Nejhledanější muž: Recenze
12:30 | 09.09.2014 |
Žijící klasik John le Carré se stal na stará kolena předmětem zájmu filmařů. Po vynikajícím Jeden musí z kola ven tak v krátké době přichází už druhá adaptace jeho knihy. Nejhledanější muž však není napínavý thriller o německém komandu lovícím teroristy v Hamburku, jak se nám pokoušely prodat trailery. Podobně jako v předchozím Corbijnově filmu Američan, i tentokrát se vše odehrává v jakési podivné atmosféře, v níž čas plyne jen velmi pozvolna. Tísnivě tak působí nejen rozvážnost, s jakou vše ubíhá, ale i uzavřenost komunity, do níž je děj zasazen – muslimové, tajní agenti, nečestní bankéři, ti všichni žijí vyloučeni z běžné společnosti, ve světě sami pro sebe, z něhož se nic nedostane ven. Na tom je ostatně postaven i samotný závěr filmu, který není zradou na divákovi, jak by se mohlo zdát – je pouze přirozeným vyústěním toho všeho.
Ne každému však le Carrého styl vyprávění sedne, což je způsobeno zejména atypičností s jakou přistupuje k tak provařenému žánru, jakým je ten špiónský. Tajná služba je v jeho podání úmornou a nevděčnou prací, plnou nelítostných intrik a pletichaření, kde jsou mnohem větším nebezpečím kolegové, nikoliv nepřátelé. Špióni neběhají po světě s nabitou bouchačkou a nesvádí kočky na potkání. Připomínají spíše unuděné úředníky s o něco lepším technickým vybavením.
Právě takovým druhem smutného hrdiny je i agent Gunther. Poslední role velkého Philipa Seymoura Hoffmana má v sobě vše, co jsme na něm měli rádi. Působí jako nudný patron, chodí v umaštěném baloňáku a s kravatou nakřivo, ke snídani si dává skleničku whisky a kouří jak fabrika. A přece byste se s ním nechtěli dostat do křížku, protože když jde do tuhého, umí vycenit zuby. Ostatní z bohatého hereckého ansámblu mu dělají jen stafáž, tenhle film patří Hoffmanovi a jeho kreaci unaveného, avšak umanutého specialisty na řešení problémů s muslimskou menšinou. Chvílemi je to až na škodu, protože i ostatní postavy by si zasloužily větší prostor. To by však odporovalo duchu vyprávění, v němž se postavy míhají, a my nevíme o jejich minulosti nic jiného, než to, co nám o sobě samy prozradí… I když to může být lež.
Právě relativizace dobra a zla dělá z Nejhledanějšího muže zajímavý příspěvek k filmům o boji proti terorismu. Kvůli nespolehlivým vypravěčům tak netušíme, komu fandit. Je Hoffmanova postava vedoucího agentů tím, kdo nás chrání před teroristy nebo naopak fanatickým manipulátorem? Je mladý Čečenec nebezpečným teroristou nebo pronásledovaným uprchlíkem, jak tvrdí? A spolupracuje muslimský dobroděj s teroristy nebo je ve všem nevinně? I po skončení filmu otázky zůstávají a člověk má na jazyku nepříjemnou pachuť Pyrrhova vítězství – kde leží ta hranice, kterou lze ještě překročit kvůli ochraně lidí? Konečné vyznění filmu je velice kritické a ukazuje nám, kam až nás může naše paranoia z terorismu dovést.
Nejhledanější muž není tak bezchybným dílem jako Američan, na to se zaobírá mnohem vážnějším a realističtějším tématem, což Corbijn mnohdy nezvládá úplně ukočírovat. Občas zabředne do zbytečných artových fines a zádumčivých pohledů je až zbytečně moc. Pořád tu však máme filmovou událost podzimu, která svými nároky na diváky mnohé z nich rozladí, ale mnohé určitě nadchne.
Verdikt
woody
Vaše hodnocení
Podobné filmy
Hodnocení redakce
- 7/10
KarelR
- 8/10
krauset
Hodnocení čtenářů
- 7/10
Snura
- 8/10
cabal
- 8/10
Slide
- 9/10
andrej111
- 8/10
Rokle
- 6/10
PraSiteL
- 7/10
The Joker
- 8/10
Ragnarok
- 9/10
Tomino
- 8/10
Memphis
- 8/10
jarmil
- 8/10
The Kiw
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry
Zapomenuté heslo
Přihlášení
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Vytvářet filmové blogy
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry
Ak máte radi Le Carého a špionážne thrilleri zo 70 rokov sklamaní nebudete, pretože ani neviem kedy nám kina naservírovali niečo spionážne naposledy asi (30 minutes after midnight, ktoré sa v niečom dosť podobá s A most wanted man).
Ak nie ste fanda old school špionážnej roboty, kde sa vypočúva, čaká, fajčí, sleduje, chľastá a znová čaká, tak o moc neprídete pretože osobne tam nie je žiadny moment prečo by som chcel ten film chcel vidieť znova. A keď sa už ide do akcie ten film náhle končí a je na vás ako sa s tým vysporiadate.
Škoda aj nevyžitého castu pretože všetko je zamerané vyslovene len na PSH a Rachel McAdams a ostatní majú iba par štekov, takže trošku nechápem prečo sa napr. taký Daniel Bruhl upísal tomuto projektu po Rivaloch (neviem, či sa netočilo súčasne), pretože tie dve vety v jeho podaní mohol preniesť aj niekto iný a Robin Wright si pravdepodobne odskočila z Bieleho domu na ambasádu v Nemecku.
Inak súhlas s woodyho recenziou, že trailery pekne klamú telom a že ten film je skôr o zákulisných hrách rôznych spravodajských služieb ako o skutočnom chytaní a rozložení teroristických buniek.
7 z 10.