Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Lovci z konce světa | Hwang-ya | 2024
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 26.01.2024
CZ premiéra: 26.01.2024
režie: Myung Haeng Heo
hrají: Joon-young Lee, Dong-seok Ma, Jung-eui Noh, Jun Hee Lee

Lovci z konce světa: Recenze


ikona
Jokolo
korealovci z konce světanetflixpostapozombie
Nemrtví, řezání hlav, krokodýli, zemětřesení, broky v ksichtě a nabroušená mačeta. Možná to zní až moc dobře.  

Rovnou je třeba vypálit, že pro zombie řezničiny mám ohromnou slabost, zvlášť ty jihokorejské. Nebojí se krve, přemrštěné akce, expresivního herectví a štědrých rozpočtů. Před pár lety mě tak samozřejmě odrovnal Vlak do Pusanu a od té doby s nadšením vyhledávám cokoliv na jih od Severní Korey, co se o nemrtvé jen otře.

 

Nemohl jsem tak minout netflixácké Lovce z konce světa, kteří zdánlivě všechno toto nabízeli. Nařachaná ukázka slibovala orgie nemrtvých, skrz něž se budou muset bodří hrdinové probít. Jenže pokud očekáváte klasický postapo survival se zombíkama, budete nejspíš z Lovců poměrně zklamaní. Stejně jako jsem byl já.

 

 Nejde tu totiž o klasický zombie žánr. Film skrze dynamickou expozici rovnou skáče do situace, kdy je Korea zničena obřím zemětřesením, které zapříčiní konec civilizace. Jen tak mimochodem se tak stane zrovna ve chvíli, kdy šílený doktor pracuje na viru, jenž lidem umožňuje nikdy nezemřít, ani po kulce do srdce. Zběsilé tempo pak trvá napříč celým filmem, takže rázem skáčeme do klasického survivalu s až westernovým nádechem, kdy se seznamujeme s obyvateli světa po katastrofě. Na nic se tu nečeká, film má velmi sympatických 107 minut, takže jaképak povídání či úvod.

 

Jste-li fandové apokalyptických fláků, zombie hororů, survival thrillerů, sociálních dramat, výplachových akčňáků či Buda Spencera, pravděpodobně budete alespoň na pár minut během sledování spokojeni. Film v sobě totiž míchá všechny tyto žánry se střídavým úspěchem, neboť díky dravému tónu, který snímek hned zpočátku udá, se napříč žánrovým ukotvením skáče bez jakýchkoliv příkras. Díky tomu se divák chtivý akčních atrakcí nestačí nudit. Právě bitky, řezání, střílení a rozšmelcovávání ksichtů je to, co film prodává nejlépe. Akce je přehledná, dynamická a nevšední, tu připomínající Raid, jindy Wicka, onde zase Jestli se rozzlobíme, budeme zlí.

Pokud jste viděli trailer, pravděpodobně tušíte, že narážím na neskutečně vděčnou roli miláčka jihokorejského publika Ma Dong-Seoka. Hřmotný medvídek, který se samozřejmě v rozpadlém světě živí řezničinou, tu holýma rukama zabijí krokodýly, řeže hlavy, demoluje davy gangů a zachraňuje sličné panny, zatímco sliní jednu hlášku za druhou. Jeho postava je na celém filmu pravděpodobně to nejlepší, všechny ostatní charaktery jsou totiž poměrně mdlé, a tak dávají snadno vyniknout obřímu hromotlukovi, který si záporáky maže na chleba. Náramně zapadá do prosťoučkého konceptu celého snímku, který má daleko ke komplexnímu dílu, ale staví zejména na jednoduchých funkčních proprietách. Hláškující hora masa a charismatu je jednou z nich.

Jenže někdy je to jednoduché až příliš. Nevadí mi přiznaně nízké ambice, i na prostém ději se nicméně dá vystavět zajímavý funkční scénář, což se Lovcům ani zdaleka nedaří. Svět zavání Šíleným Maxem, ale opravdu jde jen o nedotažené náznaky. O okolí hrdinů se nedozvíme nic. Je sice obrovské sucho, ale nevíme proč. Víme, že bylo zemětřesení, ale netušíme, jestli zničilo pouze Soul, nebo celý svět, což napříč filmem přináší mnoho otázek a tak často vypínat hlavu je až příliš náročné. Film se odehrává na malinkém písečku, který navíc zůstává neprozkoumán. Vyjma zmíněného Ma Dong-Seoka se pak ani nedá tolik fandit ostatním postavám. Tušíme o nich jen to, co je nám ukázáno, což v tomto případě je, že se umí prát, s čímž si film jako charakterizací vystačí. Jenže i na výplach mi tohle připadá málo.

Druhý akt se navíc i přes svébytnou akci nese v dosti nezáživném tempu, čímž se jen potvrzuje, že umně nasnímané bitky bohužel nestačí. To se naštěstí mění se závěrečnou částí filmu, která je stejně zábavná, jako je hloupoučká. Kosení kvant nepřátel napříč panelákem je vždycky fajn, souboje s bůhvíjakými potvorami a zmutovanými vojáky jsou zábavné, jenže víc toho není. Scénář zůstává nedotažený a krom tvrďáckých hlášek nenabízí nic, co by diváka zaujalo. Svět dál působí neživě, ani žádné vizuální orgie se nekonají. Sází se na to, že je vše hnědé a zaprášené, jinak se ale ve vystavěném prostředí neděje nic a jeden digitální krokodýl to nezachrání. Potenciál na jednoduchý a zábavný výplach tu byl velký. Lovci z konce světa jsou ale jen nudou s pár fajn scénami, která rychle vyšumí.

 

Verdikt

avatar5/10

Jokolo

Výplachová blbina, která stojí zejména na povedené akci, zběsilém tempu a jedné sympatické postavě. I přes svou vděčnou délku jde ale místy o nudnou podívanou s nedomyšleným scénářem, z něhož se dalo vyždímat mnohem podmanivější atmosféru i lépe vybudovaný svět.



Hodnocení čtenářů

 • avatar5/10

  Ravenhorn

 • avatar6/10

  BranoZ

 • avatar6/10

  PamPero

 • avatar5/10

  Drthrax

 • avatar6/10

  House5

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace