Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Marvels | The Marvels | 2023
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 10.11.2023
CZ premiéra: 09.11.2023
režie: Nia DaCosta
hrají: Brie Larson, Samuel L. Jackson, Iman Vellani, Zawe Ashton, Seo Jun Park

Marvels: Recenze


ikona
Mr. Hlad
brie larsoncaptain marvelkevin feigekomiksmarvelmarvelsnia da costa
Tři superhrdinky, jeden špatný film 

Přiznám se hned na začátku, že do recenze na Marvels se mi moc nechtělo, ovšem kolegům jsem slíbil, že ji vezmu, tak necouvnu. Navíc mě v následujících dnech čekají asi ještě mnohem horší věci než nová marvelovka, takže zpětně budu na tohle psaní koukat s vděčností. Rovnou si však řekněme jednu věc – Marvels není dobrý film. Poznáte to nejen z hodnocení, ale snad i z textu. Navzdory faktu, že by to někdy mohlo vypadat, že tuhle sci-fi komiksovku chválím. Nechválím. Nikdy – ani na chvilku – se vás nebudu v tomhle ani následujících odstavcích pokoušet přesvědčit, že byste měli jít do kina, že je to fajn podívaná a že zvedám palec nahoru. Neměli, není a nezvedám. Na druhou stranu rovnou říkám, že svým způsobem může být Marvels velmi důležitý film. Právě v tom, jak moc není dobrý. 

Takže co vás čeká? Další mimozemská hrozba pochopitelně . A ta tentokrát vychází nejen z filmové Captain Marvel, ale i ze seriálů. Jestli jste je viděli, dobře pro vás, protože se zorientujete hned na začátku. A pokud ne, tak na tom moc nezáleží, protože vše podstatné (a moc toho není) se dozvíte za pochodu a maximálně budete řešit,jestli vás nerdgasmy Ms. Marvel, která dostala šanci spolupracovat se svou oblíbenkyní Captain Marvel, baví, nebo obtěžují. V základu jde však o to, že tři superhrdinky musí spojit síly, aby zastavily fanatičku Kree Dar-Benn likvidující celé planety a teď směřující k Zemi. Nic složitého. A to nakonec platí o celém filmu. 

Marvels je velmi prostinká podívaná. Což může být na jednu stranu dobře, poslední marvelovky to přepálily se stopáží a často svou snahou cpát divákům jednu atrakci za druhou publikum spíš ubíjely. Navíc studio neuhlídalo svoje ambice, takže i když si odmyslíme seriály, téměř v každém filmu se objevila nějaká tajná organizace, o níž stovky let nikdo nevěděl (čínské gangy, podmořští Mexičani) nebo nový svět, o němž nikdo doposud neměl tušení (taková ta magická Čína, falešná Atlantida, Kvantová říše, alternativní reality). A tak nám to bobtnalo a bobtnalo a rozrůstalo se to do olbřímích rozměrů, aniž by to k něčemu vedlo. V tomhle směru potěší, že Marvels jsou o tom, jak tři hrdinky spojí síly, v první bitce dostanou po čuni a v druhé všechno zvládnou a následuje happy end. V tomhle směru film zkrátka funguje jako filler. Nestane se tu nic zásadního, má to začátek, prostředek, konec a záporačku, která v závěru dostane po hubě a nic moc dalšího. 

Tohle umírnění ambicí budovat universum, se kterým si ani MCU evidentně neví moc rady, je vlastně fajn a za jistých okolností bych tomu i tleskal. Jenže Marvels sice zvládly samy sebe držet na uzdě a dělat „míň volovin okolo“, ale to, co dělají, jim moc nejde. Máme tu nečekaně slušné akční scény a mezi ústřední trojicí to sympaticky jiskří. Tedy v případě, že vám nezačne lézt na nervy Kamala Khan, i když její nadšení z toho, že se stala členkou týmu, jehož úkolem je zachránit alespoň kus vesmíru, mně osobně přišlo roztomilé. No a dál tu nefunguje vůbec nic. 

Marvels vznikaly v dost složitých podmínkách. Hodně se stříhalo a upravovalo, studio moc nevědělo, co od filmu chce a režisérku v tom všem nechalo plavat a doufalo, že lidi prostě přijdou. A že se nějak povede ten chaos na place proměnit v něco jako film. Jenže ono se to moc nepovedlo. Už od začátku je totiž očividné, že tady prostě někdo nevěděl, co má dělat. Film nevypadá bůhvíjak vábně a green screen z něj svítí na všechny strany, největší problém však je, že celkově působí dost nedodělaně. Asi jako kdybyste chodili každých pět minut na záchod a utekl vám kus děje. Captain Marvel, Kamala a Monica Rambeau se zkrátka odněkud vrátí a najednou si povídají o něčem důležitém. Jak se k tomu dostaly, proč to řeší a co se jim odehrává  hlavách? Nevíte. Nejspíš to nevěděli ani tvůrci, ale tahle bezradnost a nefungující práce s motivacemi a psychologií opakují, nejspíš začnete mít pocit, že vám něco uniká. Nebo spíš lidem za kamerou. Že tu prostě nejsou scény, které by nějak objasnily jednání hrdinek, jejich chování a vznik vztahů mezi nimi. Že prostě mluví, pak jdou do akce a používají oposlouchané cheesy hlášky a nechávají vybuchovat věci v naději, že to bude stačit na to, aby člověk zapomněl, jakou marnost ještě před pěti minutami sledoval. 

V tomhle směru jde tedy o prohru, ale – a tady bacha, tady to může vypadat jako chvála, ovšem opakuji, že není – prohru víceméně správnou. Marvel udělal v očích fanoušků chybu, že nechal čtvrtého Thora točit filmaře, který se nebál kvůli svému egu a bizarnímu smyslu pro humor poplivat vše, co má ta postava představovat. U Ant-Mana se zase ukázalo, že Peyton Reed není příliš schopný vypravěč a bohužel ani realizátor, protože natočil vyloženě hnusný film. Oproti nim je Marvels jen „obyčejně špatná“. Takovým tím způsobem, že není problém si sednout a během pěti minut zjistit, co se nepovedlo a proč se to nepovedlo. A doufat, že přesně tohle někdo po premiéře u Disneyho udělá a poučí se z toho. 


Přehrajte si trailer
Thor 4 a Ant-Man 3 jsou slepé a nikam nevedoucí cesty. Marvels jde po cestě správné, jen si u toho nabíjí strašlivým způsobem držku. Ale zároveň tu na rozdíl od dvou zmíněných snímků pořád vidím šanci, že přijde někdo, kdo jí a marvelovkám může podat pomocnou ruku a vytáhnout je zpátky nahoru. A přitom třeba tvůrcům říct, že pokud do alespoň trochu vážně se tvářící akční sci-fi budou dávat scény z planet, které vypadají jako Bollywood a jejichž obyvatelé nemluví a místo toho zásadně zpívají, nikdo jim za to nezatleská. Celkově ale tuhle očividně nezvládnutou šmíru klidně vynechte a za pár hodin nebo dní si vygooglete, co se stane v potitulkové scéně. A doufejte v lepší zítřky.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (52)

Verdikt

avatar4/10

Mr. Hlad

Podprůměrná a očividně produkčně nezvládnutá marvelovka, která zaujme nečekaně obstojnými akčními scénami i jistou chemií mezi ústřední trojicí. Vedle toho ale může nabídnout jen nepříliš zajímavý příběh, nudný vizuál a opravdu velmi špatné pokusy o práci s postavami a jejich psychologií. A několik opravdu hodně idiotských nápadů. Není to úplný omyl jako třeba poslední Thor, ale dobrý film taky ne.Hodnocení redakce

 • avatar3/10

  Cival

 • avatar5/10

  Spooner

 • avatar4/10

  KarelR

 • avatar5/10

  do_Od


Hodnocení čtenářů

 • avatar8/10

  Ravenhorn

 • avatar1/10

  Revan

 • avatar6/10

  verbst

 • avatar4/10

  speedy.mail

 • avatar5/10

  cabal

 • avatar5/10

  b1aster

 • avatar5/10

  Slide

 • avatar1/10

  Muf

 • avatar4/10

  Herkulesss

 • avatar1/10

  Ironhead

 • avatar5/10

  Spiker

 • avatar3/10

  RidleyCrowe

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace