Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Milenec lady Chatterleyové | Lady Chatterley´s Lover | 2022
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 02.12.2022
CZ premiéra: 02.12.2022
režie: Laure de Clermont-Tonnerre
hrají: Emma Corrin, Jack O´Connell, Matthew Duckett, Joely Richardson

Milenec lady Chatterleyové: Recenze


ikona
do_Od
Emma CorrinJack O’Connelllady ChatterlyNetflixrecenzeromantikasex
Má několikátá adaptace slavné červené knihovny co nabídnout moderním divákům? 

Ležet o svátcích se zápalem plic není nic moc. Na druhou stranu, jak lépe poznat dobrý film, než když udrží vaši pozornost i během toho největšího deliria. Přesně to se povedlo nové romantice od Netflixu, kterou už mírně vychvaloval i Cival v posledním MZ live. Já si Milence lady Chatterlyové dal o pár dní později a nyní se k němu tak můžu s radostí přidat.

Snímek vycházející režijní hvězdy Laure de Clermont-Tonnerre (Divoký Mustang) je již několikátou adaptací známé knižní předlohy D. H. Lawrence, pokud jste tedy viděli některou ze starších verzí, přičemž ta z roku 1993 se Seanem Beanem a Joely Richardson bude asi nejznámější, nemá váš příběh čím překvapit. Přesto jej však krátce shrnu.

Půvabná Connie (Emma Corrin) se provdá za britského aristokrata Clifforda Chatterlyho (Matthew Duckett), ten je ale ve válce zraněn a po návratu tak Connie zjišťuje, že spolu nebudou moct mít sex, a pravděpodobně ani děti. Navíc ji vysiluje fakt, že se musí o manžela neustále starat, zatímco na její potřeby on kašle. Když tak na pozemek přichází atraktivní, tajuplný a ne moc výřečný hajný Mellors (Jack O’Connel), schyluje se k vypjatému milostnému trojúhelníku.

Co novou verzi maličko odděluje od těch předchozích je především naturalistická kamera a světlo. To má nejspíš za cíl podtrhnout živočišnost celé zápletky, kdy k prvotnímu styku mezi Mellorsem a Connie dojde v podstatě tak, že ze sebe všechno strhají a prostě si to na férovku rozdají. Tenhle moment ale přichází zhruba až po nějaké půl hodině děje, kdy nejdřív sledujete, jak se u mladé Connie – jež je výborně zahraná talentovanou Emmou Corrin aka mladou Dianou z Koruny – hromadí frustrace, sexuální nenaplněnost, a taky touha. Film pak krásně zachycuje, co se stane, když všem těmto věcem dáte konečně průchod. Emma s Jackem navíc mají parádní chemii a tvoří tak jeden z nejlepších párů, co se na plátně v tomhle žánru za poslední roky objevily.

Což mě přivádí k erotickým scénám. Ty jsou samozřejmě natočené s citem, a to i v případě, že u nich herce vidíte nahé a v poměrně choulostivých pozicích. Nečekejte tedy žádné porno, dokonce ani softcore. Jakkoli jsou Emma s Jackem atraktivním párem, pořád tu hrají prim jejich pocity, emoce a jak se oba snaží situaci, v níž se ocitli, co nejlépe a zároveň nejopatrněji proměnit ze zakázaného ovoce v něco víc. Na druhou stranu, pokud jste byli letos zklamaní z toho, co předvedli Ana de Armas s Benem Affleckem v erotickém dramatu Deep Water, rozhodně si spravíte u Milence lady Chatterlyové chuť.

Snímek má něco málo přes dvě hodiny, přesto však uteče jako voda, a kromě vztahů a sexu se v něm řeší i další dobová témata, jako třeba odstržiženost britské aristrokracie od problémů normálních lidí. Sice se v tomhle směru nejde moc do hloubky, přesto to však sympaticky přidává na komplexitě celého příběhu. Potěší taky vedlejší role výše zmíněné Joely Richardson, která si v nové verzi zahrála pečovatelku, jež se v průběhu filmu začne starat o zraněného Clifforda, zatímco se sblíží s jeho nešťastnou manželkou Connie. Vedle netradiční kamery pak film doplnila i velmi přesná hudba, což je u těchto dobových romantik vždycky velké plus.


Přehrajte si trailer
Kolem a kolem se zkrátka jedná o svěží řemeslo, které odvážnou předlohu sice nijak zásadně neaktualizuje, zato ji ale adaptuje s citem, pochopením a velkou dávku přirozených elementů, kvůli nimž se u téhle červené knihovny budete cítit celou dobu nadmíru příjemně a lidsky. Jako obvykle by se dalo maličko krátit, stejně tak jsem měl pocit, že byl v pár scénách scénář zbytečně doslovný, v rámci žánru ovšem stále milá jednohubka zbavená všech kýčů, která asi nebude usilovat o pozici nové klasiky, ale přesto patří k tomu nejlepšímu, co v roce 2022 Netflix nabídnul.

Verdikt

avatar7/10

do_Od

Zdařila dobová romance s výbornými herci, padnoucí naturalistickou kamerou a přesnou hudbou, která sice odvážnou předlohu nijak zásadně neaktualizuje, přesto nám však dává příjemnou jednohubku, která plní vše, co byste od ní čekali. Jeden z těch lepších snímků od Netflixu.Hodnocení redakce

 • avatar6/10

  Cival


Hodnocení čtenářů

 • avatar4/10

  verbst

 • avatar9/10

  RainMakeR

 • avatar6/10

  Spiker

 • avatar6/10

  RidleyCrowe

 • avatar7/10

  StevieCZ

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace