Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Narušitel systému | Systemsprenger | 2019
csfd  imdb
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: 03.10.2019
režie: Nora Fingscheidt
hrají: Helena Zengel, Albrecht Schuch, Lisa Hagmeister, Gabriela Maria Schmeide

Narušitel systému: Recenze


ikona
Rimsy
helena zengelnora fingscheidt
Jeden z nejvýraznějších letošních evropských kousků by vám snadno proklouzl mezi prsty, ale na tohohle blonďatého ďábla byste se přece jen měli zaměřit. 

Celovečerní prvotina německé režisérky Nory Fingscheidt už stačila poděsit diváky v Karlových Varech, nyní se představí nejen v rámci festivalu Be2Can, ale i v běžné distribuci. Jedná se totiž o německého vyslance do oscarových bojů a, jak se dalo očekávat, naši západní sousedi si za oceán nedovolili poslat žádný brak. Narušitel systému je nekompromisním dramatem, jemuž se velmi povedeně daří mísit realismus s poetikou.

Dnes jedenáctiletá Helena Zengel, momentálně natáčející s Tomem Hanksem novinku Paula Greengrasse (!), exceluje v hlavní roli dívky jménem Benni, která prostě nezapadá do systému. Naplňuje hned několik kritérií pro diagnostiku psychických onemocnění a ani propracovaná německá struktura sociálních služeb si s ní neví rady. Putuje po dětských domovech a nápravných zařízeních, jelikož si s ní matka ani sociální pracovníci nevědí rady. Dokáže se najít někdo, kdo by její záchvaty vzteku zvládal? A jaké jsou vůbec její životní vyhlídky?

Nora Fingscheidt si dala s rešeršemi zjevně dost práce, a tak nepředstavuje žádnou idealizovanou verzi nemoci, nýbrž realisticky vykresluje komplikovanou osobnost malé dívky, jejíž budoucnost je značně nejistá. Právě onen realismus by mohl být na škodu, jelikož se nedočkáme překotného vývoje hlavní postavy, spíše postupného vysvětlování, co vlastně její stav znamená. I přes dosavadní absenci zásadnějších filmařských zkušeností se však Fingscheidt daří dodat i dostatek napětí do dílčích scén a rovněž záchvěvy poetičnosti, což je v jinak přísně procedurálním dramatu příjemně osvěžující.

Na pozoru by se měli mít odpůrci vysokofrekvenčního jekotu, neboť Benniiny záchvaty se do vašich hlav zaryjí pořádně hluboko. Což ale v minimálně stejné míře platí i o zamyšlení, zdali je v pořádku v práci překračovat hranice a k čemu všemu to vede; na to dává Narušitel systému jedinou správnou odpověď, a tak pracanti v sociálních sférách by jej měli brát jako povinnou četbu. Zároveň se Fingscheidt daří rozkrýt i rodinné pozadí toho, proč je dívka právě taková, jaká je. Neuchyluje se však k prvoplánovým a laciným odpovědím, které by na viníky jasně ukázaly prstem. Stříbrného medvěda z letošního Berlinale si autorka odnesla právem a fandové psychologie či bezvýchodné deprese by si tohle neměli nechat ujít.

Verdikt

avatar8/10

Rimsy

Velmi systematický obraz fungování sociálních služeb tam, kde se objeví případy vybočující z normálu. Silný v dopadu i realistický ve zpracování, takový je režijní debut talentované Nory Fingscheidt.


Podobné filmy


Hodnocení čtenářů

 • avatar8/10

  Slide

 • avatar8/10

  Tomino

 • avatar8/10

  Slarque

 • avatar9/10

  CAPS_LOCK

© copyright 2000 - 2022.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace