Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Mission: Impossible - Národ grázlů | Mission: Impossible: Rogue Nation | 2015
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 31.07.2015
CZ premiéra: 30.07.2015
režie: Christopher McQuarrie
hrají: Tom Cuise, Jeremy Renner, Simon Pegg, Rebecca Ferguson, Ving Rhames

Mission: Impossible - Národ grázlů: Blu-ray


ikona
KarelR
Ethan Hunt popáté a zase výborně! 

Christopher McQuarrie nedávno potvrdil, že natočí Mission: Impossible 6. Stane se tak prvním režisérem, který zrežíruje víc než jeden díl, k čemuž ho určitě dovedlo dlouholeté přátelství s Tomem Cruisem. Tahle dvojka má na svědomí Valkýru, Jacka Reachera nebo Na hraně zítřka, přičemž McQuarrie pracoval už na scénáři Mission: Impossible 4. U pětky se pak ujal i režie a vypadlo z toho svižné špiónské retro, které je plné vynikající adrenalinové akce.

 

Kudy vedla cesta k tak dobrému filmu? Jak McQuarrie s Cruisem přiznávají v bonusech, pětka Mission: Impossible se nebudovala od příběhu nebo od postav. Jako první se vymyslela kupa stylových akčních scén, které chtěl Cruise dostat na velké plátno, a McQuarrie je seskládal do co nejpoužitelnějšího pořadí. Na tyhle základy se potom navléklo vyprávění o tom, jak si to musí Hunt rozdat s padoušskou organizací Syndikát. A jako poslední se vymýšlela cesta postav skrz jednotlivé akční scény, což je postup, který obvykle vede přímo do pekel.

McQuarrie je ale tak dobrý scenárista (a režisér), že tenhle postup zafungoval. Pětka je dokonce soudržnější než čtyřka, u které bylo přebíhání mezi čtyřmi stěžejními lokacemi dost očividné, a má drive, o kterém si třeba poslední bondovky mohou nechat jen zdát. Cruise soustavně opakuje, že točí pro diváky. Že rád cestuje po světě, aby viděl, jak na jeho filmy reagují v různých zemích a přišel tak na to, co globálně funguje a co ne. Tahle vstřícnost zní až trochu přehnaně. Zatím ale náramně vychází, protože Cruise pravidelně dodává obří bijáky, které se přesně trefují do vkusu publika.

 

Co se nejvíc povedlo na pětce Mission: Impossible? V první řadě potěší akce, která je patřičně fyzická i po všech směrech našlápnutá, zároveň ale moc "netrčí ven". Na nejlepší scénu filmu tu samozřejmě aspiruje naháněčka v opeře. A to není žádná explozivní kanonáda, nýbrž jen přehlídka čtyř postav, které se procházejí divadelním zákulisím a různě si jdou po krku. McQuarrie do tak banální scény napral tolik napětí, že by to jiným filmařům vystačilo na celou stopáž. Tady se ale jako tradičně zhmotňuje nemožné a je velká radost sledovat, jak dobře to Cruiseovi vychází.

Hned ve druhém sledu si pochopitelně nejde nevšimnout Ilsy Faust, famózního Ethana Hunta v sukních. Zatímco jinde se od dam v nesnázích ustupuje celkem pomalu, Mission: Impossible nabízí další drsňačku, která by z fleku mohla nafasovat vlastní film. Rebecca Ferguson je jako Cruiseova protiváha nesmírně přesná, a když vezme do ruky kudlu, věříte tomu, že se zvládne postavit o hlavu většímu hromotlukovi. Zcela po právu tedy zaujala celý svět a Hollywood se teď pere o to, kdo ji zláká do svého dalšího filmu.

 

Akcí a Ilsou se McQuarrie a Cruise mohou chlubit nejvíc, výborně ale zvládli i všechno ostatní. Pátá Mission: Impossible sice v poslední třetině zavrávorá, protože začne být trochu moc předvídatelná a přestane nabízet vyloženě nevídané věci. I s komornějším finále se ale jedná o velice povedený špiónský biják, u kterého většinu času neuvidíte za roh a budete se bavit i bát přesně v kýžených místech. Pokud šestka neustrne na místě a zkusí se v ní zase něco jiného, máme tu za dva roky další žánrovou lahůdku. Tohle tvůrčí duo si totiž očividně sedí a může ještě dokázat hodně velké věci. (8/10)

Mission: Impossible 5 se na Blu-rayi chlubí skvělým obrazem i zvukem, fanoušky série pak určitě nadchne i 50 minut (česky otitulkovaných) bonusů. Bohužel nedorazily žádné vystřižené ani zkažené záběry, koncentrace na zákulisí ale vůbec není k zahození. Cruise vám totiž vysvětlí skoro všechno, co jste chtěli vědět.

 

Záměrně píšu skoro, protože se kupodivu vůbec neřeší scéna v opeře. Jinak se ale věnuje kupa času všemu důležitému od zápletky, přes postavy, až k odkazu a provázanosti celé série. Co tu hraje prim? Samozřejmě Cruiseovo akční blbnutí, které nemá v rámci současných hollywoodských hvězd obdoby. Jako předkrm bych zmínil honičku s motorkami, kterou samozřejmě výrazně odřídil sám (měl na autě tři kamery a jen tak tak mezi nimi něco viděl!). Dezertem je bez debat potápěčská etuda, pro kterou se opravdu naučil zadržet dech na 6 minut. Famózní hlavní chod ale reprezentuje featurette o kousku s letadlem, který je v podstatě napínavější než cokoliv, co se dostalo do filmu.

Všichni jsme viděli hotovou scénu a většina z vás možná chytila i záběry z natáčení. Teprve podrobný popis všeho, co se u letadla dělo, vás ale donutí uznat, že je Tom Cruise totální frajer (nebo totální magor). Nápad, že bude viset na boku dopravního letadla, původně McQuarrie myslel jako vtip. Cruise se ho ale chytil a donutil svůj kaskadérský tým přesvědčit lidi od Airbusu, že to není absolutní nesmysl.

Koupit na FilmGame.cz

 

Teplota, výfukové plyny, odpor vzduchu... houf lidí musel vyřešit x problémů a Cruise jich ještě pár raději zatajil, takže při sledování bonusů vyloženě nechápete, jak se něco takového vůbec mohlo realizovat. V nejvyhrocenější chvíli pak Cruise ještě mimoděk vysvětloval McQuarriemu, že kdyby vypadal k smrti vyděšený, ať se točí dál - všechno je akorát čistokrevné herectví, se kterým si hlavní hvězda nakonec potykala při osmi (!) strmých startech.

Přišlo vám jako bláznovství lézt po nejvyšší budovat světa? Po detailním rozboru leteckého kousku to vypadá jako procházka růžovým sadem, což je přesně Cruiseův záměr. Každá Mission: Impossible má zvedat laťku toho, co se dnes dá natočit. A jelikož pětka v tomhle směru rozhodně neselhává, nebude to mít šestka zrovna snadné. Snad McQuarrie neusne na vavřínech. Ethan Hunt je totiž na koni a byla obrovská škoda, kdyby přestal kopat nejvyšší blockbusterovou ligu.

Obraz: 2,39:1 1080p (MPEG-4 AVC)
Zvuk: Dolby Atmos 7.1.4 anglicky, DD 5.1 česky
Titulky: české
Datum vydání: 9.12.2015
Cena: 358,- (DVD), 538,- (BD)

Za poskytnutí disku na recenzi děkujeme společnosti Filmgame.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace