Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Než skončí léto | Babyteeth | 2019
csfd  imdb
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: 09.07.2020
režie: Shannon Murphy
hrají: Eliza Scanlen, Toby Wallace, Emily Barclay, Essie Davis, Ben Mendelsohn

Než skončí léto: Recenze


ikona
Rimsy
babyteetheliza scanlennež skončí létoshannon murphy
Lze vůbec mluvit o jakžtakž normálním dospívání ve chvíli, kdy mladý člověk trpí smrtelnou nemocí? Zajímavá australská romantika se nečekanou cestou dostává z jednoduchého začátku k jednoduchému konci. 

Celovečerní debut australské režisérky Shannon Murphy měl premiéru na loňském festivalu v Benátkách, což je už samo o sobě úspěch. Navíc si odtamtud odvezl několik dílčích cen a spokojené reakce publika, a tak nebyl důvod, proč se na tuhle nezávislárnu od protinožců netěšit. Výsledek rozhodně není špatný, ovšem zvěsti o zásadní filmové události budu raději krotit.

Premisa dává vzpomenout na teenagerské romance jako Hvězdy nám nepřály a podobně vydřené dojáky. Šestnáctiletá dívka si z života moc neužila, ale kvůli diagnóze rakoviny se její čas povážlivě krátí. Její rodiče se sice snaží, jak můžou, ale mají dost svých starostí, a tak skutečný vítr do dívčina života vnese až o pár let starší rebel Moses. Podle očekávání se mezi hrdiny začne budovat silné pouto přerůstající v lásku, a to navzdory logice i souhlasu rodičů.

Potud to zní jako naprosto tuctový snímek, který má své místo kdesi v odpoledním televizním programu. A určitě musíme k filmu přiřadit i množství klíčových slov, jež kolem něj kolují a která jsme už tolikrát slyšeli: coming-of-age, indie, festivalovka, dramedie, feel-good. Murphy si je však ohranosti tématu vědoma, a tak se snaží v rámci dané škatulky překvapovat úkroky do stran. Hlavně v první poloviny film vypráví jaksi navzdory očekáváním – většina scén skončí někde úplně jinde, než by divák na jejich začátku čekal. Později však stejně sklouzneme do předvídatelné šablony, od čehož se Murphy snaží odpoutat přitvrzováním patosu a vrstvením vedlejších motivů, které však nikam neústí. Proto film časem ztrácí dech a my jen čekáme na naplnění pravděpodobného konce, který dost tlačí na pilu.

Tahounem snímku je jednadvacetiletá Eliza Scanlen, která na svůj věk rozhodně nevypadá – čehož využila jak předloni v seriálu Ostré předměty, tak hlavně v nedávných Malých ženách. Tam zdatně sekundovala slavnějším kolegyním a nyní už v hlavní roli dokazuje, o jak výrazný talent se jedná. Kvůli roli obětovala vlasy a podstoupila divácky vděčnou proměnu, podobně jako její herecký partner Toby Wallace, jenž pro roli feťáka a podvodníčka sympaticky zchřadnul. Příjemnou australskou sestavu doplňuje ještě Essie Davis (slečna Fisherová z netflixovských krimi-sérií) a hlavně Ben Mendelsohn v ne-záporácké roli.

Stejně jako ostatní indiečka, která to dotáhnou do mezinárodních vod, i tenhle kousek vypadá velmi pěkně, a ještě lépe zní – bohatý soundtrack kombinuje moderní hipsteřiny s klasikou, která má navíc důležitost i s příběhem. Shannon Murphy navíc vyprávění rozděluje do krátkých kapitol, které v důsledku připomínají deníkové zápisy – nejen svým útržkovitým formátem, nýbrž i kolísající subjektivitou, jež nejednou vede až ke zpochybnění, na co se vlastně díváme. Přihoďte si k tomu funkční, ale přece jen trochu okoukanou symboliku z jiných filmů o dospívání – dívka kvůli nemoci mění různé podoby, a tak samu sebe postupně objevuje; zároveň mladistvý rebel je stejně nečitelný jako jeho kérky. A tak bychom mohli pokračovat. Pravda je však taková, že i přes několik podnětných scén a myšlenek mě tahle vzpoura proti konvencím filmů o dospívání příliš nezaujala. V rámci současné nabídky kin se jedná o kvalitní kousek, ovšem snaha vymezit se vůči strukturám, které sám buduje, mu podráží nohy na cestě za skutečně zábavným filmem.

Komentáře

 • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar6/10

Rimsy

Romantické drama Než skončí léto se snaží vystoupit ze své škatulky tak vehementně, až do ní oklikou padá zase zpátky. Výrazný styl a sympatičtí herci však z tohoto trochu nedopečeného kusu dělají příjemnou podívanou.Hodnocení čtenářů

 • avatar7/10

  Slide

 • avatar8/10

  Rokle

 • avatar7/10

  the dark knight

 • avatar9/10

  bossino

© copyright 2000 - 2020.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se na MovieZone zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace