Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Králova řeč | The King´s Speech | 2010
csfd  imdb
US premiéra: 26.11.2010
CZ premiéra: 10.03.2011
režie: Tom Hooper
hrají: Helena Bonham Carter, Colin Firth, Guy Pearce, Geoffrey Rush, Michael Gambon

Králova řeč: DVD


ikona
Cival
Kupte si na placce nejchválenější film loňského roku... 

Jedna z těch oscarovek, které rychle šumí z hlavy... Je to ale důvod k hanobení Královy řeči? Vůbec ne. Základem je poválet v hlavě koncept filmových cen se vší jeho problematičností a relativností, tedy s vědomím, že se jen málokdy podaří akademiím a porotám opravdu trefit snímek, jenž definuje dobu a vystihuje posuny na poli kinematografickém. Opravdu progresivní filmy snáze odolávají času a stávají se klasikami, ne vždy je ovšem podporuje lesk pozlacené sošky. Oscara proto berme spíš jako cenu pro vyvedený film s „nejširším možným jmenovatelem“, ukázku špičkového filmového řemesla s přesahem. Oscarový vítěz tak spíš reprezentuje, proč se lidé libovolného věku, rasy a náboženství nechávají tak rádi opájet pohyblivými obrázky.

Králova řeč je vzorem filmů pro všechny generace. V tomhle kontextu je Králova řeč přesnou podívanou, po zásluze opentlenou všemi možnými vavříny, včetně oscarové nálože za nej film, režii, scénář a Colina Firtha v hlavní roli. Anglická herecká jistota tu, jak nejspíš tušíte, ztvárnila zadrhávajícího adepta trůnu. Spojené království se tehdy připravovala na válku s Německem, její lídr ale bojoval hlavně se svou logopedickou vadou a z toho vyplývající neurotičností. Podle mytologie Královy řeči jej spasil až svérázný přeborník přes rétoriku, jehož si s gustem zahrál Geoffrey Rush. Ze setkání dvou skvělých herců pak vznikla nejen óda na rozšafnou souhru před kamerou, ale hlavně malebný snímek, jenž výtečně funguje v rovině intimní, státnické i široce dobové.

Králova řeč je vzorem filmů pro všechny generace. Svým poselstvím a retro laděním dokonale souzní s nároky našich rodičů i prarodičů, humorem a ne-až-tak usedlým stylem si ale bez problémů vymíní zájem i mnohem mladších diváků. Je to hravé a dojemné vyprávění bez ulepenosti, hrdě patriotický film bez trapného patosu a dojemné drama bez plochého ždímání pocitů.

Jedinou vadou na kráse tak je absence nějakých dalších, méně poddajných vrstev. Ta chuť pustit si film znovu se těžko hledá, protože Králova řeč kinematografii nikam zásadně neposouvá a ani ji nesmazatelným způsobem neobohacuje. Jen vkusně a svým způsobem bezchybně ukazuje její sílu. Jestli je to málo, nebo víc než dost, to si rozhodněte sami. (8/10)

DVD vás může zaujmout jen samotným filmem, úhledným balením a lidovou cenou 199 kaček.

Zvuk: DD 5.1 – anglicky, česky
Titulky: české...
Datum vydání: 6.6.2011
Cena: 199,-

© copyright 2000 - 2023.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace