Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Malý princ | The Little Prince | 2014
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: 03.12.2015
režie: Mark Osborne
hrají: James Franco, Rachel McAdams, Benicio Del Toro, Marion Cotillard, Jeff Bridges

Malý princ: Recenze


ikona
Rimsy
Dočkala se milovaná knížka dostatečně kvalitního filmu? 

Malý princ je trochu spornou látkou. Na jednu stranu zbožňovaná kniha, která patří do top pětky každého správného hipstera, co to se svou pseudointelektuální image myslí aspoň trochu vážně. Zároveň ale také dílo, které má nezpochybnitelnou lyrickou hloubku, jejíž převedení na plátno je z podstaty dost komplikovanou záležitostí.

 

V minulosti se objevilo několik filmových i seriálových verzí, ale žádná se nestala zrovna klasikou. Tady to ale tvůrci chtějí dost zásadně změnit - a daří se jim! Režie se ujal Mark Osborne, který má za sebou Kung Fu Pandu, část filmového Spongeboba a skvělý kraťas More. Na originální hudbě se podílel Hans Zimmer a film jako celek vypadá skutečně skvěle, po technické stránce mu nelze nic vytknout. Viděl jsem verzi s anglickým dabignem, který je neskutečně našlapaný: Rachel McAdams, James Franco, Jeff Bridges, Benicio del Toro, nepřeslechnutelný Ricky Gervais a řada dalších. Ve francouzské verzi si svoje repliky našli třeba Vincent Cassel a Marion Cotillard. Kvalita zaručena.

Letošní verze má dvě roviny, specifické příběhem i vizuálním stylem. Klasickou stop-motion animací za pomoci krásných dřevěných loutek je vyprávěna samotná story Malého prince, která zhuštěně a zkráceně přibližuje některá princova setkání. Paralelně s touto rovinou se odehrává linie v současnosti. Její animovaný styl, pro dnešní dobu zcela typické CGI (stačí se podívat na trailer), s kouzelnou loutkovou animací výrazně kontrastuje, a přestože kvůli tomu vypadá většina filmu jako celkem tuctový animák, je to záměr, který ve výsledku výborně funguje, když spojuje fantaskníputování princátka s výrazně usedlejšími výjevy z reálného světa.

 


Přehrajte si trailer
Současná linie totiž vypráví o malé holčičce, které se její matka snaží dost nekompromisně nalajnovat život - časový plán učení a jiných efektivních činností je nádherně děsivý. Malá bezejmenná dívka se ale spřátelí se sousedem, přestárlým infantilním pilotem, který ji seznámí se svým příběhem o Malém princi. Pod jeho vlivem dívenka trochu zvlčí a konflikt je na světě. První polovina filmu ještě vcelku bez překvapení obě linie rozjíždí, ovšem v té druhé se vše stočí docela neočekávaným směrem a příběh nabere obrátky.

V originalitě a přístupu k tématu se jedná o jeden z nejlepších animáků poslední doby, ale zjevná snaha o aktualizaci klasického díla může ve výsledku působit kontraproduktivně.

Pokud se tedy těšíte na standardní adaptaci, budete možná zklamáni, jelikož podstatnou část stopáže tvoří zcela nový příběh. Za ochotu sejít z vyšlapaných cestiček a pohrát si s opěvovanou předlohou - a schopnost tenhle odvážný záměr suverénně zrealizovat - si ale letošní Malý princ zaslouží jednoznačný palec nahoru.

Verdikt

avatar8/10

Rimsy

Neotřelé pojetí tohoto Malého prince je jeho největší předností i slabinou. Pokud nebudete dogmaticky trvat na převyprávění klasického příběhu, ale necháte se unášet novým konceptem, dočkáte se jednoho z nejkouzelnějších animáků roku.Hodnocení čtenářů

 • avatar8/10

  KARLOS

 • avatar6/10

  Revan

 • avatar7/10

  Snura

 • avatar9/10

  Robur

 • avatar8/10

  Aken Takato

 • avatar8/10

  Rokle

 • avatar8/10

  The Joker

 • avatar6/10

  Tomino

 • avatar7/10

  the dark knight

 • avatar8/10

  Slarque

 • avatar7/10

  JohnyD

 • avatar7/10

  Nexus6

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace