Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Oldboy | 2013
imdb  kinobox
US premiéra: 27.11.2013
CZ premiéra: 05.12.2013
režie: Spike Lee
hrají: Josh Brolin, Samuel L. Jackson, Sharlto Copley, Elizabeth Olsen

Oldboy: Recenze


ikona
Mr. Hlad
Jak se povedla předělávka korejské pecky, jejíž hlavní hrdina to umí s kladivem líp než Thor?  

Nevím, jestli jsem ten správný člověk k recenzování amerického Oldboye. Korejský originál jsem totiž viděl teprve nedávno a že bych z něj byl nějak zvlášť nadšený, rozhodně tvrdit nebudu. Na druhou stranu vám ale můžu slíbit, že mi nedělá nejmenší problém vykašlat se na přístup „původní Oldboy rocks, nový sucks, protože proto“.

 

Nic to ale nemění na tom, že předělávka, které se chopil Spike Lee, je v podstatě naprosto zbytečný film. Co se děje týče, jede se víceméně naprosto stejně jako před deseti lety. Pár odboček a změň tu sice je, jsou však buď naprosto zbytečné, nebo vznikly kvůli tomu, že tvůrci neměli takové koule jako Park Chan-wook. Nový Oldboy se sice pořád tváří jako extrémně šokující a zvrácený film, ale Lee zkrátka u těch největších šíleností (například chobotnice) uhnul, nebo tam plácl něco, co nepůsobí tak divně a zároveň efektně.

 

A to se vlastně týká i všeho ostatního. Většina herců odvádí velmi dobrou práci, avšak chybí jim a asijská „divnost“, která z Oldboye dělala výjimečnou podívanou. Brolin jako sebestředný hajzl, jenž se změní v magora toužícího po pomstě a nakonec ve zlomeného člověka, je skvělý. Ale prostě ne „tak moc“ skvělý, protože mu chybí ona osobitost. O trošku extrémnější přístup se tu pokouší snad jen Samuel L. Jackson, bohužel jeho role není dost velká na to, aby člověka zaujal něčím jiným než divným hárem a kreativním způsobem nadávání. Vyloženě divný, a bohužel ne v tom dobrém slova smyslu, je Sharlto Copley, který se chová dost nelogicky a přehrává tak, že by mu to možná prošlo v bondovce s Rogerem Moorem, ale tady už působí nechtěně legračně.

Lee jako režisér zvládá bez problémů jak emocionální vrcholy filmu, tak efektní bitku s kladivem, která tu je sice mnohem víc hollywoodsky vyšperkovaná a chybí jí živočišnost originálu, ale i tak jde o sakra dobrou práci. Ovšem režisérovy samoúčelné exhibice s kamerou, barvami a nepříliš dobře fungující snaha kopírovat asijský styl tak, aby se to líbilo v Hollywoodu a nikoho to příliš nerozhodilo, tu působí nuceně a křečovitě. Jakoby vlastně nikdo moc nevěděl, jak by měl ten nový Oldboy vypadat.

 

Uteče to rychle, vlastně to nenudí, avšak kdo původní film zná, ten spokojený být nemůže, protože nová verze je víceméně kopie s několika nevýznamnými změnami a ohoblovanými hranami. A kdo Oldboye nezná, nebude moc tušit, co by se mu na tom mělo nějak zásadně líbit. Výsledek zkrátka vypadá jako něco, na čem pracovali schopní lidé, ale vlastně to nikdo nepotřebuje vidět.

Verdikt

avatar6/10

Mr. Hlad


Podobné filmy


Hodnocení čtenářů

 • avatar6/10

  BlackDave

 • avatar6/10

  Snura

 • avatar7/10

  Rokle

 • avatar5/10

  The Joker

 • avatar7/10

  Tomino

 • avatar5/10

  angelkovsky

 • avatar7/10

  Spiker

 • avatar7/10

  RidleyCrowe

 • avatar4/10

  heki

 • avatar7/10

  W0lverine

 • avatar6/10

  Wardan

 • avatar7/10

  SHUTTER

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace