Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Lucie: Příběh jedný kapely | 2016
csfd  
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: 07.07.2016
režie: David Sís
hrají: David Koller, Robert Kodym, Michal Dvořák, P.B.CH.

Lucie: Příběh jedný kapely: Recenze


ikona
Rimsy
Vymyká se hudební dokument o slavné kapele standardům? 

Od té doby, co si před pár lety všichni členové Lucie šťastně padli kolem ramen, se názory na ně docela rozcházejí. Hardcore fanoušci jsou pochopitelně nadšení, že svou milovanou kapelu můžou zase vidět a ještě se párkrát svézt na nostalgické vlně devadesátek. Druhá skupina, do které patřím i já, však za jejich slavným reunionem cítí šustění namodralých papírků s podobiznou Masaryka. Těmi se totiž ten kokeš protahuje nozdrami mnohem lépe než zmuchlaným Karlem IV. A z tohohle dokumentu je cítit přesně totéž.

Moc úspěšnějších porevolučních kapel u nás nebylo, to zase klobouk dolů. Aniž bych historii Lucie sledoval nějak podrobně, vím toho o ní docela dost. Stejně mě ale překvapilo, že jsem se v novém dokumentu, který vznikl ke třicátému výročí kapely, skoro nic nového nedozvěděl. Spoustu záběrů a myšlenek jsme už viděli a slyšeli jinde, nemluvě o tom, že si autoři často pomáhají berličkami v podobě videoklipů a záznamů z koncertů. V nich je ale vidět největší přednost filmu – samotná hudba.

Muziku totiž Lucie dělala vždycky dobrou, to asi uzná i většina nefanoušků. Příjemný poprockový podkres tak provází celý film a zdatně skrývá jeho nedostatky. Nedozvíme se nic o životě jednotlivých členů a ani pikantní detaily jejich sporů, jež nejednou vedly k údajnému (či opravdovému) rozpadu kapely. Chápu, že když teď panuje křehká rovnováha, tak se nikomu nechce rýpat v minulosti. Na druhou stranu, máloco by fanoušky zajímalo víc a do smysluplné retrospektivy třiceti let kapely to prostě tak nějak patří. Zvlášť když kvůli tomu zhruba třetinu téhle doby vůbec nefungovala…

Archivní záběry z osmdesátek vyvolávají úsměv, stejně jako třeba scénky z dovolené. Ve filmu se střídá linie starého materiálu a nového vzpomínání a koncertování z posledních let. Žádnou hlubší vnitřní konzistenci nemá smysl hledat. Režisér David Sís nezachovával od kapely odstup (možná záměrně), takže výsledek působí jako PR video k dalším koncertům či deskám tuzemské rockové legendy. A to je po čertech málo.

Verdikt

avatar5/10

Rimsy

Pro fandy Lucie samozřejmě povinnost, ti si tuhle recenzi ani nemusejí číst. Jinak je ale Příběh jedný kapely jen rutinním hudebním dokumentem, který nevyvolává žádnou kontroverzi ani překvapení. Jenže to by správná rocková díla dělat měla, ne?Hodnocení čtenářů

 • avatar8/10

  Snura

 • avatar7/10

  Slarque

 • avatar6/10

  krumlajs

 • avatar6/10

  malylada

 • avatar2/10

  kolemjdouci

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace