Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Mladá dáma | Damsel | 2024
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 08.03.2024
CZ premiéra: 08.03.2024
režie: Juan Carlos Fresnadillo
hrají: Millie Bobby Brown, Robin Wright, Shohreh Aghdashloo, Nick Robinson, Ray Winstone

Mladá dáma: Recenze


ikona
imf
angela bassettdamseldrakmillie bobby brownmladá dámanetflixrobin wright
Princezna jde na draka. 

Třicet minut. Celou dlouhou půlhodinu musíte čekat, než se stane to, kvůli čemu jste se rozvalili na gauči. Chudá, ale správňácká děvečka Elodie z bramborového Severu, je vybrána jako nevěsta pro mladé princátko v bohatém království na jihu. Tatínek jí to podepíše v nepřítomnosti a všichni se vesele vydávají na lodi vstříc ostrůvku, před nímž stojí obří socha draka. To je jistě jenom halloweenská dekorace, že ano? Nová netflixovská fantasy (čti pohádka) představuje dospělou Millie v emancipované roli princezny, která se vdává jen na oko. Jakmile její rodina s měšci dukátů a slzou v oku zmizí za scény, jde se na “tajemný rituál k uctění mých předků”. Nanicovaté princátko je jen dalším z řady mužů, na které není spoleh, na všechny důležité struny tu brnkají děvčata, ať už jde o Millie s ostrými lokty, její afektovanou macechu Angelu Bassett, chladnou královnu Robin Wright, nebo dračici s medově zlověstným hlasem Shoreh Aghdashloo. 

Jakmile je tedy po vzoru Krvavé nevěsty Elodie konečně vhozena do víru okolností a místo svatební noci ji čeká obětování drakovi, začne konečně Juan Carlos Fresnadillo ohromovat diváka nejen kostýmy a načančanými disneyovským zámkem. Nutno dodat, že ramenaté Millie s omezeným hereckým rejstříkem ta akční poloha přece jenom sluší víc, ale jestli čekáte jeskynního Vetřelce, musím vás zklamat. Drak se v plné kráse objeví celkem rychle a promluví ještě rychleji, takže nějaké tajemno se rychle rozplyne a zápletka navíc musí být srozumitelná pro dvanáctileté holčičky, protože ty jsou pro Millie pořád hlavní cílovka.

Drtivá většina stopáže je tedy o tom, že se princezna krčí někde za kamenem, zatímco rozostřená dračice někde v pozadí vypráví. Vlastně toho napovídají dost, ale pořád málo na to, aby si staletí starou kletbu a velkolepý královský podraz uspokojivě vysvětlily. 

Vím, vím, to by pak Millie nemohla tombraiderovsky přeskakovat po fotogenicky nastřelených krápníkách, sledovat snahu vlastního otce o nápravu situace a máchat naprázdno velkým falešným mečem.

Mladá dáma je fešným pozlátkem. Fresnadillo není nešikovný, ale musí se pohybovat v úzkých mantinelech, takže divák odkojený žánrovými klasikami rychle pochopí, že je to všechno jen jako. Tako akorát, aby to nevypadalo jako překližkové kulisy televizních pohádek z Kavčích hor, ale přesto zoufale předvídatelné, bez zdání širšího funkčního světa a chemie mezi jakýmikoliv postavami. Dračice se vizuálně povedla, ale je tu jen jako píst, co běhá sem a tam, aby před ním mohla Millie utíkat. Všechno se tu podřizuje hlavní “hvězdě”, ale ten svět kolem ní působí ještě samoúčelněji než v Enole Holmes, kde se alespoň bylo od čeho odpíchnout. Tady staví tvůrci na zeleném poli a nabídnou jen schematickou pohádku, s níž byste v knížce nestrávili víc než pět minut čtení.

Je smutné, že jakmile Elodie konečně opustí jeskyni a jde si to vyřídit s těmi, kdo za jejím neradostným osudem stojí, Fresnadillo vše vyřeší během jedné jediné scény. Nepůsobí to jako třešnička na dortu, spíš jako uspěchané finále, v němž už nezbyl čas ani peníze. Jako každá žánrová vata na páteční televizní večer má Mladá dáma svoje rezervy. V tomhle případě bych neřekl typicky netflixovské, protože ten film vlastně dohromady “funguje”. Jen sám sobě nastavil laťku tak nízko, že po jejím přeskočení jen málokdo zatleská.

Velká škoda, že na Disney+ už není Princezna s Joey King. Tam se tu nedobrovolnou svatbu rozhodli pojmout jako zámecký The Raid, kde princezna se svou kung-fu služebnou probíhá palácem od horního patra vězeňské věže až na nádvoří a kosí nepřátele ostrým mečem i jazykem. Je to legrace, je to zábava a je to něco trochu jiného, než čekáte. Sice bez draka, ale nikoliv bez draka. 


Přehrajte si trailer
Kariéru Millie Bobby Brown tenhle kousek rozhodně neohrozí, ale ani neposune. Stále zůstává tou velkou rybou v malém netflixovském akvárku. Jakákoliv výprava na stříbrné plátno v hlavní roli ji bude pravděpodobně dost bolet, ale dokud zůstane v těch minižánrovkách na “rodném” Netflixu, které nějaká externí producentská klika vyplodí za 60-70 milionů dolarů, bude spokojená ona, zadavatel a konec konců i divák. Neříkám tím, že je Millie pro holčičí publikum obdobou Gerarda Butlera? Hvězdou videotrhu pro nenáročné publikum? Tak možná kdyby se ještě naučila trochu líp mlátit lidi, aby ta analogie byla kompletní.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (4)

Verdikt

avatar5/10

imf

Novopečená princezna Elodie si musí poradit s drakem i úskočnou královskou rodinou. Millie Bobby Brown s mečem je svižná, sebevědomá, ale ve výsledku pořád jen netflixovská zábava na sobotní večer a jedním okem notně přimhouřeným.Hodnocení redakce

 • avatar6/10

  Cival

 • avatar5/10

  TedGeorge

 • avatar6/10

  Gonzi

 • avatar6/10

  do_Od


Hodnocení čtenářů

 • avatar7/10

  Ravenhorn

 • avatar7/10

  yeniczek

 • avatar6/10

  Revan

 • avatar6/10

  Robur

 • avatar6/10

  Ragnarok

 • avatar6/10

  the dark knight

 • avatar7/10

  Herkulesss

 • avatar6/10

  Nexus6

 • avatar6/10

  krumlajs

 • avatar6/10

  malylada

 • avatar5/10

  PamPero

 • avatar7/10

  Atchyroz

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace