Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Let’s Dance 2 | Step Up 2 the Streets | 2008
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 14.02.2008
CZ premiéra: 28.02.2008
režie: Jon M. Chu
hrají: Briana Evigan, Will Kemp, Robert Hoffman, Tony Devon, Telisha Shaw

Let’s Dance 2: Recenze


ikona
k0C0UR
 

Jak říkají američtí povaleči s křivými kšiltovkami a tolika kilogramy řetězů na krku, že by se s nimi dal uzvednout menší dům: Jou, jou! Je tu další „pecička“ z továrny na videoklipy. Pobrala mnoho nových tanečních talentů, kteří neumějí moc hrát, režiséra, který umí točit videoklipy, ale o filmech toho moc neví, pěkně se promíchala, ozdobila efektní třešničkou a servíruje se přímo do vašich kin.

To samé, co platilo o jedničce Let’s Dance, platí i o dvojce, přičemž se znovu hodí připomenout, že přeložit do češtiny název „Step Up 2 the Streets“ jako „Let’s Dance 2“ je přinejmenším… divné. Všechno zůstalo - s jediným rozdílem. Dvojka je ještě mnohem (!) hloupější a mnohem více tanečně zaměřená. Mladí nechávají svá vypracovaná těla (není tu NIKDO, kdo by neměl tělo jako z katalogu) svádět pouličními rytmy a v tanečním oblouznění občas prohodí nějaký dialog, který svazuje roztančené sekvence do širšího celku zvaného film. Protože se pytel s rozpočtem skutečně roztrhl jen nad vkusnými tanečními aranžmá, kde mladí dávají na odiv své schopnosti a hraje do toho chytlavá hudba, veškerý scénář, potažmo dialogy, se sestává z posbíraných klišé z podobných filmů a odvíjí se podle oné otravné šablony, kterou nás provází aspoň desetkrát do roka. Skoro to až vypadá, že v Hollywoodu někdo naprogramoval stroj, který vám podobný scénář vytiskne stisknutím jediného tlačítka. Stačí zadat jména hlavních postav (Andie a Chase), jejich oblíbenou disciplínu (tanec) a traumata (přísná matka). Zbytek už zůstává stejný, ostatně, proč se namáhat.

Bizarní na tom všem ale je, jak vzdáleně a odosobněné tenhle příběh "od mladých pro mladé" kvůli plochosti charakterů působí. Na druhou stanu, ono i s nimi by to nebyla žádná sláva. Aspoň bychom ale věřili, že někdo z hrdinů má rodiče, kteří mu dávají na všechnu tuhle zábavu peníze nebo aspoň práci, aby si je vydělal. Desatero mladistvých však ve filmu jen tančí, chodí do školy, tančí, chodí do školy a tančí. Občas se sejdou k válečné poradě, která odkryje zbrusu nové plány na „ovládnutí ulic“ (tohle sem taky ještě nedorazilo… nebo se to děje za mými zády? Ještě nikdy jsem neviděl lidi na chodníku, kterak se otáčejí na hlavách a značkují si tím své teritorium), ale rozumějte – Let’s Dance ukazuje americkou mládež jako lidi bez starostí a spoustou peněz, které jim dovolují soustředit se jen a jen na tu jednu část života, která mladé zajímá. Vždycky jsem vnímal, že život ve filmu je černobílý – ale tohle už je trochu moc :).

Čímž se opět dostáváme k tomu, jak těžko se Let’s Dance může přiblížit „kamarádské“ výpovědi, která chytne své diváky za srdce a ukáže jim ten správný směr. A jak lehko se klasifikuje a identifikuje jako pouhý videoklip, který si pílí producentů a uplácením těch správných lidí vydobyl svém místo na plátnech kin. V době MTV a bující kultury hip-hopu se tomu už nelze divit – efektnost nahrazuje efektivitu ve smyslu „co se blýská, to se prodá“. Že to devalvuje filmové médium jako takové, to pochopitelně firemní kalkulátory filmových tržeb asi trápit nebude.

Abych nebyl úplně zlý – to hlavní, tedy tanec a jeho správné nasnímání, je naprosto v pořádku, dokonce se nebojím říct, že bere dech. Nápady se střídají jako na běžícím pásu, konstantní příval nových figur a nebezpečných kreací upřímně překvapuje každou minutu, choreografie lahodí oku. Ať už v klubu nebo na ulici, za Let’s Dance 2 ve své dynamické složce stojí tým lidí, kteří dobře vědí, co dělají. V závěrečném tanečním čísle v dešti dokonce vystřihnou tolik zajímavých prvků, že i cynikovi jako mně může spadnout čelist. Pokud byste zapomněli na vše ostatní a sestříhali si z Let’s Dance 2 půlhodinovou verzi, věřím, že to bude opravdu trvanlivé odpočinkové video, ke kterému se budete rádi opakovaně vracet.

Závěrem? Na IMDb jsem našel komentář, který shrnuje vše a navíc to zní dobře: „Dialogue laughable. Dancing beyond incredible.“ Česky řečeno, nechoďte na to, pokud čekáte plnohodnotný film. Naopak, jděte na to, pokud se rádi díváte na (opravdu hezké a vkusné) taneční klipy a není vám za ně líto utratit vstupné do kina, přestože v televizi je dávají taky.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (31)

Verdikt

avatar4/10

k0C0UR

Mladí tančí a tančí. Proč by také neměli, když je k sobě ulice tak vábí a je to zatraceně baví. A dobře jim tak - vypadá to úchvatně, zní to úchvatně. Pokud by se ale měli stát vašimi přáteli, asi byste se lekli, jak jsou hloupí a snad i nemocní. Scenárista se o ně totiž příliš nepostaral a tak to skoro vypadá, že kromě tance toho v životě moc nemají a znají dohromady asi dvacet různých vět. Ještě hloupější a choreograficky propracovanější pokračování jedničky.Hodnocení redakce

 • avatar5/10

  Spooner

 • avatar6/10

  KarelR


Hodnocení čtenářů

 • avatar5/10

  Silence

 • avatar6/10

  yeniczek

 • avatar5/10

  MAJkLSON

 • avatar7/10

  Duck96

 • avatar6/10

  naomie

 • avatar7/10

  Mave

 • avatar4/10

  Sentido

 • avatar5/10

  ragnar

 • avatar5/10

  uderenec

 • avatar5/10

  eviczka

 • avatar6/10

  mikosuo

 • avatar6/10

  Slide

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace