Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Na špatné straně | Dragged Across Concrete | 2018
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 19.04.2019
CZ premiéra: nestanovena
režie: S. Craig Zahler
hrají: Mel Gibson, Vince Vaughn, Jennifer Carpenter, Michael Jai White, Laurie Holden

Na špatné straně: Recenze


ikona
Mr. Hlad
bone tomahawkbrawl in cell block 99dragged across concretemel gibsons. craig zahlervince vaughn
Dva policajti, pár zlodějů, velká kořist a žádná pravidla.  

Režiséru a scenáristovi S. Craigu Zahlerovi stačily dva filmy na to, aby se zařadil mezi tvůrce, jejichž kariéry sledujeme velmi pečlivě. Brutální western Kosti a skalp a krutá výprava do vězení v Cele 99 nás regulérně semlely, tak není divu, že na jeho novinku Dragged Across Concrete jsme se těšili už pěkných pár měsíců. V Americe se do široké distribuce nedostala a u nás ji to nejspíš taky nečeká, ale díky festivalu Febiofest se do českých kin přeci jen podívala a pokud budete mít kliku, můžete ještě pár projekcí chytit. A měli byste se zatraceně snažit, abyste to udělali, protože Dragged Across Concrete se povedlo. Fandové by se však možná měli připravit na to, že tentokrát je to přeci jen malilinko jiný Zahler, i když to tak na první pohled možná nevypadá. 

Téměř šedesátiletý Brett Ridgeman a jeho o dvacet let mladší parťák Anthony Lurasetti jsou policajti. A dobří, jen to občas trošku přeženou a tentokrát je u toho bohužel někdo natočil na video. O placku sice nepřijdou, ale šest týdnů nucené dovolené bez platu není něco, s čím by počítali a co by si mohli dovolit. Bez peněz a naštvaní, že systém, který se snaží chránit, s nimi ošklivě vyjebal, se rozhodnou přijít k penězům jinak. Oba mají pocit, že si zaslouží za svou dřinu víc a když oberou partu lupičů, co se právě chystají vybrat banku, nejspíš to nezamává ani s jejich morálkou. Jak to tak ovšem u podobných příběhů bývá, ne všechno jde podle plánu a Ridgeman i Lurasetti až příliš pozdě zjistí, že si možná ukousli až příliš velké sousto. 

Po westernu a vězeňském dramatu se Zahler tentokrát vrhl na heist movie, ale i ve svém třetím počinu přistupuje k žánru po svém. 160 minut se může zdát jako hodně a popravdě docela i je, protože ani tentokrát režisér netočí film, který by chtěl být v první řadě zábavný a snažil se o dravé tempo. Naopak, Zahler do značné míry okoukanou zápletku pojal tak, že se věnuje spíš těm věcem, jaké u podobných thrillerů nevídáme. Naštvaní policajti sedí dlouhé hodiny v autě, zloději shánějí peníze na financování svého plánu, jindy anonymní oběti přestřelek tu dostávají podstatně víc prostoru a to všechno je samozřejmě namíchané s typicky zahlerovskou extrémní brutalitou a přestylizovaným násilím. Ani tentokrát to naštěstí nejsou samoúčelné nechutnosti a například celá scéna v bance, i když opravdu nekončí moc hezky, funguje spíš na té mrazivé úrovni než jako krvák. Zahler ani tentokrát nepracuje s násilím proto, aby bylo „hezké“, ale je součástí hry, součástí jeho světa a vyvrcholením dlouho a poctivě budovaného napětí. A jeho chladný a odměřený přístup k šílenostem, které se na plátně občas dějí, je popravdě o dost působivější než to, co by předvedl dejme tomu Eli Roth. 

Zahler ovšem ve své osobité variaci na zlodějské thrillery zvládá i chytře a docela drsně komentovat současnou politickou situaci a témata, jako jsou politická korektnost, média a ne úplně šťastná ekonomická situace hrdinů ze střední třídy, co se snaží dělat svou práci poctivě, jsou to v podstatě hodní lidé, ale systém s nimi tak trochu vyjebává. Ppředstaví hned několik hrdinů, z nichž málokoho si zařadíte mezi vyložené klaďáky. Respektive takhle – absolutní zlo se tu dá identifikovat velmi rychle a cítit k některým postavám byť jen minimální sympatie je prakticky nemožné. A pak tu jsou ti, kteří se pohybují na tenké hranici mezi dobrem a zlem. Vyložené hrdiny tu nenajdete, avšak ti, co jsou „mezi“, jsou všichni do jednoho dost zajímaví na to, abyste chtěli vědět, jak to s nimi skončí i abyste se až do konce filmu nedokázali stoprocentně rozhodnout, jestli by si zasloužili dožít se závěrečných titulků. A i když jim tu smrt třeba budete i trošku přát, jednání všech hrdinů je tu naprosto logické, pochopitelné a do značné míry obhajitelné. Někdy se prostě člověk ocitne v tak blbé situaci, že má jen blbá řešení…

Zahler potvrzuje, že umí napsat zajímavé hrdiny, vytáhnout ze svých herců maximum, i když je odmítá postavit před kamerou do situací, kde by museli přehrávat a vyloženě se divákům nutit. Všechno je to mrazivě opravdové, neosobní, někdy krutě ironické a strašně působivé. A ty skoro tři hodiny mi v kině utekly podstatně rychleji, než jsem čekal. Přesto jednu výtku mám. Dragged Across Concrete mi připadalo divácky o něco vděčnější. Díky většímu množství postav, doslovnosti a vlastně i trošku atraktivnější zápletce je Zahlerův třetí hollywoodský zářez trošku přístupnější. Už není nutné si ho „vysedět“ jako u Kostí a skalpu nebo Cely 99. K tempu a stylu klasických thrillerů má samozřejmě pořád daleko, ale přesto jsem měl pocit, jako kdyby Zahler chtěl jít divákům trošku víc naproti.


Přehrajte si trailer
Tohle rozhodnutí respektuji, každý režisér asi chce, aby jeho dílo vidělo (a užilo si) víc lidí, přesto doufám, že tímhle směrem už nebude chtít jít dál. Ta mnohdy skoro až meditativní atmosféra jeho předchozích filmů, kde těch „dialogů o ničem“ a minimalistického herectví a režie bylo přeci jenom trošku víc, mi tu malinko chyběla. Vyvíjet se ovšem musí každý filmař a směr, jakým se Zahler možná zkouší vydat, mi nakonec žíly netrhá. Pokud vás zaujaly jeho předchozí kousky, dostanete od Dragged Across Concrete přesně to, co chcete. A pokud je neznáte, je tenhle thriller na první seznámení ideální. 

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (17)

Verdikt

avatar8/10

Mr. Hlad

Dva policajti jsou na šest týdnů suspendovaní. Potřebují prachy a jsou naštvaní, a tak se rozhodnou okrást gang, který plánuje velkou loupež. Trošku se to ale zvrtne. S. Craig Zahler je se svým třetím filmem stále stejně nekompromisní, překvapující a nepříjemný. A i když už víme, co od jeho příběhů čekat, i tentokrát dovede pořádně šokovat a rozhodit a k divákům je stejně krutý jako ke svým hrdinům. Fanoušky režiséra jeho novinka nezklame, přesně tohle jsme od něj totiž chtěli vidět.Hodnocení redakce

 • avatar8/10

  KarelR

 • avatar9/10

  do_Od


Hodnocení čtenářů

 • avatar7/10

  Revan

 • avatar7/10

  Snura

 • avatar9/10

  Robur

 • avatar8/10

  Cross

 • avatar8/10

  Rokle

 • avatar6/10

  Tomino

 • avatar8/10

  the dark knight

 • avatar7/10

  Herkulesss

 • avatar8/10

  hroubek

 • avatar8/10

  krumlajs

 • avatar8/10

  Mr.FREAKE

 • avatar9/10

  dawko

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace