Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Neutečeš | It Follows | 2014
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 17.03.2015
CZ premiéra: 16.04.2015
režie: David Robert Mitchell
hrají: Maika Monroe, Keir Gilchrist, Jake Weary, Daniel Zovatto

Neutečeš: Recenze


ikona
Rimsy
Co přináší hororový indie hit? 

Jít na horor do kina, to obvykle znamená připravit se o polovinu možného strachu. Vždycky se totiž najde parta buranů, kteří se ve vypjatých momentech cpou tatrankama a chechtají, aby před svými křapulkami zamachrovali. O to víc mě potěšilo, když jsem byl v kině na Neutečeš sám. Úplně sám v celém potemnělém sále. V takovou chvíli nastupuje skutečný faktor strachu, kterému se ani pizza z kravských placent nevyrovná. Co myslíte, bál jsem se?


Přehrajte si trailer
Standardní odstavec o tvůrcích bude tentokrát hodně stručný. Režisér předtím natočil jeden film, herci jsou mladí a vcelku neokoukaní a zbytek štábu podle všeho taky pronikal do problematiky poluce teprve nedávno. V tomto případě je to ovšem jedině ku prospěchu věci. Jen jsem trnul, aby se odněkud neobjevila Carmen Electra s jedním ze svých cameo vstupů. Naštěstí zbytečně...

Vyčpělý žánr teenagerovských vyvražďovaček si doslova žádá novou krev a tenhle nezávislý horůrek se nebojí vydat neprozkoumanými cestičkami. Velkou pochvalu zaslouží kamera a hudba, které společně vytvářejí skutečně tísnivou atmosféru. Ambientní plochy nesklouzávají k žánrovým kýčům a vhodně doplňují skutečně experimentální kameru. Ta se nebojí střídat nezvykle velké množství úhlů a dokáže překvapovat po celou stopáž. O to větší je pak škoda, že vytříbená audiovizuální strínka musí táhnout tak připitomělý scénář.

Nadpřirozené a nespecifikované zlo, které na sebe bere podobu kráčejících lidí, je jednoduché na realizaci a přitom skutečně děsivé. Představa, že každou sekundou se k vám o krok přiblíží někdo (či spíše něco), co vás chce zabít, by nenechala v klidu usnlout ani Nebojsu. Po slibném úvodu však příběh začne dost vytrvale stagnovat, ignoruje logické nesmysly a v důsledku tak i dost snižuje napětí. A s nakupením nepochopitelných scén a wtf-momentů klesá i divákův strach. A vy se jen bezmocně ptáte: „Proč?“ Ale nikdo neodpovídá.

Aniž by film hodil návodnou udičku, třeba o poselství začnete přemýšlet sami. Že by to bylo varování před přenášením pohlavních nemocí? Nebo kinematografický traktát o nevyhnutelnosti smrti a marné lidské snaze ji oddálit? Ne. Režisér měl prostě sen. U Lynche to beru, protože jeho svět je svým úchylným způsobem vnitřně konzistentní, ale David Robert Mitchell by si měl napříště k sobě najít skutečného scénáristu, který jeho myšlenky zpracuje smysluplněji.

Pokud se tak stane, můžeme se dočkat hororového klenotu.

Verdikt

avatar6/10

Rimsy

Pokud přistoupíte na režisérovu hru „nevím, proč to tak je, ale je mi to jedno“, dočkáte se hodinky a půl příjemného strachu. Ale chroničtí rejpalové budou mít vrchovatě možností ke kritice. Řadím se ke druhé skupině, takže na víc než lehký nadprůměr to prostě nebude.


Podobné filmy


Hodnocení čtenářů

 • avatar6/10

  Le_Chuck

 • avatar6/10

  b1aster

 • avatar7/10

  Rokle

 • avatar7/10

  Tomino

 • avatar9/10

  Phil cze

 • avatar8/10

  the dark knight

 • avatar8/10

  Slarque

 • avatar7/10

  Nexus6

 • avatar7/10

  hroubek

 • avatar5/10

  harsesis

 • avatar6/10

  Davies182

 • avatar7/10

  mr.hack

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace