Lincoln: Recenze
18:20 | 23.01.2013 |
Abraham Lincoln. Pro všechny prezident, pro Američany borec, co by mohl suplovat Ježíše, když by si chtěl v létě zajet na Mácháč trochu orazit, pro ostatní majitel fakt divných vousů, jehož ksicht můžou vidět na pětidolarovce a v létě se pokoušel neúspěšně prosadit jako akční hrdina a lovec upírů. Každopádně se nebudeme přít o tom, že je to historická osobnost, která si velký životopisný film zaslouží. Bohužel ne takovýhle.
Steven Spielberg chystal Lincolna několik let a většinu z nich byl s touhle rolí spojován Liam Neeson. Ten ale chvilku před natáčením vycouval s tím, že je na nejslavnějšího amerického prezidenta starý (a nejspíš chtěl radši lámat lidem kosti a bojovat s vlky než rušit otroctví) a nahradil ho jeden z nejrespektovanějších herců současnosti Daniel Day-Lewis. Máme tu tedy dokonalý materiál před kamerou a za ní filmaře, jehož schopnosti už možná nejsou takové jako před lety, ale pořád na něj musí většina Hollywoodu koukat z velmi uctivé vzdálenosti. Mělo by to jít samo, takže co se pokazilo? No, bohužel víc věcí.
Film rozhodně nevypadá jako něco, co by člověk musel vidět v kině. Ani trochu. Popravdě i kdyby s něčím podobným přišlo HBO, Showtime nebo nějaká větší kabelovka, nejspíš by jí to diváci omlátili o hlavu. Naneštěstí to je spíš nudná televizní inscenace než velkolepý příběh. Do války se podíváme asi tak na sedmnáct vteřin a za moc to nestojí, jinak až na pár výjimek neopustíme Lincolnovu pracovnu, hlasovací místnost a válečný štáb. To není zrovna velké množství lokací. O nějaké výpravnosti nebo epičnosti se tady jednoduše mluvit nedá a je to velká škoda, protože Spielberg všechno sází na dvě karty, s nimiž bohužel minimálně v Evropě nemůže mít úspěch.
Daniel Day-Lewis hraje dokonale otravnou, nudnou a až směšnou postavu.Tou první je, že "lidi přeci vědí, jak to bylo". Bohužel nevědí, historici možná, ovšem divák, co se rozhodne vyrazit si do kina jednou za rok na něco náročnějšího a novinku Jasona Stathama si nechá na později, bude mít ze všech těch jmen v hlavě totální guláš. Lincolna zná, ale těch ostatních padesát těžko a bohužel nedostane důvod, proč by to měl měnit. Člověka zkrátka nemůžou zajímat postavy, o nichž nic neví, i když režisér předpokládá, že je tomu naopak. Tudíž přichází tu nuda.
Mnohem větší problém však představuje samotný Lincoln. Dokážu si představit, že s hřmoucím Liamem Neesonem bych začal americkému prezidentovi fandit a po skončení filmu hledal petici, pod kterou se můžu za jeho věc podepsat, bohužel tahle americká jednička z Bílého domu je jen otravný panák. Nudný upištěný necharismatický hňup s dost možná počínající demencí. Lincoln se tu možná chová stejně jako ve skutečnosti, ale nějaké vůdcovství nebo schopnost strhnout davy jsem na něm já osobně prostě neviděl. Obyčejně jen sedí někde v koutku, sleduje, jak okolo něho běhají generálové nebo ministři a snaží se zabránit dalším krveprolitím a v moment největšího zoufalství začne vyprávět jakousi mimózní historku, v níž se skrývá metafora, která všem otevře oči. Okolí ztichne, pan prezident začne svým dobráckým tichým hláskem vykládat a všem se srdíčka naplní novou nadějí.
Je to až trapné, protože tohle by nefungovalo ani na třeťáky, kteří si povídají v zadní lavici, když jim učitel v hodině přírodopisu vykládá něco o ježkovi. O to víc jsem si užil scénu, kdy na Lincolna (pochopitelně s rošťáckým úsměvem na tváři) vyjel do ruda vytočený Bruce McGill a regulérně ho seřval, že během rozhodující bitvy občanské války fakt není čas na jeho historky. Bohužel byl jediný. Daniel Day-Lewis hraje svým způsobem skvěle, nespustíte z něho oči a posloucháte každé jeho slovo. Bohužel hraje dokonale otravnou, nudnou a až směšnou postavu.
Přehrajte si trailer Samozřejmě pořád je to Spielberg a ten vyloženě špatný film nenatočí, ale scén, jako třeba ta, v níž se prezidentův syn na vlastní oči seznámí s hrůzami války nebo geniálně uzavřený dějový oblouk týkající se Thaddeuse Stevense (vynikající Tommy Lee Jones), tu najdeme strašně málo. Stejně tak velmi zábavného pohledu do zákulisí, kdy se hlasy sháněly i s pomocí úplatků a vydírání. Jakoby si tvůrci mysleli, že aura Abrahama Lincolna, jenž je tu víc mýtus než člověk, všechno spasí sama. Bez jakéhokoliv cynismu nebo snahy o výsměch chápu, proč se z téhle hodiny dějepisu za mořem stal hit a dost možná vyhraje Oscary. Každý národ potřebuje jednou za čas biografii svého "velikána number one". Bohužel se obávám, že v Čechách se na Lincolna budou lidi tvářit podobně, jako by se v Bhútánu koukali na drama o devětaosmdesátém a Václavu Havlovi.
Možná to takhle bylo, třeba se takhle Lincoln skutečně choval, mluvil a chodil, ale jako člověk, který o něm ví, že zrušil otroctví a nosil cylindr, bych radši ocenil víc film než lekci z dějepisu.
Verdikt
Mr. Hlad
Abraham Lincoln vs. otrokáři - KO v prvním kole. Ale na body skoro prohrál i divák. Lincoln je neuvěřitelně nudná historická přednáška, v níž člověka docela dost překvapí, že nejslavnější americký prezident byl nejspíš dost otravný blbeček, který řešil politické a vojenské problémy veselými historkami a ne charismatem. Až na pár scén naprosto průměrný film, který připomíná spíš televizní inscenaci studia Ostrava než potenciálně dvanáctioscarový hit.
Vaše hodnocení
Hodnocení redakce
- 5/10
Cival
- 7/10
duro
- 7/10
KarelR
- 9/10
krauset
Hodnocení čtenářů
- 6/10
Jeržik
- 7/10
yeniczek
- 5/10
Revan
- 8/10
mcb
- 9/10
LuckyStar
- 6/10
Snura
- 4/10
cabal
- 7/10
kyller
- 6/10
uderenec
- 6/10
Hild
- 5/10
Rokle
- 6/10
PraSiteL
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry
Zapomenuté heslo
Přihlášení
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Vytvářet filmové blogy
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry