Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Kletba z temnot | The Possession | 2011
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 31.08.2012
CZ premiéra: 04.10.2012
režie: Ole Bornedal
hrají: Jeffrey Dean Morgan, Kyra Sedgwick, Madison Davenport, Quinn Lord, Erin Simms

Kletba z temnot: Recenze


ikona
Mr. Hlad
Staré krabice si domů nenoste. Může v nich být nepříjemná potvora, jak vám potvrdí horor z produkce Sama Raimiho 

Hororoví fandové to teď v kinech mají těžké. Sice se občas objeví nějaká opravdu děsivá a zábavná věc, ale obvyklejší jsou filmy, v nichž jsou černobílé záběry na lidi, kteří spí, nebo ve kterých běhají uřvaní teenageři. Dospělé strašení založené na hercích a atmosféře hraje jednoduše druhé housle.

Kletba z temnot ve svém hodně efektním traileru naznačila, že by ráda do kin dostala diváky, jimž ke spokojenosti nestačí kýbl umělé krve a herečka, jejíž čtyřky při běhu vesele poskakují. Měl to být zkrátka seriózní horor. Povedlo se to tak na půl. Režisér Ole Bornedal, jenž je zodpovědný za výtečného Hlídače mrtvých nebo mrazivé Deliver Us from Evil, bohužel neměl k dispozici zápletku, z níž by se dala vytáhnout nová žánrová klasika. Je tu zkrátka klasický příběh o tom, jak bubák posedne jednu z hrdinek, okolí si zpočátku přítomnost nadpřirozených sil nepřipouští a v poslední dvacetiminutovce dojde na vymítání. Tvůrci divákům vše servírují tak, jak by se to podle příručky "Jak natočit úspěšný horor bez velké dřiny" mělo dělat a do značné míry to funguje.

 

Jen už jsme to všechno milionkrát viděli. Kletba z temnot si půjčuje něco z Vymítače ďábla, židovského strašáka dybbuka jsme zase nedávno viděli v příšerných Nenarozených a postavy, i když jsou sympatické a v podstatě i velmi slušně zahrané, jsou jen sbírkou tradičních klišé. Rozpadající se rodina, která se dá díky duchem posedlé dceři znovu dohromady, je originální asi jako drama muže, jenž musí pomstít smrt svého bratra v ilegální aréně, kde se bojuje na život a na smrt (a na konci zjistí, že mu bráchu zabil ten největší bouchač).

 


Přehrajte si trailer
Bornedal je naštěstí poměrně šikovný režisér a spíš než na laciné lekačky spoléhá na nepříjemnou hudbu, tmu a náznaky. Ačkoliv hororů znalý divák po chvíli bude mít jasno, co se s dcerkou hlavních hrdinů děje, žádné laciné lezení po stropech nebo otáčení hlavy o 180° tady není. Spousta věcí se dlouho dá vysvětlovat racionálně a horor o sobě pořádně dá vědět až na konci. Na jednu stranu je fajn, že se film pokouší tvářit realističtěji a vážněji, ovšem když se z Kletby z temnot začne stávat plnokrevné psychologické drama, vypluje na povrch fakt, že postavy vlastně nejsou tak zajímavé, aby film utáhly v momentech, kdy nikdo nikoho nezkouší strašit.

Kletba z temnot je v podstatě čistý průměr. Neurazí, nic nového nenabídne a na hodinu a půl docela v pohodě zabaví. Nic víc od ní ale nečekejte.

Verdikt

avatar5/10

Mr. HladHodnocení čtenářů

 • avatar6/10

  luksa

 • avatar6/10

  Snura

 • avatar4/10

  kyller

 • avatar6/10

  jarmil

 • avatar6/10

  Mildík

 • avatar5/10

  Nexus6

 • avatar7/10

  tschrky

 • avatar4/10

  flawi.f

 • avatar7/10

  JAn_G

 • avatar5/10

  Davies182

 • avatar7/10

  kardabob

 • avatar9/10

  AdelaP

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace