Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Land of Bad | 2024
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 16.02.2024
CZ premiéra: nestanovena
režie: William Eubank
hrají: Russell Crowe, Liam Hemsworth, Luke Hemsworth, Milo Ventimiglia, Ricky Whittle

Land of Bad: Recenze


ikona
Jokolo
land of badliam hemsworthluke hemsworthrussell crowewilliam eubank
Aby každý Hemsworth měl své Extraction. 

Režisér William Eubank nemá na kontě příliš pecek, které by se divákům zaryly pod kůži. Vždy šlo hlavně o béčkové žánrovky, které spíše prošuměly. Proto se i jeho poslední akční biják Land of Bad na první dobrou zdál jako další instantní blbina na jedno zhlédnutí. I s přihlédnutím k obsazení, které se nemohlo pyšnit velkými jmény. Bratři Hemsworthové jsou sice sympaťáci, vždy se ale objevovali hlavně v menších filmech, které zaváněly béčkem na sto honů. Russell Crowe je ikona, ale trošku vyžraná, která má nejspíš dny své největší slávy za sebou. Našince pak může potěšit jméno Petra Jákla mezi producenty, ani to nicméně nenasvědčuje tomu, že by se tu hrála nejvyšší liga. Trailery ale lákaly na povedenou akci a nepůsobily nikterak levně. Mohlo to tedy dopadnou všelijak.

 

Land of Bad je čistokrevná military akce. A jako taková se opírá o jednoduchý dějový oblouk, v němž sledujeme vyjukaného Liama Hemswortha, kterak se jako novopečený operátor armádních dronů ocitne mezi tvrďáky v džungli, odkud musí vysvobodit rukojmí a zneškodnit záporáky. Jenže se to celé trochu zvrtne a benjamínek týmu se musí sám z území plného nepřátel dostat k záchrannému vrtulníku, zatímco mu Russell Crowe toká do ouška, za jakým stromem číhá kolik nepřátel. Inovace netřeba, sázíme na osvědčenou premisu, což se může vymstít.

U Land of Bad to ale tak není. V prvé řadě jde zejména o sympatickou a ryzí akční podívanou, která sice nepřekvapí novými přístupy, ale tak pevně se opírá o ty staré a ozkoušené, že to stačí. Všechny tvrďácké příběhy a hlášky ponižující novopečené vojáky jsme již jinde slyšeli, ale zdejším hrdinům to odpouštíme, protože to jsou sympaťáci. Z obsazení vykukuje kromě bratrů Hemsworthů i Milo Ventimiglia, jemuž role ostříleného velitele týmu překvapivě sedne. Všechny chlapácké postavy vychází z klišé akčního žánru, ale přiznaně, a díky tomu i funkčně. V tomto ohledu se nicméně potvrzuje, že právě Liam Hemsworth, jenž se ocitá v hlavní roli, na tahouna filmu příliš nemá a byť se snaží, prakticky všechny ostatní postavy vyzařují mnohem větší charisma než on. Interakce narvané testosteronem pobaví, ale jakmile se Hemsworth ocitá sám, film přestává být tak zábavný. 

Co ale diváka rozhodně zabaví je akce. V rámci staromilského přístupu k military filmům se evidentně nešetřilo na soubojích a přestřelkách, které jsou hlavní výsadou celého filmu. Zvlášť prostřední třetina filmu z hlediska akce zabaví nejvíc. Jak díky režisérovi, který evidentně ví, kam postavit kameru a kdy se věnovat upoceným ztrhaným rysům hrdinů, tak díky poctivému přístupu, který nestojí na CGI a zeleném plátnu. Ve filmu nenastane jediný moment, který by působil levně či odfláknutě. Tady se většinu času pobývalo na reálných lokacích, díky čemuž se daří diváka do filmu parádně vtáhnout. Potoky zurčí, úlomky skal odlétají pod tíhou kulek a neprostupná džungle dusí hrdiny víc a víc. Přestřelek a soubojů sice není tolik jako v jiných bijácích podobného typu, díky rozličným pasážím filmu to ale neznamená nudu. 

 

Tempo filmu je kolísavé. První seznamovací třetina dává dost prostoru na seznámení s chlapáky v džungli i v nevětraném kanclu, je pomalejší a našlapuje opatrně, protože za každým keřem se může schovávat týpek s kalachem. Zmíněná prostřední část se pak opírá o hutnou akci, která diváka čapne a už ho nepustí. Vrší sice jedno klišé za druhým a některé momenty jsou scenáristicky až příliš úsměvné, nikterak to ale neruší sledování parádních akčních pasáží, kdy se o hrdiny opravdu bojíme a cítíme dopad každého výbuchu. Diváka pak může překvapit závěrečná třetina snímku, která výrazně sundavá nohu z plynu, je intimnější a uzavřenější. Hrdinům se snaží dostat pod kůži, což se ne vždy podaří, protože na to o nich opravdu víme příliš málo. Potěší ale akcí, která je víc na tělo, postavám odjímá z rukou střelné zbraně a vybavuje je noži, pěstmi a sveřepým odhodláním. Sice se tu nehraje nejvyšší liga, kterou už kope jiný Hemsworth jako jiný extraktor, pořád jde ale o sympatické nenudící bitky, které fandy žánru potěší. 

Radost dělá i Russell Crowe. Jako hrdinu akčního žánru ho už asi pořád budeme vídat jen v křesle a havajské košili, jde nicméně o velmi vděčnou postavu, která skrze interakce s ostatnímu postavami přes sluchátko baví a rovněž dodává filmu potřebné napětí. Pozadí jeho charakteru sice působí trošku vychtěně, Crowe ale vše uhraje na své nepopiratelné a neskomírající charisma. Stejně jako u hlavního hrdiny Liama Hemswortha i Russellova postava není tak funkční sama o sobě, jakmile si spolu ale chlapi povídají, poznávají se, vzájemně se hecují a zachraňují, jejich postavy rázem působí naprosto jiným dojmem a film díky jejich vztahům odsýpá lépe a svižněji. Jako jeho věrného fandu mě trošku mrzí, že se od otcovských figur přesouvá k těm taťkovským, síla jeho přítomnosti ve filmu je ale pořád nezpochybnitelná, i když většinu času jen upoceně sedí v kanclu a jakési akce se dočká jen na moment. 


Přehrajte si trailer
Ve výsledku je tak Land of Bad sympatickou akční podívanou, která ve mně překvapivě zůstává. Byť nejsem věrným obdivovatelem akčního žánru, dovedu si představit, že v budoucnu si zase někdy udělám fajn večer s touhle chlapáckou cháskou, která si na nic nehraje, ničím nepřekvapí, poctivou akcí ale potěší a zahřeje. S větším rozpočtem, odvážnější režií a nabitějším obsazením by to udělalo díru do světa. Pokud jste ale fandové žánru, Land of Bad vás pravděpodobně i tak potěší.  

Na další akční pecky, které nás letos čekají, se koukněte v naší Encyklopedii akčního filmu:

Verdikt

avatar7/10

Jokolo

Sympatická žánrovka nenadchne inovativním přístupem, sází ale na osvědčené akční prvky, díky kterým diváka krásně zabaví. Poctivá filmařina bez umělých berliček, která se opírá o reálné lokace, povedenou akci a fajn interakce mezi hrdiny. Geniální nadčasové dílo to není, fajn příspěvek do akčního žánru určitě ano.Hodnocení redakce

 • avatar6/10

  Cival

 • avatar7/10

  TedGeorge

 • avatar7/10

  do_Od


Hodnocení čtenářů

 • avatar6/10

  Revan

 • avatar8/10

  RainMakeR

 • avatar8/10

  Muf

 • avatar7/10

  Palo111

 • avatar7/10

  malylada

 • avatar7/10

  Perun

 • avatar7/10

  Atchyroz

 • avatar6/10

  esmo

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace