Den zrady: Recenze
18:00 | 21.02.2012 |
O rozporu slibů a politické praxe si neděláme iluze a paradoxně na něj zapomínáme jen před volbami, kdy jsme přece jen ochotni uvěřit, že “známé firmy” prošly zásadní proměnou a nezkažení nováčci použijí to největší koště... a svět bude zase lepší místo. Pohled George Clooneyho do zákulisí amerických primárek, z nichž má vzejít demokratický kandidát na budoucího prezidenta, má sice jednoduchý příběh (jediná možná komplikace souvisí s odlišností volebního systému), ale zároveň nenabízí jednoduchá sdělení, jež by se dobře vyjímala na plakátu.
Clooney svým – proč to neříct hned v úvodu - dosud nejvyspělejším režijním počinem nevytváří žádné koryto našemu vzteku a desiluzi z chodu věcí veřejných, nekydá na politické oponenty ani nevyzdvihuje “ty své”. Pokud by to dělal, rychle by ztratil na důvěryhodnosti. Z jeho filmu by se stal standardní nástroj politického soupeření (vždycky je totiž před nějakými volbami) a pamflet, čehož při své pozici rozhodně nemá zapotřebí. Clooneyho největší silou je právě to, že ke kontroverznímu tématu přistupuje přímo, bez jinotajů, a ve stylu padni komu padni pouze popisuje. Hodnocení je na nás. Na konci si navíc dovolí luxus nenabídnout východisko či korektní řešení. Modří i jeho červení už vědí. Na Den zrady stejně zavítá jen výběrové, nepředpojaté publikum, které je mu ochotno naslouchat. Vlastně ani nebylo nutné dodávat si na vážnosti titulem odkazujícím k Shakespearovi.
Zaznělo-li výše, že příběh je jednoduchý, neznamená to zároveň, že je i banální. Kde mu chybí na spletitosti – takhle postavěný příběh vlastně ani víc nepotřebuje – tam přidává na postavách. Den zrady je především filmem hereckým, který dává vyniknout těm nejlepšímu z Hollywoodu, byť v partech, jež už v nějaké formě ztvárnili i dřív. Celý příběh táhnou postavy, které dělají všechno pro to, abychom i z letmých narážek odkryli maximum jejich světa a více či méně pokřiveného myšlení. A vlastně jim i rozuměli. Nejde tu o střet “holých ideí”, jak se to na politickém kolbišti někdy jeví, ale především o střet jejich všelijak chybujících nositelů.
Režijně jde o Clooneyho dosud nejvyspělejší počin.Primárně sice sledujeme vzestup a pád politického aktivisty a oportunisty Stephena Meyerse (v jak jinak než bravurním podání Ryana Goslinga), zbylá pětice či šestice ústředních postav mu však účinně přihrává a dotahuje tématické kontury. Ačkoliv jsou ostatní na plátně nepoměrně kratší dobu než Meyers, každý má svou zlomovou scénu a dost prostoru, aby byl přerod šokující svou samozřejmostí a v příběhu zanechal výraznou chuťovou stopu. Všichni ti obtloustlí tatíci s tvářemi Paula Giamattiho a Philipa Seymoura Hoffmana či nažehlený Clooneyho playboy totiž své karty vykládají postupně, zdánlivě i neobratně, a největší esa si přirozeně nechávají na závěr hry, kdy je materiál lehce orestován thrillerovou příchutí.
Příběh také nabízí nenucenou sondu do zákulisí moci a politických strategií – z čeho všeho jde v kampani vytřískat kapitál, jak tatáž slova mění před různým publikem svůj význam či na jak triviálních základech staví volič své konečné rozhodnutí.
Do jednoho filmu o relativně střídmé stopáži se toho nakonec vlezlo docela dost. S trochou štěstí by se ze Dne zrady v průběhu let mohla stát stejná klasika jako byly bijáky typu Všichni prezidentovi muži. Tipuji, že hlavnímu proudu místních diváků se film bude s největší pravděpodobností jevit málo optimistický, příliš odjinud a vzhledem k tématu i málo sexy, aby se z něj stal hit. Bez ohledu na to, že George Clooney i Ryan Gosling na plakátě vystavují svou hezčí polovičku. Jenže pokud by Den zrady pouze konstatoval, že politika je špína, nebyl by pozornosti MovieZone hoden o mnoho víc než slepě rozhořčená trilogie Tomáše “podivejte, pani, jak je ten svět hroznej” Magnuska.
Přehrajte si trailer Je občerstvující, jakou má tenhle film důvěru v diváka. Nikdo vás netlačí do rohu příliš okatými příklady protimluvů a kompromisů politické scény a paušálním odsuzováním. Stejně tak se kriticky dívá i na aktivizmus. Můžete jen jít s postavami, v jedné chvíli jim fandit, stejně jako je později nesnášet... a vůbec se za to nestydět. Dilema před volební urnou to z nás stejně nesejme.
Škála emocí, které si díky tomu postavy i my projdeme, je obdivuhodná. Už kvůli takovému vnitřnímu nastavení bych filmu deset hvězdiček klidně dal, ale s ohledem na politický konsenzus se bez problémů spokojím s menším hodnocením.
Verdikt
Shushika
Stephen Meyers (Gosling) je mužem č.2 ve volebním týmu demokratického kandidáta na amerického prezidenta, Mikea Morrise (Clooney). Je spokojený, motivovaný... až do dne, kdy dostane nabídku z konkurenčního týmu, která se nedá odmítnout. Další z Clooneyho "politických filmů", kterými mapuje nástrahy demokratického zřízení, klade mj. otázku: Víme, koho si volíme? Civilní, skvěle zahraný i režírovaný pokus vyrovnat se s politickou realitou.
Vaše hodnocení
Podobné filmy
Hodnocení redakce
- 7/10
Cival
- 8/10
Spooner
- 7/10
Mr. Hlad
- 7/10
KarelR
- 9/10
krauset
Hodnocení čtenářů
- 8/10
Rastr
- 8/10
Invisigoth
- 9/10
deiwi
- 7/10
Revan
- 8/10
Snipsley
- 8/10
fingolfincz
- 6/10
mcb
- 7/10
Le_Chuck
- 7/10
Snura
- 8/10
verbst
- 7/10
cabal
- 8/10
Rosomak
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry
Zapomenuté heslo
Přihlášení
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Vytvářet filmové blogy
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry