Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Obr Dobr | The BFG | 2016
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 01.07.2016
CZ premiéra: 01.09.2016
režie: Steven Spielberg
hrají: Bill Hader, Rebecca Hall, Jemaine Clement, Penelope Wilton, Mark Rylance

Obr Dobr: Recenze


ikona
Rimsy
Připravil Spielberg novodobou pohádkovou klasiku, nebo spíš navázal na svoje slabší kousky? 

Musíme si to přiznat, Steven už není tou zárukou blockbusterové kvality jako kdysi. Hlavně v Lincolnovi a Válečném koni se stále snažil vyprávět velké příběhy, ale jako by téhle ikoně nového Hollywoodu přece jen docházel dech. Loňským Mostem špionů ale naopak potěšil, takže optimisti se nenechali rozhodit ani podivně nezáživnými ukázkami na novou pohádku. A udělali chybu.

Obr Dobr, jak zní podivný český překlad (včetně ještě podivnějšího oslovení „Obře Dobře“, kterého se ve filmu dočkáte tak stokrát) originálního Big Friendly Giant, je adaptací knihy Roalda Dahla. Nakolik se film drží předlohy, to nemůžu posoudit, ovšem nebojím se už teď tvrdit, že se vůbec nejedná o dobrý film. A to i přes na papíře tolik výrazný spielbergovský potenciál v kombinaci s osvědčeným Kaminskim za kamerou, Williamsem s taktovkou a držitelem Oscara Markem Rylancem v hlavní roli.

Hlavní hrdinkou je malá, ale odvážná Sophie, která žije v londýnském sirotčinci. Jednou v noci zahlédne Obra Dobra, který se toulá ulicemi a stará se o lidské sny. Ten ji odnese do Země obrů, jež leží kdesi severně od Británie. A tahle dobrácká dvojice k sobě postupně nachází vztah a snaží se bojovat s tlupou zlých obrů, co jsou mnohem větší a nářezovější než Dobr. Asi nebude překvapením, jak to nakonec dopadne…

Od začátku si musí dospělý divák říkat, že chování většiny postav nedává smysl jak na úrovni řešení situací, tak ani v jednotlivých dialozích. V kině vám bude jedno, jestli za to může spíš Dahl, nebo loni zesnulá scenáristka Melissa Mathison, která pro Spielberga napsala E.T. Klepat na čelo si budete tak jako tak. A ani pro děti tady toho moc není – dialogy jsou rozvláčné a děj by šel odvyprávět v pár větách, takže zbývají vtipy o prdění a rádobyvtipné slovní hříčky. Jestliže ovšem neholdujete humoru pramenícímu z explozivní defekace britské královny či nazývání televize „telinkovou blabednou“, žádných salv smíchu se nedočkáte.

Je až fascinující, jak málo toho Obr Dobr na dvouhodinové ploše nabízí. Téměř nulový humor, zdlouhavé a nezábavné scény a v důsledku i žádné velké poselství, jež by vše zmíněné ospravedlnilo. Rylancův CGI obličej je bezesporu úžasně detailní a i ostatní efekty stojí za to. Když začne Dobr míchat svoje sny z barevných světýlek, pohádková atmosféra v hávu moderní grafiky z plátna přímo sálá. Ale není to přece jen trochu málo? Nerad se opírám o čísla návštěvnosti, ale už ten průšvih z amerických kin chápu. Skoro každý týden se objeví nový animák/rodinný film, který je pro děti i dospělé mnohem zábavnější a koukatelnější než tahle ukecaná nuda.

Verdikt

avatar4/10

Rimsy

Vizuálně hezká, ovšem vnitřně prázdná adaptace, u níž bije do očí (a mozku) hlavně rozvleklost a nelogičnost scénáře. Jestli už na něco musíte s dětmi, zkuste libovolný animák (snad kromě Buchet a klobás). Tohle není ten Spielberg, kterého máme rádi.Hodnocení čtenářů

 • avatar5/10

  Revan

 • avatar4/10

  Cross

 • avatar4/10

  Rokle

 • avatar4/10

  Ragnarok

 • avatar5/10

  Nexus6

 • avatar4/10

  harsesis

 • avatar6/10

  Spiker

 • avatar6/10

  RidleyCrowe

 • avatar6/10

  Dataminer

 • avatar4/10

  malylada

 • avatar6/10

  Masarka14

 • avatar7/10

  FallenMaia

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace