Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Meky | 2020
csfd  
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: 09.07.2020
režie: Šimon Šafránek
hrají: Miro Žbirka

Meky: Recenze


ikona
Rimsy
mekymiro žbirkašimon šafránek
Slovenská populární hudba se během normalizace ubírala trochu jiným směrem než ta česká, což se dokumentarista Šimon Šafránek snaží pochopit na příkladu Mekyho Žbirky.  

Novinář a filmař Šimon Šafránek si celovečerní debut připsal předloni s povedeným filmem King Skate. Dynamicky sestříhaný návrat do normalizačního Československa se věnoval tuzemské skateboardové scéně, a především díky přenesení atmosféry, která mezi touto subkulturou panovala, právem získal Českého lva. Nyní si vybral téma, které je na první pohled dosti odlišné, avšak podobnosti bychom našli; a právě ty bohužel tvoří to nejlepší z portrétu Mira Žbirky.

Miroslav „Meky“ Žbirka patří mezi hudební ikony, které není třeba příliš představovat. Svého času se jednalo o úkaz, který ze slavíkového trůnu sesadil dlouhodobého hegemona, božského Karla Gotta. Byl tahounem několika kapel, dokázal si udržet pozici slovenského hitmakera i po revoluci a dodnes vymýšlí způsoby, jak se odlišit od konkurence – například předloňským nahráním dvojalba ve slavném studiu Abbey Road. Žbirka vešel ve známost také jako popularizátor britské kultury (a především Beatles) v našich končinách, jelikož jeho matka pocházela z Londýna. Rozhodně se tedy jedná o výraznou osobnost tuzemské hudební scény.

Jenže jako vypravěč dokumentu se běžně hovorný Meky drží trochu zkrátka. Nemá zjevně touhu či potřebu problematizovat náročnější období ve svém životě a Šafránek ho do žádné konfrontace netlačí. Nejedná se o vyloženě oslavný portrét, jakých u nás každoročně vzniká celá řada, přesto však ústřední postava nedodává do výsledku potřebné koření. Proto ve výsledku nedostaneme nikterak plastický obraz Žbirkovy osobnosti, vzpomínání jeho samého i několika muzikálních kolegů se nikdy nevymezí z limitů korektnosti a smířlivého „čo bolo, to bolo“.

Hlavní předností filmu je podle očekávání Šafránkova režie. Jak ukázal už King Skate, tento tvůrce by dokázal vzrušujícím způsobem natočit i reklamu na zubní pastu a jeho schopnost střihu na hudbu je stále na špičkové úrovni. To se ukazuje především v kolážích, které trefně a poutavě vystihují atmosféru československého poprocku během 70. a 80. let. Pokud vám to něco připomíná, máte samozřejmě pravdu – tyto pasáže byly často chváleným vrcholem King Skate a totéž platí i nyní. Šafránek dokáže svými dynamickými sestřihy navodit dobovou atmosféru, která se však příliš neliší od King Skate; koneckonců oba filmy kladou největší pozornost na též historické období.

Žbirka se tak stává jen jakýmsi průvodcem po mapě tehdejšího slovenského popu. O jeho kariérní i rodinné trable se jen otřeme, což pravděpodobně souvisí i s využitím knižní předlohy „Miro Žbirka – Zblízka“ od Jana Vedrala. Nepříliš silná ústřední linka se následně projevuje i v závěru filmu, který navzdory velmi uměřené stopáži 80 minut přešlapuje poslední čtvrthodinu na místě a neví, jak skončit. Výsledkem je snaživý a místy skutečně silný dokument, který vám však po skončení velmi rychle vyprchá z paměti.

Komentáře

 • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar6/10

Rimsy

Nekonfliktní a nepříliš informačně přínosný, zato spíše atmosférický dokument, který se snaží přiblížit, jak Meky Žbirka zvládal normalizaci. Nad průměr film vytahuje agresivní režie Šimona Šafránka, jež je bohužel zajímavější než předkládaný příběh protagonisty.Hodnocení čtenářů

 • avatar8/10

  Rokle

 • avatar7/10

  Tomino

 • avatar6/10

  Slarque

 • avatar7/10

  pepo

 • avatar7/10

  malylada

 • avatar8/10

  Ceslo

 • avatar5/10

  Bajco

 • avatar5/10

  Qwat

© copyright 2000 - 2022.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace