Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
K zemi hleď! | Don´t Look Up | 2021
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 24.12.2021
CZ premiéra: 24.12.2021
režie: Adam McKay
hrají: Jennifer Lawrence, Cate Blanchett, Leonardo DiCaprio, Jonah Hill, Meryl Streep

K zemi hleď!: Recenze


ikona
Spooner
adam mckayjennifer lawrencejonah hilk zemi hleď!leonardo dicapriomeryl streepnetflix
Natočil Adam McKay za přispění hollywoodské elity další rýpavý pohled moderní společnosti? 

Doby, kdy Adam McKay platil zejména za parťáka Willa Ferrella a dvorního režiséra jeho komedií, jsou naštěstí zřejmě nenávratně pryč.  A je to jedině dobře. Výtečná Sázka na nejistotu totiž ukázala, že je ho na klasické ferrelloviny škoda a dokáže přijít s neskutečně dravou, nápaditou a kousavou filmařinou, jež nastavuje společnosti ono pomyslné zrcadlo více, než by mnozí chtěli. I když bylo následné drama Vice pro řadu lidí spíše střelou mimo, nyní je díky superhvězdné netflixovce zpátky na svém satirickém trůnu a opět předvádí, že umí na problémy moderní doby poukazovat až s mrazivou přesností. A že si o současné společnosti nemyslí nic moc hezkého.

Příběh dvou astronomů, nesmělého doktora Randalla a mladé doktorandky Kate, kteří se snaží zbytek světa varovat před blížící se smrtící kometou, je totiž na jednu stranu dotažen do naprostých absurdit. Zároveň se ovšem divák nemůže ani během těch třeskutě zábavných momentů a výtečných hlášek zbavit pocitu, že přesně nějak takhle by v současné postfaktické době plné fake news podobná událost probíhala. Ostatně stačí si na místo vesmírné pohromy dosadit koronavirou krizi a jsme v podstatě doma.

McKay pak dokáže vtipné i tísnivé momenty velmi chytře kombinovat a celá satira či rýpání do společnosti jsou díky tomu i přes všechno absurdno ještě silnější a uvěřitelnější. To je znát zejména na první polovině snímku, v níž dokáže McKay společně s herci skvěle prodat narůstající úzkost a bezbrannost ústředních postav, které se snaží všechny přesvědčit o kruté pravdě a čím dál víc si uvědomují neodvratný konec i to, jak je prostě úplně všechno v háji. A vy si uvědomujete, že to možná celé zase tak vtipné není.

Ale smějete se stejně i nadále, protože Adam McKay ani na vteřinu nepolevuje a s dialogovou precizností a dialogovou kadencí pálí naprosto do všech. Máme tu současný mediální svět, v němž se musí zprávy o konci světa vysvětlovat lidem přes maňásky a děsivě umělou Cate Blanchett, nechybí však ani populismus, již zmiňované fake news, nejbohatší lidé světa a rádoby zachránci planety, šťouchance do republikánů a trumpovské politiky… je tu toho zkrátka dost a režisér dělá všechno proto, aby na žádné téma nezapomněl a každé bylo výživně znázorněno. 

Ano, dalo by se argumentovat tím, že McKay pálí až do příliš mnoha směrů a možná by se slušelo zacílení na jedno či dvě témata. Jenže když si chcete vzít na paškál povrchnost dnešního světa, musíte to vzít hezky ze široka s takřka všemi problémy. Velmi působivý je navíc fakt, že McKayovi se i přes obří množství motivů a postav jeho záměr ani na chvíli nerozpadne pod rukama. Naopak, jednotlivé linky chytře skládá do působivého celku, který nutí k zamyšlení.

I zde se samozřejmě dají nalézt klasické netflixovské neduhy v čele s přepálenou stopáží a druhá polovina zaměřující se více na hlavní charaktery už nemá takový drajv. I přesto McKayovi nechybí ani ke konci chuť jet totálně na doraz a celý snímek má přesný tah na branku. S čímž tvůrci pomáhá samozřejmě nejen superhvězdné, ale navíc dokonale uvolněné obsazení. Zdejší casting prostě ví, jak třaskavý materiál má v rukou a dokáže z něho vymáčknout maximum. Bezchybný Leonardo DiCaprio už nyní slyší v dálce oznámení dalších nominací, Jennifer Lawrence podobně silnou roli potřebovala jako sůl a mrazivě přesný Mark Rylance vás nebude ve snech děsit jen kvůli svému zevnějšku. Tady však hrají s obrovskou chutí a zápalem naprosto všichni a zejména na správně rozjeté Meryl Streep je to zatraceně vidět. 


Přehrajte si trailer
K zemi hleď! možná není úplně dokonalým dílem, tempo v druhé hodině sem tam zakolísá a práce s charaktery by zde také možná chtěla malinko doladit. Jenže je to pořád přesně ten film, jaký tato doba potřebuje. Film, jenž trefně ukazuje, proč jsme v čase plném informací a sociálních sítí vlastně docela v hajzlu. A dokáže to ztvárnit nejen v pekelně vtipném podání s řadou výtečných hlášek a running joků (generál z Pentagonu), ale prodat to lidem v řemeslně precizním a diváčtějším balení než v případě Sázky na nejistotu. Americké nevlídné kritiky tentokrát ignorujte, tohle je přesně ta satira, v níž jste doufali.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (28)

Verdikt

avatar8/10

Spooner

Jak těžké je v současnosti přesvědčit lidi o blížícím se konci světa? Na to se snaží odpovědět dokonale absurdní, ale zároveň i až mrazivě přesný snímek Adama McKaye, jenž toho možná řekne o současné společnosti více, než byste chtěli. A to vše v parádním řemeslném podání a s lahůdkovým obsazením navrch.Hodnocení redakce

 • avatar8/10

  Cival

 • avatar8/10

  KarelR

 • avatar7/10

  do_Od

 • avatar7/10

  Rimsy


Hodnocení čtenářů

 • avatar9/10

  Ravenhorn

 • avatar8/10

  Silence

 • avatar8/10

  yeniczek

 • avatar6/10

  Revan

 • avatar9/10

  rocketking

 • avatar8/10

  RainMakeR

 • avatar6/10

  Rokle

 • avatar9/10

  Ragnarok

 • avatar9/10

  Tomino

 • avatar8/10

  Memphis

 • avatar5/10

  the dark knight

 • avatar9/10

  Horn

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace