Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Jak přežít svého muže | 2023
csfd  
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: 09.11.2023
režie: Rudolf Merkner
hrají: Jana Bernášková, Marek Němec, Pavla Dostálová, Tomáš Měcháček, Iva Pazderková

Jak přežít svého muže: Recenze


ikona
Rimsy
jak přežít svého mužejana bernáškovámarek němecrudolf merkner
Další český horor ve falešném hávu romantické komedie. 

Herečka Jana Bernášková před pár lety napsala úspěšnou vztahovou knihu Jak přežít svého muže, na níž navázala i volnými pokračováními Coura a Koloušek. Ano, hned zkraje se tedy musíme obrnit vůči kataklyzmatické možnosti, že se v příštích letech dočkáme celého univerza točícího se kolem milostných patálií druhořadé herečky Lucie, jež se snaží žít jako emancipovaná moderní žena.

Snad i kvůli opakovaným neúspěchům na konkurzech se upíná spíše k rodinnému životu. Miluje svou malou dcerku Kiki a scénu od scény mění svůj postoj k bývalému partnerovi, který ji opustil kvůli mladší ženě. Lucie s tímto extravagantně se oblékajícím divadelním režisérem střídavě souloží a střídavě jej nenávidí, pro což neexistují zcela logická vysvětlení.

Její dcerka v jeden moment žadoní, aby ji maminka vzala do kina na Příšerky s.r.o. (2001), což vyvolává oprávněné otázky, v jakém čase či rovnou časoprostoru se nacházíme. S časem se však celkově nakládá poměrně volně, jelikož Lucie se po rozchodu pohodlně zabydlí v novém bytě za jedno odpoledne a později ve vyprávění zase uplyne pět měsíců, aniž by se vyhrocené vztahové situace několika postav byť jen minimálně posunuly.

Snímek je díky mnoha peprným dialogům i pár explicitním scénám s hlavní hrdinkou na první pohled otevřenější a pokrokovější než usedlejší romcomová konkurence. Nakonec jde ale jen o iluzi. Přisprostlé řeči, občasné nadávky či promiskuitní momenty se snaží zakrýt, že v jádru je Lucie i její okolí vcelku konzervativní. Za pomyslnou startovní čáru nového života považuje prostě nový partnerský vztah, ve filmu se navíc nevyskytují žádní zástupci minorit a ani do zpochybňování heteronormativity se nikdo nepouští. To samozřejmě není samo o sobě problémem, jen je třeba poukázat na to, že snímek je odvážný jen na povrchu a ve skutečnosti nechce svou pravděpodobnou cílovku žen středního věku nijak urazit či rozhodit.

To se projevuje i smutným faktem, že se ve filmu vlastně nic zásadního neděje. Lucie randí s pár muži, z nichž se v pravidelných intervalech vyklubávají blbci. Dceru jí neustále hlídá obětavá matka, a přestože by jako neúspěšná herečka neměla být v záviděníhodné finanční situaci, nastěhuje se do bytu v centru Prahy a vždy má po ruce láhev kvalitního vína. Její hlavní charakterovou vlastností je to, že nosí minisukně, a kvůli teatrálnímu přehrávání Jany Bernáškové na sebe neustále strhává veškerou pozornost.

Snímku je ale nutné přiznat nesporné řemeslné řemeslné kvality. Vizuál je reklamně vypulírovaný, neustále se pohybující (a leckdy i přeostřující!) kamera společně s dynamickým střihem vytváří iluzi, že se pořád něco děje, a dokonce i product placement je obsažen organičtěji než leckdy jindy. Koukatelnost kabátku však nezakryje fakt, že se pod ním ukrývá další z mnoha bezradných pseudo-romantik, v nichž ženám nezbývá nic jiného než si zoufat nad záletností a nevyzrálostí jejich penisem obdařeným protějšků – k čemuž se ale nestaví nijak nápaditěji, než že dál a dál marně hledají prince na bílém koni.


Přehrajte si trailer
„Omluvte mě, čeká mě babička. Spadl jí počítač a teď nemůže chatovat s kamarádkami,“ ukončuje jeden potenciální princ rande a zjevně to myslí vážně. V chování postav, jejich motivaci i vyjadřování potřeb nelze hledat logiku, vše se děje buď bolestivě nenápaditě, nebo bolestivě absurdně. Vnímání bolesti každopádně dominuje i diváckému zážitku. Bizarní plakát opravdu nevytvářel zavádějící očekávání a nový romcom nabízí jen trapnost a prázdnotu. A bolest.

Film jsme probírali i v MovieZone Live:

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (6)

Verdikt

avatar2/10

Rimsy

V distribučních materiálech se píše, že „film si pokládá otázku, kolik mužů a žen musí člověk v životě potkat, než najde toho pravého/pravou.“ A poměrně nahodile dává i odpověď – dva. Tak teď už to víte a nemusíte se s touhle nikam nesměřující křečovitou zbytečností trápit v kině.Hodnocení čtenářů

 • avatar1/10

  Muf

 • avatar2/10

  Nexus6

 • avatar1/10

  malylada

 • avatar2/10

  rublik05

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace