Noční koupání: Recenze
18:00 | 05.01.2024 |
Roku 2014 připlula další rybka do hororového akvárka Jamese Wana. Tehdy se totiž na YouTube objevil několikaminutový kraťas s názvem Night Swim, který jednoduše a efektně ukázal několik problémů spojených s bazénovými radovánkami. Z filmu Bryce McGuira a jeho kamaráda Roda Blackhursta se stal virální hit a oběma mužům přinesl další práci v rámci Wanovy společnosti Atomic Monster. A po pár letech se McGuire díky rozpracování svého původního námětu dočkal i celovečerního režijního debutu.
Horor Noční koupání (Night Swim) se nyní dostává do našich i amerických kin a jde o první dílo pod společnou vlajkou Wanova Atomic Monster a další produkční společnosti Blumhouse úspěšného Jasona Bluma. Jejich hororová produkční impéria se sice slavně spojila, avšak na žánrové hity si budou muset ještě chvíli počkat – Noční koupání se totiž odlepilo ode dna jen v některých ohledech a převážně zůstalo ve vodách průměrnosti.
Úspěšně rozjetou baseballovou kariéru Raye Wallera (Wyatt Russell) přerušila diagnóza roztroušené sklerózy. Chatrné zdraví mu však ale aspoň umožňuje trávit více času s rodinou, kterou kvůli sportovní vytíženosti nejen zanedbával, ale navíc ji též nezáměrně nutil k neustálému stěhování z důvodu přestupů. Rodina zahrnující ještě manželku Eve (Kerry Condon), pubertální dceru Izzy (Amélie Hoeferle) a mladšího syna Elliota (Gavin Warren) se proto nadšeně nastěhuje do dlouho neobývaného, ale lákavým bazénem oplývajícího domu na předměstí.
Rutinní rehabilitační plavání začne mít na Rayovu nemoc nečekaně velký vliv a skoro se začíná zdát, že by se navzdory původním prognózám mohl k vrcholovému sportu ještě vrátit. Jenže jakkoli je Ray z bazénu nadšený, zbytek rodiny s ním má čím dál víc špatných zkušeností (a to jak s bazénem, tak s Rayem). Především děti občas z vody vidí postavy, které tam ale nejsou, nebo je něco chytí za nohu a stahuje do hlubin. Nechávají si však tyto nepříjemnosti pro sebe, neboť nechtějí otci kazit radost z nového příbytku.
V jádru se tedy jedná o vcelku komorní rodinné drama, moralitu o rizicích profesionálního sportu a zdvižený varovný prst před upřednostňováním kariéry před rodinou. To je vcelku sympatický a z hlediska vztahů mezi postavami i funkční základ příběhu, zároveň se však nejedná o nic skutečně překvapivého či podnětného. Beztak na tenhle film nevyrazí do kina milovníci rodinných dramat, nýbrž hororů – a právě v téhle složce Noční koupání strádá.
V podstatě pokaždé, když některá z postav vleze do bazénu, tak můžeme očekávat nepříjemné momenty. Problém je však v tom, že až do konce filmu není uspokojivě vysvětlená mechanika zla, jež se v hluboké části bazénu ukrývá. Nadpřirozeným hororům bývá nutné leccos odpustit, zde však až do konce nevíme, čeho se máme bát, co se může stát, jak se dá zlo porazit ani o co mu přesně jde. Mluví se o vztahu lásky a obětování, do toho se opravář bazénu zamýšlí nad lidskou touhou pokořit vodu jakožto metaforou překonání strachu ze smrti a dojde i na mýtus o prastarém prokletém jezeře. Jenže těžko říct, co si z toho máme vzít, a tak nezbývá než sledovat, jak se nebohým postavám stává jedna bazénová mrzutost za druhou.
Lekačky a bolístky, jimž musejí čelit, jsou ale poměrně krotké, zcela v souladu s ratingem PG-13, takže na žádné cachtací hnusárny nedojde. Zato vidíme několik až směšných digitálních bubáků, jejichž ukázání podrývá tajemnou atmosféru tmavozeleně podsvíceného bazénu. A ani finální rozřešení rodinných trablů nenaplňuje potenciál emoční působivosti na diváka, který by tou dobou měl být mnohem zaháčkovanější a angažovanější, ale namísto toho jej spíše udolává nuda – nuda z fádního fikčního světa, do něhož se navzdory několika působivým momentům nedaří plně ponořit.
Přehrajte si trailer Pro McGuira se prý jednalo o srdeční látku, v rozhovorech zmiňoval všudypřítomný oceán během vyrůstání na Floridě a inspiraci Čelistmi, Poltergeistem, Propastí a Netvorem z Černé laguny. U některých scén a motivů si navíc nelze nevzpomenout na Shyamalanova Znamení. To všechno jsou ale k McGuireově škodě výrazně lepší filmy než jeho debut. Po jeho zhlédnutí sice nějakou dobu nejspíš nebudete ochotni vlézt do bazénu, vzhledem k lednové premiéře to ale (snad) až tak nevadí.
Verdikt
Rimsy
Rodinné drama v hororovém hávu dokáže v některých momentech potěšit nejen fanoušky žánru, v součtu však nabízí jen sotva průměrnou podívanou a nenaplněný potenciál. Žádný hluboký ponor nelze čekat, film se pouze brodí kalnou mělčinou.
Vaše hodnocení
Hodnocení čtenářů
- 5/10
malylada
- 4/10
PamPero
- 5/10
Sub-Zero
- 6/10
holub113
- 4/10
Dathomir.
- 8/10
DRCRKR
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry
Zapomenuté heslo
Přihlášení
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Vytvářet filmové blogy
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry
S hororem to má společného pramálo, respektive je to natočeno tak, že to jako horor prakticky nefunguje. Příběhově je to nepřekvapivě předvídatelné od začátku do konce. Jedno klišé střídá druhé, což by samo o sobě nepředstavovalo až tak velký problém, pokud by si ovšem McGuire na place uvědomil, že když už neohromí diváka dějem, musí to udělat alespoň technickým zpracováním. A to se bohužel nestalo.
Žádné triky s kamerou, střihem nebo hudbou se nekonají, tudíž nějaké napětí, natož strach, v průběhu filmu neexistuje, stejně tak postupné budování atmosféry zcela absentuje a nezachraňují to ani nepěkné věci, které se v hororech obvykle dějí (bodycount je ). McGuire má na skladě jen pár odbytých a dopředu jasně avizovaných lekaček a finále tak slabé, až lze debatovat o tom, zda to vůbec nějaké finále je. Nejlépe z toho vychází Condon, která se sice snaží, seč jí herecké síly stačí, ale co je to platné, když ji všechno ostatní okolo hází klacky pod nohy.