaxí a idiomy sahajícími kamsi do obrozenecké éry, bude se vám tahle nová pohádková komedie zamlouvat. Jestli však podobnými úchylkami netrpíte a revizi našeho jazyka ve čtvrtečním denním plánu (hned po “naučit se portugalsky”) nemáte, čekají vás téměř dvě hodiny nepochopení smíšeného s utrpením. Asi není třeba dodávat, kam patřím já.

 

Pohádkový příběh má hned několik hlavních postav - klasicky nafoukanou a rozmazlenou princeznu, odvážného, leč chudého chasníka a jeho nemotorného kumpána. Jejich cesty se jaksi podivně sbíhají a zase rozcházejí, přestože je zřejmé, jak to musí skončit. Vše se odehrává ve dvou sousedících královstvích, nazvaných Růžové a Liliové (a ne, nevím proč). V jednom vládne král s královnou, zatímco z druhého poznáme jen hlavního rádce. A mezi oběma královstvími je ještě les, kde se prohánějí dryády, skřítci, trollové a víly. Do toho ještě paní kouzelného lesa čaruje a vytváří solidní zmatek všude kolem sebe.

Doufám, že z výše napsaného je patrný ten wtf dojem, jenž musí nevyhnutelně provázet každého diváka. Spousta linek je pouze nakousnutá, a přestože mají určitý netrapný potenciál, je jím trestuhodně mrháno. Věřím, že to na papíře nemuselo vypadat špatně, ale režisérce Martě Ferencové, která má na svědomí pár dílů béčkových slovenských seriálů, se všechny nápady rozpadly pod rukama. Přitom v jednotlivostech zas tak velký problém není. Kostra příběhu je slušně pohádková, herecká sestava oplývá solidními jmény, snímek vypadá i docela filmově a má vlastní písničku. Co chtít od tuzemské pohádky víc, že?

 

Obsazení vévodí mladý Polívka a Aleš Bilík v rolích nerozlučných kamarádů, z nichž jeden není úplně tím, čím se zdá být. Roli princezny si střihla Denisa Pfauserová a odvádí solidní práci. Na jejím místě bych ale žaloval tvůrce za ten strašlivý plakát, na kterém vypadá jako zlobřice ze Shreka. Nechápu, koho takový hnus může nalákat do kina, přitom vizuál pohádky není marný. Ale tak to v tomhle podivném kousku máte se vším. Ani David Novotný, Vilma Cibulková nebo Bolek Polívka to ve svých roličkách nezlomí. A přitom cítíte, že by zásah oduševnělého dramaturga mohl tohle dílo vytáhnout minimálně nad průměr.

Verdikt

avatar3/10

Rimsy

Podtitul “co dáváš, to se ti vrátí” je pro autory tohohle maglajzu docela dvojsečný. Na jejich místě bych spíš doufal, že diváci nebudou chtít vracet vstupné. Hlad po filmových pohádkách je ale bohužel dost velký na to, aby se i tahle podivná slátanina obstojných nápadů uživila. Palec nahoru od nás nicméně nedostává.Hodnocení čtenářů

 • avatar5/10

  Snura

 • avatar1/10

  Rokle

 • avatar1/10

  Tomino

 • avatar2/10

  filmfanouch

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace