Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Kapitán Phillips | Captain Phillips | 2013
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 11.10.2013
CZ premiéra: 21.11.2013
režie: Paul Greengrass
hrají: Tom Hanks, Catherine Keener, Michael Chernus, Max Martini, Chris Mulkey

Kapitán Phillips: Blu-ray


ikona
KarelR
Za co měl Tom Hanks dostat dalšího Oscara? 

Paula Greengrasse vždycky lákaly filmy podle skutečných událostí. S jeho jménem sice bývá spojován především Jason Bourne, dramata Krvavá neděle a Let číslo 93 ale přeci jen stojí o filmařský stupínek výš. Greengrass v nich totiž dokonale předvádí, že dokáže vyždímat napětí i z převyprávění události, jejíž konec vám dávno vyzvonili ve zprávách. A přesně to samé se mu podařilo i u Kapitána Phillipse.

 

Asi netřeba opakovat, že film vypráví skutečný příběh kapitána Richard Phillipse, kterého v dubnu 2009 zajali somálští piráti. Média tuhle událost omílala do bezvědomí, když tedy byla ohlášena její filmová verze, mnozí si klepali na čelo. Proč tak brzy točit něco, co nemá čím překvapit? Protože Tom Hanks potřebuje dalšího Oscara? Určitě existuje spousta důvodů, proč Kapitána Phillipse netlačit na velké plátno. Greengrass je ale s grácií sobě vlastní zahání už po pár desítkách minut, kdy na nákladní lodi Maersk Alabama rozehrává doslova nervydrásající drama.

Jeho základ je samozřejmě v kvalitním vyšlechtění protagonistů i antagonistů, jejichž osudy vás zajímají dávno předtím, než se vůbec střetnou. Greengrass totiž netočí černobílý a klišovitý Hollywood, který ve všem jede na jistotu. Naopak před vás staví složitý konflikt dvou kultur, jejichž definice boje o přežití je zásadně odlišná. Nad těmihle podtóny se potom tyčí poctivý, moderně energický napínák, ve kterém zamrazí u každého "šachového" tahu odhodlaného kapitána i u každého zoufalého rozhodnutí jeho ozbrojeného protivníka.

 

Scéna, ve které somálský objev Barkhad Abdi vysvětluje, kdo právě začal šéfovat obří lodi, není všude citována jen tak náhodou. Střet nevyzpytatelné živelnosti a neomylných zkušeností pak vlastně charakterizuje celý film, protože tu Greengrass předvádí vybroušenou filmařinu šedesátiletého veterána, který ale pořád točí jako nadšený třicetiletý objev. A jelikož má po ruce famózní herce (Hanks měl mít o sošku víc) a nebojí se zůstat maximálně věrný zdrojové látce, může si gratulovat k další nefalšované pecce, ze které by se měl okamžitě udělat povinný studijní materiál. (9/10)

Blůčko Kapitána Phillipse rozhodně patří mezi nejpovedenější releasy posledních měsíců. Skvělý obraz a zvuk není u Greengrasse žádným překvapením, hlavním trumfem je ale hodinový dokument (bohužel bez českých titulků), který mapuje natáčení nejdůležitějších scén filmu. Někoho možná zamrzí, že se v něm neřeší také přípravy nebo post-produkce. Vzhledem ke Greengrassově důrazu na realističnost, která vzniká především na place, ale bylo zaměření na nejpraktičtější část produkce skvělým rozhodnutím.

 

V dokumentu se v podstatě nikdo neplácá po zádech, nevzpomíná se na nejtěžší natáčení kariéry ani nic podobného. Greengrass, Hanks a zbytek herců štábu mluví obdivuhodně k věci a srší zajímavými informacemi, přičemž překvapí hlavně to, kolik filmu se natočilo na opravdové, po moři plující nákladní lodi. V nejnebezpečnějších momentech samozřejmě pomohly triky a občas se muselo do nádrže. Jinak se ale na "falšování" rezignovalo a točilo se v reálných útrobách lodi a na reálném můstku, kde Greengrass střídavě měnil film v několika kamerách, aby mohl herce nepřetržitě snímat klidně i 15 minut.

Jeho důraz na první dobrou jej pak dovedl třeba k tomu, že somálské herce nepředstavil nikomu ze zbytku obsazení a poprvé se všichni sešli až při ostrém natáčení obsazení můstku. Což do výkonů vnuklo potřebnou dávku opravdového strachu, protože na oscarového barda a jeho kamarády doslova naběhla banda po zuby ozbrojených Somálců, které v životě neviděli. Podobných překvápek se od Greengrasse a spol. dozvíte hned několik, třešničkou na dortu jsou potom prupovídky samotného Phillipse, který u nejzásadnějších scén ochotně líčí, jak to tehdy proběhlo doopravdy. A nejspíš jste uhodli, že se natočený film se od reality zase tolik neliší.

Koupit na FilmGame.cz

 

Jestli vám tedy Kapitán Phillips sednul v kině a vidíte šanci na opáčko, je blůčko jasná koupě. Vynikající film doplňuje patřičně zajímavý dokument (díky bohu, že se nekoná oblíbené featurettové tříštění), ústřední poselství, že je dnes pirátství daleko běžnější, než si většina lidí myslí, tak nemohlo dostat lepší podobu. Kéž by na nás podobně frenetických zážitků útočilo daleko víc.

Obraz: 2,40:1 1080p (MPEG-4 AVC)
Zvuk: DTS-HD MA 5.1 - anglicky, DD 5.1 česky
Titulky: české
Datum vydání: 30.4. 2014
Cena: 268,- (DVD), 448,- (BD), 538,- (BD ve Steelbooku)

Za zapůjčení disku na recenzi děkujeme společnosti Filmgame.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace