Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Pilgrimage | 2016
csfd  imdb
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: Brendan Muldowney
hrají: Tom Holland, Jon Bernthal, Richard Armitage, John Lynch, Stanley Weber

Pilgrimage: Recenze


ikona
Mr. Hlad
jon bernthalpilgrimagetom holland
Jak se povedlo středověké drama, ve kterém se řeší víra, náboženství a kolik krve vyteče z člověka, když mu vrazíte do břicha meč?  

Tom Holland si ve svých jednadvaceti letech asi nemůže stěžovat na nedostatek pozornosti. Stal se z něj nový a hodně dobrý Spider-Man a navzdory nesouhlasnému mručení fanoušků urval hlavní roli v adaptaci herní pecky Uncharted. Příštích pár let má tedy o práci postaráno a nejspíš i pořádně narvaný diář. Dost možná ho tedy v nějakém menším projektu jen tak neuvidíme, což je jeden z důvodů, proč byste možná měli jeho historickému dramatu Pilgrimage dát šanci. Bohužel jeden z mála důvodů.

 

Ne, není to srágora, ale celou dobu jsem při sledování téhle výpravy do středověkého Irska měl pocit, že tomu něco chybí. Nic tu není vyloženě špatné nebo otravné, jen zoufale obyčejné a po hodině a půl ve mně převládl pocit, že jsem ten čas možná mohl strávit nějak zajímavěji. Děj se točí okolo skupiny mnichů, kteří musí dostat z Irska do Říma tajemný artefakt, jenž by mohl papežovi zajistit politický vliv. Putování přes zemi, kde lze narazit na znepřátelené armády, agresivní dobyvatele, divoké kmeny pohanů i obyčejné zrádce ovšem nebude pro skupinu bezbranných hrdinů zrovna jednoduché. A mladík Diarmuid, jenž poprvé od dětství opouští známý svět modliteb a přátel v kutnách, zjišťuje, že s pojmy jako dobro, víra, náboženství, obětování a přátelství je to ve skutečném světě o dost složitější, než si myslel.

 

Pilgrimage je poměrně ambiciózní film a pracuje s celkem zajímavými tématy, tvůrci ale moc netuší, jak s nimi naložit. Kdo se tak těší na příběh, který by skutečně seriózně řešil šedou zónu mezi dobrem a zlem, odvrácenou stránku náboženství nebo hranici mezi vírou a fanatismem, ten tady asi moc spokojený nebude. Ačkoliv je tu otázek k řešení hodně a pokusů odpovídat na ně nebo k nim zaujmout určité stanovisko také, nikdy se tu nejde do hloubky. Jakmile se Pilgrimage pokouší tvářit jako drama s myšlenkovým přesahem, přestává fungovat a ukazuje se, že jde vlastně jen o poměrně povrchní podívanou, jejíž tvůrci moc nevěděli, co a jak říct. I když by toho asi chtěli říct hodně.

 

Na druhou stranu těch ambicí řešit věci, na které režisér Brendan Muldowney a scenárista Jammie Hannigen marně hledají odpovědi nebo nacházejí jen ty banální, není tolik, aby chtěl člověk Pilgrimage vypnout. Nefunkční pokusy o filozofování se tu totiž střídají s nakonec docela příjemnou středověkou naháněčkou, v níž si Richard Armitage vystřihl solidního záporáka a Jon Bernthlal je vyloženě lahůdkový. Je to už několikátá role, v níž se tváří jako někdo, koho okolnosti donutily chovat se slušně, tiše a úslužně, ale celou dobu to v něm vře a on a nakonec i divák čeká na moment, až mu bouchnou saze. A tady to stojí za to. Bernthalův mlčenlivý sluha by si určitě rozuměl s jeho Punisherem. Herce, který by dokázal přesvědčivěji ztvárnit vztek, agresivitu, naštvanost a neřízenou brutalitu teď byste v Hollywoodu hledali jen těžko.

 

Je tedy škoda, že Pilgrimage se pokouší být zároveň zábavnou středověkou řezničinou a myšlenkově náročnější podívanou. Zkušenější a lepší lidé za kamerou by to možná zvládli ukočírovat, ale Muldowney si zkrátka vzal až příliš velké sousto. Řezník Bernthal a poctivé bojové scény by však mohli být dostatečné důvody, proč tomhle filmu dát šanci, ne? 

Komentáře

 • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar6/10

Mr. Hlad

Skupina irských mnichů musí ve třináctém století převést artefakt do Říma. Ve světě, kde vládne násilí, zrada, náboženství a fanatismus se ale jejich úkol rychle změní v boj o přežití. Pilgrimage je na jedné straně povedená dobrodružná honička po irské divočině, kterou ale vyplňují mizerně fungující pokusy o filozofování. Díky dobrý hercům a solidním a drsným bojovým scénám je z toho nakonec lehce průměrná záležitost. Škoda těch přehnaných ambicí.Hodnocení čtenářů

 • avatar6/10

  Cross

 • avatar6/10

  PraSiteL

 • avatar6/10

  BranoZ

 • avatar8/10

  malylada

 • avatar5/10

  Tarmenel

 • avatar6/10

  Maverick

© copyright 2000 - 2018.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se na MovieZone zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace