Mladá dáma: Recenze
10:03 | 13.03.2024 |
Třicet minut. Celou dlouhou půlhodinu musíte čekat, než se stane to, kvůli čemu jste se rozvalili na gauči. Chudá, ale správňácká děvečka Elodie z bramborového Severu, je vybrána jako nevěsta pro mladé princátko v bohatém království na jihu. Tatínek jí to podepíše v nepřítomnosti a všichni se vesele vydávají na lodi vstříc ostrůvku, před nímž stojí obří socha draka. To je jistě jenom halloweenská dekorace, že ano? Nová netflixovská fantasy (čti pohádka) představuje dospělou Millie v emancipované roli princezny, která se vdává jen na oko. Jakmile její rodina s měšci dukátů a slzou v oku zmizí za scény, jde se na “tajemný rituál k uctění mých předků”. Nanicovaté princátko je jen dalším z řady mužů, na které není spoleh, na všechny důležité struny tu brnkají děvčata, ať už jde o Millie s ostrými lokty, její afektovanou macechu Angelu Bassett, chladnou královnu Robin Wright, nebo dračici s medově zlověstným hlasem Shoreh Aghdashloo.
Jakmile je tedy po vzoru Krvavé nevěsty Elodie konečně vhozena do víru okolností a místo svatební noci ji čeká obětování drakovi, začne konečně Juan Carlos Fresnadillo ohromovat diváka nejen kostýmy a načančanými disneyovským zámkem. Nutno dodat, že ramenaté Millie s omezeným hereckým rejstříkem ta akční poloha přece jenom sluší víc, ale jestli čekáte jeskynního Vetřelce, musím vás zklamat. Drak se v plné kráse objeví celkem rychle a promluví ještě rychleji, takže nějaké tajemno se rychle rozplyne a zápletka navíc musí být srozumitelná pro dvanáctileté holčičky, protože ty jsou pro Millie pořád hlavní cílovka.
Drtivá většina stopáže je tedy o tom, že se princezna krčí někde za kamenem, zatímco rozostřená dračice někde v pozadí vypráví. Vlastně toho napovídají dost, ale pořád málo na to, aby si staletí starou kletbu a velkolepý královský podraz uspokojivě vysvětlily.
Vím, vím, to by pak Millie nemohla tombraiderovsky přeskakovat po fotogenicky nastřelených krápníkách, sledovat snahu vlastního otce o nápravu situace a máchat naprázdno velkým falešným mečem.
Mladá dáma je fešným pozlátkem. Fresnadillo není nešikovný, ale musí se pohybovat v úzkých mantinelech, takže divák odkojený žánrovými klasikami rychle pochopí, že je to všechno jen jako. Tako akorát, aby to nevypadalo jako překližkové kulisy televizních pohádek z Kavčích hor, ale přesto zoufale předvídatelné, bez zdání širšího funkčního světa a chemie mezi jakýmikoliv postavami. Dračice se vizuálně povedla, ale je tu jen jako píst, co běhá sem a tam, aby před ním mohla Millie utíkat. Všechno se tu podřizuje hlavní “hvězdě”, ale ten svět kolem ní působí ještě samoúčelněji než v Enole Holmes, kde se alespoň bylo od čeho odpíchnout. Tady staví tvůrci na zeleném poli a nabídnou jen schematickou pohádku, s níž byste v knížce nestrávili víc než pět minut čtení.
Je smutné, že jakmile Elodie konečně opustí jeskyni a jde si to vyřídit s těmi, kdo za jejím neradostným osudem stojí, Fresnadillo vše vyřeší během jedné jediné scény. Nepůsobí to jako třešnička na dortu, spíš jako uspěchané finále, v němž už nezbyl čas ani peníze. Jako každá žánrová vata na páteční televizní večer má Mladá dáma svoje rezervy. V tomhle případě bych neřekl typicky netflixovské, protože ten film vlastně dohromady “funguje”. Jen sám sobě nastavil laťku tak nízko, že po jejím přeskočení jen málokdo zatleská.
Velká škoda, že na Disney+ už není Princezna s Joey King. Tam se tu nedobrovolnou svatbu rozhodli pojmout jako zámecký The Raid, kde princezna se svou kung-fu služebnou probíhá palácem od horního patra vězeňské věže až na nádvoří a kosí nepřátele ostrým mečem i jazykem. Je to legrace, je to zábava a je to něco trochu jiného, než čekáte. Sice bez draka, ale nikoliv bez draka.
Přehrajte si trailer Kariéru Millie Bobby Brown tenhle kousek rozhodně neohrozí, ale ani neposune. Stále zůstává tou velkou rybou v malém netflixovském akvárku. Jakákoliv výprava na stříbrné plátno v hlavní roli ji bude pravděpodobně dost bolet, ale dokud zůstane v těch minižánrovkách na “rodném” Netflixu, které nějaká externí producentská klika vyplodí za 60-70 milionů dolarů, bude spokojená ona, zadavatel a konec konců i divák. Neříkám tím, že je Millie pro holčičí publikum obdobou Gerarda Butlera? Hvězdou videotrhu pro nenáročné publikum? Tak možná kdyby se ještě naučila trochu líp mlátit lidi, aby ta analogie byla kompletní.
Verdikt
imf
Novopečená princezna Elodie si musí poradit s drakem i úskočnou královskou rodinou. Millie Bobby Brown s mečem je svižná, sebevědomá, ale ve výsledku pořád jen netflixovská zábava na sobotní večer a jedním okem notně přimhouřeným.
Vaše hodnocení
Hodnocení redakce
- 6/10
Cival
- 5/10
TedGeorge
- 6/10
Gonzi
- 6/10
do_Od
Hodnocení čtenářů
- 7/10
Ravenhorn
- 7/10
yeniczek
- 6/10
Revan
- 6/10
Robur
- 6/10
Ragnarok
- 5/10
Dr_Berry
- 6/10
the dark knight
- 7/10
Herkulesss
- 6/10
Nexus6
- 6/10
krumlajs
- 6/10
Spiker
- 6/10
malylada
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry
Zapomenuté heslo
Přihlášení
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Vytvářet filmové blogy
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry
hřištějeskyně, je nakonec mnohem snesitelnější fantasy žánrovka, než napovídal totálně generický trailer a nechvalná pověst streamovacího fastfoodu, přesto o žádnou extra hitparádu nejde.Najde se tady pár dobrých nápadů (vynechání tradičního klišé se , - Fresnadillo bude nejspíše fanoušek videoherních soulsovek), stejně tak pár ne-až-tak-dobrých nápadů (survival prvky jsou zredukovány na , kopírku bylo možné vytušit už z traileru) a navrch pár dějových nelogičností .
Dobrou zprávou je, že MBB na place nikdo netlačil do dramatického herectví a celý film si tak vystačí se svým nepříliš širokým hereckým rejstříkem, tj. tváří se jen vyděšeně, odhodlaně, nebo spokojeně (zdaleka nejlepším/nejzábavnějším charakterem je nepřekvapivě samotná dračice), girl power agitka, která v traileru působila dost nuceně až směšně, v samotném filmu nedostala příliš prostoru a produkční hodnoty se tentokrát pohybují mírně nad obvyklým netflixovským standardem (digidračice a digioheň stran uvěřitelnosti/realističnosti působí jako obvykle, nicméně kostýmy, výprava a vlastní design monstra (ostřílený veterán Tatopoulos se nezapře) jsou nečekaně fajn).