Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Mongol - Čingischán | Mongol | 2007
csfd  imdb
US premiéra: 06.06.2008
CZ premiéra: 17.04.2008
režie: Sergei Bodrov
hrají: Tanadobu Asano, Aliya, Tegen Ao, Ying Bai, Bao Di, You Er, He Qi, Bu Ren

Mongol - Čingischán: DVD


ikona
Cival
 

Bathory se nepovedla. A Mongol je toho jedinečným důkazem. Co do finanční nákladnosti jistě srovnatelný spektákl Sergeje Bodrova nezkoušel dobýt srdce diváků přes rádoby poetičnost, ani přes náznak polemiky o pravé povaze historických událostí. Šel na publikum poměrně zpříma, což při pohledu na jeho oscarovou nominaci můžeme označit za čin prozíravý. Samozřejmě, zčásti z nouze. Natáčení zjevně bylo penězi výrazně limitováno, proto se z eposu, jenž se má rozklenout přes víc jak tři dekády, stal v jistém směru pahýl. Kapitoly z dětství na dospělé pasáže nenavazují úplně bezešvě, za zkratkovitostí lze často tušit spíše nemožnost přidat další stránky z Čingischánova životopisu, přesto je Mongol vypravěčsky snesitelným počinem, jenž do sebe dokáže promítnout dobové mýty, ověřenou historii i požadavky na velkofilmový dějepisný spektákl.

Ten těží hlavně z masitých akčních scén, které rozhodně patří ke špičce v rámci svého žánru. Estetizovaná krev poletuje napříč plátnem, stává se efektní tečkou každé drsné konfrontace chlapíků obalených v kožešinách a díky svému nápaditému využití vhání do válek a bojů tolik dynamiky, že i mnohonásobně dražší velkofilmy musí uctivě pokynout. A kochat se řeží, která je stejně tak působivá v rozmáchlém digitálním hávu, jakož i v „komorních“ sekanicích muže proti muži. Vražte proti téhle áčkové podívané nahastrošeného Zdeňka Srstku i srandovní procházky „tureckých“ komparsistů po válečném poli... s musíte vědět, že hlášky o Oscarech jsou v případě Bathory fakt jen další částí nekonečné reklamní kampaně. Pohled na Jakubiskův „opus“ by vás naopak měl nalákat právě k Mongolovi, jenž přes mnoho svých much i mušek, opravdu snese označení historický velkofilm. I s přívlastky syrový a neučesaný.

Škoda jen, že na DVD vychází bez bonusů.

Zvuk: Dolby Digital 5.1 - česky, nesrozumitelně
Titulky: české...
Datum vydání: 6. 10. 2008
Cena: 399,-

© copyright 2000 - 2022.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace