Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Podivní | The Crazies | 2009
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 26.02.2010
CZ premiéra: 22.04.2010
režie: Breck Eisner
hrají: Timothy Olyphant, Danielle Panabaker, Radha Mitchell, Joe Anderson, Preston Bailey

Podivní: Recenze


ikona
k0C0UR
To se nám ten rok 2010 příjemně rozjíždí. Nejdřív [REC] 2 a hned v závěsu další film, který svému žánru rozhodně ostudu neudělá. 

Bylo nebylo. V jedné zapadlé vesničce s počtem obyvatel nepřesahujícím 1300, kdesi uprostřed plání, polí, daleko od dálnic a ostatních moderních komunikací, byl jeden pán a chtěl zabíjet lidi. Místní šerif si myslel, že má trochu upito a tak mu prostřelil hlavu. Krátce poté se vyrojila početně větší skupinka se stejně šlechetnými zájmy a zálibami (zabíjet ostatní lidi a pak zabít sebe navzájem). Některým se alespoň podařilo zabít svoje rodiny, někteří nešťastně umřeli jen malou chvíli před nesmělým pokusem dojít si do kumbálu pro vidle. A pak se do toho vložila armáda a všichni už jenom utíkali, ohlíželi se, občas vystřelili, aby záhy zahynuli nějakou trapnou béčkovou smrtí.

Tvrdit, že Crazies mají originální zápletku je jako poznamenat, že česká hokejová reprezentace hraje poslední roky opravdu dobrý hokej. Chvíli nad tím můžete polemizovat a pak vám dá někdo pěstí do nosu, jelikož lhát se nemá. Protože Cameron Diaz v jednom rozhovoru pro časopis Empire tvrdí, že v Hollywoodu existuje jen 14 originálních scénářů, které se točí neustále dokola, můžeme rezignovat na tvrzení, že film musí být originální (nehledě na to, jestli Cameron Diaz chrlí pouze vlastní názory nebo jí to někdo nadiktoval). A pak už se stačí zaměřit jen na to, jestli je film ve své neoriginalitě kvalitně odvedený a hlavně zábavný. Zvláště v žánru tolik prozkoumaném, jakým zombie horor dozajista je (i když tihle nemocní nejedí své příbuzné, vykazují prakticky totožné známky jako zombies), jde vždycky spíše o to „jak“ než „proč“ a tudíž je tohle pozorování na místě o to víc.

Kdyby se u Crazies jeden ptal „proč“, možná by zemřel ošklivou smrtí na ukroucení páteře od neustálého otáčení hlavou sem a tam. Ale. Přesto jde v rámci žánru určitě o to lepší a zajímavější, s čím jsme se v poslední desetiletce setkali, pokud si z výčtu odmyslíte sociální satiry George A. Romera. Crazies na to jdou z opačné strany. Nepokoušejí se o žádný sofistikovaný obraz znuděných ploužících se konzumentů, ani druhý pohled „co by nemrtví vymysleli, kdyby dokázali utvořit vlastní společenský celek“. Naopak. V jistém směru jde spíše o film podobný třeba 96 hodinám – přímočarý tah na branku, který není brzděn zbytečnými otázkami a soustředí se na to podstatné, co slibuje zdaleka ne tak velkoryse nastíněná premisa. Tedy „smrt před námi, smrt za námi, ustřel támhletomu hlavu, nech se postříkat krví, udělej cool výraz na kameru a mizíme dál“.

I původ infekční choroby a důvod, proč si sousedi vzájemně slintají na nohy, se odbude během jedné jediné scény. A přestože se hrdinové celou cestu za spásou ptají, co za tím vším stojí, je to pro děj naprosto nepodstatné. Bohatě stačí, že figurky na ose dobro-zlo (resp. přeživší-nakažení) jsou rozdány přehledně a v pravidelných intervalech ubývají, takže jsou rozdány ještě přehledněji.

I když tempo značně kolísá, atmosféra je stále konzistentní: hutná a beznadějná. Jejím katalyzátorem není cíl výpravy, ale dílčí moment. Nápaditost tvůrců v rámci jednotlivých sekvencí je obrovská a celý film tlačí dopředu hlavně skutečnost, že každá scéna je prakticky úplně jiná, než ty předchozí. Chvílemi se navíc skáče z mikro- do makropohledu (běžící dav nebo satelitní snímek), což dává celé historce poněkud „globálnější“ rozměr. Pořád jsou to ale hrdinové a jejich „malé“ pokusy o přežití (prakticky pořád v extrémně stísněných uzavřených prostorách), co tvoří vydatný základ pro kvalitní mix hororu (ve smyslu bojím se neviděného) a pravověrné řežby (ve smyslu ještě trochu toho kečupu, prosím, a ať to stříká na všechny strany). Těžko určit, která složka převládá, což je rozhodně obdivuhodné vzhledem k tomu, že obě zvládají hojně nasytit. Celý film rozhodně působí plněji než většina současných žánrových souputníků, na druhou stranu určitě ne plněji než třeba natřískaný [REC] 2.

Momentů, kdy srdce fanouška zaplesá, je nemálo. Od sofistikovaných legrácek s neposednými řemeslnickými nástroji, přes „průstřelové“ momentky z těch správných kamerových úhlů, až po chvíle opravdového překvapení, které sice nepřekračují hranice žánru, ale přicházejí ve velmi nečekanou dobu. Crazies očividně stvořila fanouškovská základna, která se ráda u podobných filmů baví a rozhodně ví, co je na nich dobré a co je naopak naprosto zbytečné. ERkový rating sice není vyždímán až na dřeň, ale nápaditých „eye-candy“ momentů nabízí kvalitativní i kvantitativní dostatek. Rozhodně spíš více, než byste mohli za 20 milonů dolarů čekat. S takto omezeným rozpočtem přichází i příjemné podivení se nad velmi dobře (a vhodně) obsazenou ústřední dvojicí. Timothy Olyphant v další variaci na nas*aného Billyho Boba Thorntona tasí rychleji než Clint Eastwood, naopak oduševnělá tvář Radhy Mitchell správně dokresluje odhodlanost, se kterou je potřeba věci vyřídit. Zvlášť je-li k tomu potřeba střelná zbraň namířená na něčí mozek.

Nečekejte žánrový upgrade. Nečekejte věci, které jste dosud neviděli. Čekejte kvalitně odvedenou zábavu, kde jedinou opravdovou překážku tvoří přehnané množství lekaček (znáte to – scéna jako by končí, ale najednou je tu zase bubák), které se s blížícím závěrem objevují na každém rohu a z příjemně nečekaného dělají otravně čekané. Plus sem tam nějaké to pozoruhodné rozhodnutí, které hrdiny zavede někam, kde by určitě chtěli být ze všeho nejméně. I tak říkám: Sem s dvojkou a to tak, že rychle.

Verdikt

avatar8/10

k0C0UR

Městem se šíří šílená nákaza, dělající z normálních občanů slintající a vraždící občany. Pravidlo č.1 zní: Přežít... Aneb panika v městečku trochu jinak. Jednoduchá zápletka, příjemně napsané a zahrané charaktery a atmosféra, která pravidelně osciluje mezi vážnou notou a hlubokou žánrovou nadsázkou. Pokud se rádi bojíte a nevadí vám pohled na krev, rozhodně berte. Crazies jsou příjemně "plnou" podívanou, která žánru určitě nedělá ostudu.Hodnocení redakce

 • avatar9/10

  TedGeorge

 • avatar7/10

  Mr. Hlad


Hodnocení čtenářů

 • avatar5/10

  HALUZNIAK

 • avatar6/10

  acheron

 • avatar6/10

  luksa

 • avatar6/10

  deiwi

 • avatar6/10

  Georgee

 • avatar5/10

  RoBo

 • avatar7/10

  yeniczek

 • avatar7/10

  Mephos

 • avatar8/10

  Revan

 • avatar7/10

  MAJkLSON

 • avatar6/10

  Snura

 • avatar6/10

  cabal

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace