Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Kate | 2021
US premiéra: 10.09.2021
CZ premiéra: 10.09.2021
režie: Cedric Nicolas-Troyan
hrají: Mary Elizabeth Winstead, Woody Harrelson, Michiel Huisman, Tadanobu Asano, Kazuya Tanabe

Kate: Recenze


ikona
do_Od
akční thrillerCyberpunk 2077JaponskoJohn WickKateMary Elizabeth WinsteadNetflixTokio
Mary Elizabeth Winstead táhne sympatický akční thriller, v němž se dbá na poctivou choreografii i metodický postup hlavní postavy na úkor děje. 

Akční thrillery s ženskými hrdinkami si v posledních letech nebudují úplně tu nejlepší pověst. Atomic Blonde nás myslím zklamalo tak nějak všechny, Avu s Jessicou Chastain jsme pro jistotu zase všichni vynechali, Old Guard: Nesmrtelní nás pak kvůli úspěchu během pandemie bude strašit ještě dlouho, a co se týče Jolt nebo Výbušného koktejlu, tam se myslím shodneme, že vyjímaje pěkných hereček a občasného bizáru vlastně nenabídly vůbec nic navíc.

Můj osobní favorit z posledních let je tak vlastně čistá bessonovka Anna, kterou jsem viděl relativně nedávno, a po níž jsem se bezhlavě zamiloval do Sashy Luss. Tenhle měsíc však dorazily dva nové filmy, které tu reputaci ženským pokusům o nového Johna Wicka přece jen maličko napravují. Recenzi na The Protegé jste si mohli přečíst v pondělí, a o něco svéráznější Kate si probereme teď.

Ze všeho nejdřív je třeba uvést, že tyhle filmy často stojí a padají na tom, kdo se objeví v hlavní roli. Některé herečky vám mohou být sebesympatičtější a můžete je mít sebevíc rádi, ale na některé typy postav prostě nejsou stavěné. Mary Elizabeth Winstead mezi ně naštěstí nepatří. Filmová dcera Johna McClanea (můj první bias) už totiž mnohokrát předvedla, že si rozumí jak se zbraněmi, tak s kontaktní akcí, tak se žánrem jako takovým. Táhla Scotta Pilgrima, táhla Ulici Cloverfield, táhla Fargo, byla nejlepší věcí na Birds of Prey a s neuvěřitelnou chutí si dává i Kate.

Problém je, že zatímco Mary dává do hlavní postavy nájemné vražedkyně všechno, snímek samotný vás už v prvních minutách chce tak trochu přesvědčit, že není ničím víc než dalším rutinním béčkem z produkce Netflixu. Nicméně vydržte ještě chvíli. Děj se točí okolo výše zmíněné Kate, která pracuje pro záhadného prostředníka jménem V (Woody Harrelson). V úvodu pak sledujeme úspěšný atentát, který naší protagonistce kazí pouze fakt, že svůj cíl musela zabít před očima jeho dcery. Událost jí otřese, a ona se rozhodne, že s vražděním za peníze skončí, jakmile dokončí svoji poslední misi v Tokiu. Krátce na to se ale semele pár věcí, kvůli kterým se Kate rázem ocitá v nemocnici, kde jí doktor oznámí, že byla otrávena radioaktivním materiálem, a že jí zbývá jen pouhých 24 hodin života. Akorát dost času na pořádně krvavou pomstu.

Jak už jsem zmínil výše, snímku chvíli trvá, než se rozjede a odhalí své největší trumfy. To se mění hned s první kontaktní akcí, kde to rázem začne Kate kosit takovým nevybíravým způsobem, že by se z toho dělalo nejspíš lehce šoufl i Keanu Reevesovi. Celá akční scéna má každopádně hlavu a patu, je hezky natočená, nezvykle brutální a taky docela vtipná. Hlavně z ní jde ale konečně vyčíst, s čím si dali tvůrci záležet. Zatímco děj je do té doby totiž těžce předvídatelný, jakmile dojde na souboje, nebo praktické věci typu hlavní postavě došly náboje, začne být film hezky vynalézavý, zatímco se stále drží při zemi. S tím mimo jiné souvisí i potřeba Kate do sebe sem tam píchnout adrenalin, aby vůbec dokázala ještě trochu fungovat. Jak ovšem čas plyne dál, je zdravotní stav hlavní postavy čím dál tím horší, což pak ovlivňuje i to, jak zvládá pozdější, stále skvěle nachoreografované souboje.

Zajímavé je i prostředí filmu. Příběh se odehrává v Tokiu, a setkáváme se v něm s mixem tradičního japonského podsvětí (můj druhý bias) s novějšími společenskými trendy. Ty pak podtrhuje zejména zběsilý soundtrack, který nejspíš nebude pro každého. Hudba i neonová atmosféra Tokia ještě spolu s faktem, že se parťák hlavní postavy jmenuje V, pak nejspíš nejednomu divákovi budou evokovat Cyberpunk 2077 (můj třetí a poslední bias). Přiznávám, není to úplně nejhorší inspirace. Nutno ještě zmínit, že Kate pak po městě doprovází rovněž dětská postava, konkrétně dcera zavražděného bosse z úvodu, což je bohužel další na seznamu zvratů, které víte, že dříve nebo později přijdou, i jakým způsobem asi dopadnou. Mladá herečka navíc zpočátku působí trochu otravně, v rámci podobných postav je to ale vlastně ještě snesitelné s tím, že vám naštěstí postupně přiroste k srdci stejně jako hlavní postavě.


Přehrajte si trailer
Tempo má film slušné, není to nic zběsilého, dialogy ovšem šlapou, a díky závodu s časem to celé celkem dobře graduje. Zároveň s tím je třeba říct, že po příběhové stránce zkrátka scenáristé nepřišli s ničím novým, ba naopak, některé zápletky se tu vyloženě už poněkolikáté za krátkou dobu recyklují a začíná to být malinko únavné. Díkybohu to ale tvůrci vyvážili až překvapivě povedenou akční stránkou i sympatickým obsazením, kvůli kterým jsem si Kate upřímně užil víc, než bych čekal. Jak ale naznačuji v recenzi, film se mi trefil do vkusu hned v několika různých ohledech, které nejsou úplně univerzální. Obecné přijetí je o něco horší, a rozhodně se nejedná o typ filmu, kde by se vyplatilo mít nějaká očekávání. Komu však sedne, ten bude po nekompromisním finále odcházet více než spokojený.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (22)

Verdikt

avatar7/10

do_Od

Představte si spin-off Birds of Prey s Mary Elizabeth Winstead, ale lepší. Revenge thriller nasáklý zběsilou japonskou kulturou se pyšní vynikající akcí i vynalézavými scénámi, sráží ho ale naopak předvídatelný děj a odfláknutí záporáci. Vyražte mu vstříc a nejspíš si ho užijete. V opačném případě doporučuji snížit očekávání na minimum a nechat se prostě překvapit.Hodnocení redakce

 • avatar4/10

  Mr. Hlad

 • avatar6/10

  KarelR


Hodnocení čtenářů

 • avatar8/10

  Ravenhorn

 • avatar6/10

  acheron

 • avatar4/10

  Revan

 • avatar7/10

  Cross

 • avatar6/10

  Ragnarok

 • avatar7/10

  l-e-t-o

 • avatar6/10

  mattesko

 • avatar5/10

  oldy

 • avatar5/10

  krumlajs

 • avatar6/10

  DredPitt

 • avatar6/10

  Palo111

 • avatar7/10

  Spiker

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace