Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Záhada Silver Lake | Under the Silver Lake | 2018
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 22.06.2018
CZ premiéra: 06.12.2018
režie: David Robert Mitchell
hrají: Riley Keough, Andrew Garfield, Riki Lindhome, Jimmi Simpson, Summer Bishil

Záhada Silver Lake: Recenze


ikona
Rimsy
andrew garfielddavid robert mitchellriley keough
Když to se sledováním Lynche a Hitchcocka přeženete, dostanete se někam na úroveň zámořského nezávisláka Davida Roberta Mitchella. Není to pro něj asi snadný život, ale my z jeho díla můžeme mít velkou radost... 

Když se před třemi lety objevil horor Neutečeš, překvapivě se nejednalo pouze o další rutinní teenagerovskou vyvražďovačku, nýbrž o vrstevnatý průnik do světa mladistvých, zaobalený žánrovými šablonami. Zámořská obec tak šokována nebyla, jelikož se tam David Robert Mitchell už dříve zapsal jako talentovaný tvůrce nezávislého filmu. Nyní přichází s těžko zařaditelným mentálním výplachem, který i přes několik dětských nemocí nabízí vpravdě jedinečnou podívanou.

V recenzi na Neutečeš jsem Mitchellovi doporučoval, aby pro příště využil služeb zkušenějšího scenáristy, než je on sám. Mitchell mě neposlechl (troufám si vyslovit obavu, že si to možná ani nepřečetl), ale vyčítat mu to nebudu. Záhada Silver Lake totiž využívá příběhu jen jako rámce k nadhazování palčivých myšlenek a tun popkulturních referencí, jež šikovného nezávisláka zjevně baví.

V centru dění je Andrew Garfield, nejednoznačná postava, balancující někde mezi white trashem a standardně nespokojeným mileniálem. Hrozí mu exekuce, ale moc ho to nezajímá, raději voyeursky pozoruje své okolí a hledá konspirační interpretace v popkulturních produktech. Žije v Silver Lake v Los Angeles a tato čtvrť, ležící pod slavným nápisem Hollywood, představuje v příběhu vlastně další hlavní postavu. Bohatství a chudoba, noblesa a falešné pozlátko, to vše skýtá fascinující prostor k vytváření příběhů na pomezí sociálního dramatu a hororu. Noirový rámec, v němž Garfield (kterého jsem už díky Hacksaw Ridge vzal na milost a i tentokrát dokáže film výborně táhnout) hledá tajemnou femme fatale, ztvárněnou vpravdě krásnou Riley Keough, je opravdu jen záminkou pro výlet po umělecky rozervané Mitchellově duši, kde se mísí nerdovské konspirační teorie s popovými hity, zlatým věkem Hollywoodu a městskou symfonií opěvující život v odlescích losangeleské slávy.

Výsledek je tak přehuštěný nápady, odkazy a motivy, až se nabízí myšlenka, zda by na takovém základě nebylo možno stvořit celý seriál. Přirovnání k Mulholland Drive je tudíž asi tím nejbližším, jakého se vám dostane, a pokud vám tento samotný fakt stačí ke štěstí, utíkejte do kina. Přehršel podobných projektů, které by kombinovaly americké nezávislé devadesátky se surrealistickou příběhovou temnotou, rozhodně nemáme. Osobně jsem docenil svěží souhru bourání i potvrzování stereotypů a Mitchellovou nepředvídatelnou jízdou jsem se bavil.

Film je promovaný prostřednictvím slov jako halucinogenní, hypnotický trip. Není se však třeba bát přílišného artu, protože jednotlivé scény oscilují mezi černohumorou komedií a bizarním thrillerem. Žánrová i tematická směska, do níž se pejsek s kočičkou v jedné osobě pustili, si tak zachovává po celou stopáž vcelku jednotnou tvář i náladu; jakmile přistoupíte na pravidla téhle obskurní hry, už si ji celé téměř dvě a půl hodiny užíváte. Taková pravidelnost v tempu je obzvláště u takto dlouhého díla důležitá a stejně tak i nezvyklá - nejedná se totiž o lehký úkol. Mitchell ho však zvládl a já se od něj budu moc těšit na cokoli dalšího.

Verdikt

avatar8/10

Rimsy

Záhada Silver Lake je surrealistickou výpravou pod povrch současné popkultury i životního stylu mileniálů. Mám tenhle typ filmů moc rád, a tak výsledná osmička obsahuje i radost z toho, že aspoň občas se podaří podobný kousek protlačit do běžné tuzemské distribuce.Hodnocení redakce

 • avatar6/10

  krauset


Hodnocení čtenářů

 • avatar8/10

  Slide

 • avatar8/10

  Phil cze

 • avatar8/10

  Memphis

 • avatar8/10

  the dark knight

 • avatar6/10

  Nexus6

 • avatar4/10

  pepo

 • avatar8/10

  Spiker

 • avatar6/10

  malylada

 • avatar9/10

  CAPS_LOCK

 • avatar4/10

  holub109

 • avatar7/10

  Lodbrok

 • avatar6/10

  Tranda-lina

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace