Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Neuvěřitelný Hulk | The Incredible Hulk | 2008
csfd  imdb
US premiéra: 13.06.2008
CZ premiéra: 17.07.2008
režie: Louis Leterrier
hrají: Edward Norton, Liv Tyler, Tim Roth, William Hurt

Neuvěřitelný Hulk: Blu-ray


ikona
st39.6
 

Jmenuje se Bruce Banner. Seberte mu večeři a jmenuje se Hulk. Je mezi nimi velký rozdíl. Jeden vědátoruje, druhý likviduje. Jeden je bílý, druhý je zelený. Jeden je Edward Norton, druhý je změť jedniček a nul na steroidech. Oba milují jednu elfku z Pána prstenů a oba chtějí nakopat zadek obrovskému Abomination. Co z toho máme? Spoustu scén s meditujícím Nortonem, jednu honičku po střechách brazilské "vesničky", dvě "Huuuuuulk-Smaaaaaash" akce a dlouhé titulky.

Leterrierovo pojetí komiksového cholerika po příběhové stránce působí jak pohádka z úst pětiletého nadšence. Chybí mu jakýkoliv emociální náboj nebo napětí a divák stále postrádá postavu, které by měl fandit. Ale to už je problém zděděný po předloze samotné. Norton je podstatně horší Hulk než ten v podání Erica Bany a když už jsme u něj - Leeho Hulk byl krom pár drobností perfektní a žádnou reimaginaci nepotřeboval. Neuvěřitelnému Hulkovi tak zbývají jediná dvě pozitiva: 1) Leterrier akci umí a ví moc dobře, co od rvaček s Hulkem v hlavní roli vyžadujeme, 2) Abomination je konečně záporák, který stojí za zmínku. Když se Hulk v Leeho verzi pere se svým fotrem, stojí rvačka za starou belu.

V novém Hulkovi je to o něco lepší. I když o tom, kdo akci umí lépe, by se dalo dlouze a bezvýsledně polemizovat. Leterrier divákovi nedává oddechnout, jeho Hulk je hodně dravý, pořád se tu něco děje a i při meditacích Bruce Bannera je zřejmé, že se Leterrier rychle žene k finální bitce. To je možná to pravé slovo, které Hulka vystihuje: uspěchaný. Na děj se kašle, hlavně že jsou tu dvě nadupané akční scény, Hulk vypadá opravdu neuvěřitelně (v Rhytm and Hues udělali na digitálních postavách výbornou práci, zbytek už se jim ale zas tak moc nepodařil - viz scéna s helikoptérou) a všechno okolo něj se rychle hýbe.

Díky tomu Hulk šlape jako svižné komiksové béčko s áčkovým rozpočtem a i přes jistou pitomost se na něj dá bez problémů dívat. Akce je přehledná, zelené monstrum v ní předvádí to, co si zatím nikdo jiný nedovolil (boxerky z policejního automobilu!), výborná (a přehlížená) hudba Craiga Armstronga zní vždy skvěle a finále, ačkoliv mu ublížil hype, je bezva. Jen trochu krátké.

Na Blu-rayi se nový Hulk dá zařadit mezi naprostou špičku, a to jak po zvukové, tak obrazové stránce. Blučko podává perfektně ostré detaily (oceníte to obzvlášť na počítačově generovaných postavách), v nočních scénách, kterých je tu zatraceně hodně (a ve kterých se odehrává většina akce), skvěle vykresluje a má krásně kontrastní obraz. Ani na vteřinu se neobjeví rušivé zrno, kompresní artefakty, nic. Na Blu-rayi Hulk vypadá špičkově a pokud se ohlížíte po demo-materiálu, tady ho máte.

Solidní nálož čekejte také v bonusové sekci. Tedy alespoň v případě, že nakupujete ve Státech (tedy bez CZ podpory, něco za něco) - česká mutace je o valnou část dokumentů ošizená. Většina komiksových filmů ji mívá našlapanou až po uši a Neuvěřitelný Hulk není výjimkou. Audiokomentář Leterriera (trochu neobvykle) s Timem Rothem jsem si sice moc neužil (baví se o nesmyslech a Leterrierovi jakožto rodilému Frantíkovi často není vůbec rozumět, alespoň že Roth občas vtipkuje a Leterrier mluví o loni tolik drbaném prostřihávání), zbytek ale stojí za to. Půlhodinové "The Making of The Incredible Hulk" sice částečně působí jako klasický promo-film o filmu, ale je to velmi milá podívaná, jejíž hodnota spočívá hlavně v pohledu na natáčení.

Neskutečných 45 minut (!!!) vystříhaných scén je většinou o ničem, čítá totiž jen rozmělňující psychologické pasáže nebo zbytečné gagy. Charakterům to na hloubce nijak nepřidává, příběhu také ne. Jestli je to právě ta spousta scén, kterou Leterrier proti své vůli musel vytřihat, tak díky bohu za neodbytné producenty a vlezlého Nortona. Jak ten umí vzít věci do svých rukou, je vidět v některých dokumentech, kde se občas zdá, že Neuvěřitelný Hulk odpovídá spíš jeho vizi a že jí Leterrier pouze přitakává.

V krátkém, zato výživném dokumentíku "Becoming the Hulk", který nahlíží na vznik Hulka jako takového se důkladně propírá design, pokročilý motion-capturing, CG, ale i vývoj postavy samotné. To samé vás čeká v bratrském "Becoming the Abomination", i když to dává mnohem víc prostoru blbnutí v motion-capture "tělocvičně" a Timu Rothovi. "Anatomy of a Hulk-Out" je bonusovou desetiminutovkou rozdělenou na tři části, z nichž se v každé řeší, jak to Letterier myslel s "vyHulknutím" hlavní postavy, tedy s přeměnou Nortona v přerostlého Rákosníčka. Pod názvem "From Comic Book to Screen" se skrývá šestiminutový rozpohybovaný komiks, který byl inspirací filmu. A je doooost hrozný.

Pro BD exkluzivní věcička "Comic Book Gallery" vás zklame, protože je celkem o ničem (formou PiP v asi čtyřech scénách vyskakují různé komiksy). Thunderbolt Files také není žádná sláva, i když tu jsou detaily o právě probíhajících misích, možnost sledovat pohyb Hulka po mapě a podobné skopičiny s nějakými dodatečnými informacemi. Zívačka. Nejzajímavější je "Scene Explorer", kde opět formou PiP vyskakují produkční informace, srovnání se storyboardy, záběry z natáčení a  podobně. Škoda, že stejně jako většina U-Control funkcí na discích Universalu, není ani tahle přes celou délku filmu.

Obraz: 2,35:1  ::  1080p (AVC)
Zvuk: DTS-HD MA 5.1 - anglicky, Dolby Digital 5.1 - česky
Titulky: české
Datum vydání: 08.12. 2008
Cena:  799,-

© copyright 2000 - 2023.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace