Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Jason Bourne | 2016
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 29.07.2016
CZ premiéra: 28.07.2016
režie: Paul Greengrass
hrají: Matt Damon, Alicia Vikander, Julia Stiles, Tommy Lee Jones, Vincent Cassel

Jason Bourne: Recenze


ikona
KarelR
Jak se povedl velký návrat agenta bez minulosti? 

Všechny tři filmy s agentem bez minulosti patří mezi špičku akčního žánru. Jednička má ještě nějaké rezervy, její následovníci ale platí za vyšperkované naháněčky, které chytnou a nepustí. Od návratu Matta Damona a Paula Greengrasse, k němuž dochází 9 let po Bourneově ultimátu, se tedy nečekalo zrovna málo. A možná to byla chyba.

 

Pročpak? Protože nový Bourne jednoduše nemá co říct. Dovedl bych si představit spoustu zápletek, v nichž by celá série chytře vykročila kupředu. Greengrass mohl řešit posun světa za poslední roky, snahu o nové směřování CIA a klidně z Bournea místo myši udělat kočku. A je vidět, že ho to napadlo, protože to naťukává v předposlední a zdaleka nejzajímavější scéně filmu. Problém ale spočívá v tom, že mezi parádní minulost a potenciálně skvělou budoucnost frknul dvouhodinovku, která je podobně jako třeba Wolverine jen dovětkem uzavřeného příběhu.

Dlouhá léta jsme poslouchali, že bude základem "čtvrté" bourneovky dobrý příběh. Právě ten je ale Achillovou patou celého filmu, protože buď recykluje předchozí díly, nebo se vydává daleko do minulosti. Greengrass se prostě (podobně jako Gilroy s Bourneovým odkazem) snaží o přidání nové vrstvy do původních událostí. A jako mnohokrát předtím to celou dobu buď skřípe, nebo rovnou podrývá nedostižné klasiky.

 

Bourne se tak v novém filmu nikam neposouvá. Zatímco minule měl jasný cíl a neustále se k němu přibližoval, zdejší odhalení pouze narušují dávno vyřešené věci. Velkou nadstavbou je samozřejmě kupa učebnicově současných otázek. Všechny jsou ale obrovsky vágní, nikdo se na ně nesnaží hledat odpovědi a výmluva "náš film jen vyvolává diskuzi" je dost marná, protože diskuze už dávno probíhá.

Ledabylé zmiňování Snowdena, protože je tematicky relevantní, se bohužel nerovná novému pohledu na věc. A právě ten by Bourne potřeboval jako sůl, aby nemusel tak moc přešlapovat na místě. Jedinou spásou je v tomhle ohledu postava Alicie Vikander, jíž nevidíte do hlavy a celou dobu si nejste jistí, co udělá a o co jí vlastně jde. Jedna enigmatická hackerka ale tuhle hříčku o čtyřech postavách nespasí, protože musí hrát druhé housle slavnějším ksichtům.

 


Přehrajte si trailer
Že vás víc než příběh zajímá akce? Inu, tady to má Greengrass samozřejmě v ruce. Ačkoliv bych přísahal, že je nový Bourne o něco hůř přehledný než jeho předchůdci, akční scény jsou příkladně fyzické a spolehlivě gradují. Zdaleka nejlepší je hned ta úvodní, v níž se Bourne probíjí řeckou demonstrací. I v dalších dějstvích se ale jede na jistotu, a pokud chcete do kina na mlácení a hlasité bouračky, obojího je tu dostatek.

Nová bourneovka tak možná nabízí "víc toho samého", všechno je ale o dva levely méně napínavé a smysluplné. Greengrass si pořád umí hlídat tempo, takže nuda v podstatě nehrozí. Místo jásání nad zvraty a geniálními momenty vás ale čeká jen odškrtávání povědomých kliček a kroucení hlavou, což není zrovna dobrá vizitka. Když o tom tak přemýšlím, i ta Zelená zóna mě bavila o něco víc. Tohle je holt nastavovaná kaše, u které je nejlepší finální příslib nového směru. A toho se nejspíš nikdy nedočkáme...

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (51)

Verdikt

avatar6/10

KarelR

Damon to spolehlivě kosí a Greengrass ničí jedno auto za druhým, výsledek je ale matný až běda. Nový Bourne nabízí ukrutně slabý příběh, který nezachrání ani výborná Alicia Vikander, a to, že naznačuje fajn pětku, je vážně málo. Klidně si to kino dejte, bourá se tu pořád solidně, jen se připravte na velké zklamání.Hodnocení redakce

 • avatar6/10

  Mr. Hlad

 • avatar6/10

  Rimsy


Hodnocení čtenářů

 • avatar7/10

  Ravenhorn

 • avatar7/10

  acheron

 • avatar7/10

  Silence

 • avatar5/10

  Baz

 • avatar8/10

  Revan

 • avatar7/10

  Snura

 • avatar8/10

  verbst

 • avatar5/10

  cabal

 • avatar7/10

  b1aster

 • avatar7/10

  Slide

 • avatar5/10

  Cross

 • avatar9/10

  Rokle

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace