Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Hora | Mountain | 2017
csfd  imdb
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: 22.02.2018
režie: Jennifer Peedom
hrají: Willem Dafoe

Hora: Recenze


ikona
Rimsy
horajennifer peedommountainwillem dafoe
Byly tu dříve než my a všechny nás také přežijí. Věční svědci našeho marného pachtění. Často si jich nevšímáme, ale jsou tu tiše s námi… Dokázali byste mě v patetickém obdivu k horským masivům překonat? 

Ti, kdo tančí, jsou považováni za blázny těmi, kdo neslyší hudbu. První věta přírodního dokumentu hezky shrnuje vášeň, s níž se spousta lidí vydává na hory. Za adrenalinem, zábavou či odpočinkem. Tenhle film není spin-offem Hry o trůny, ani romancí s Kate Winslet či Jakem Gyllenhaalem (podle preferované orientace), nýbrž „jen“ malým, užaslým pozastavením nad jednou z často nedoceňovaných krás naší planety.

Australská dokumentaristka Jennifer Peedom má hory prostě ráda. Před deseti lety se zabývala rekonstrukcí jednoho hrdinného příběhu z nejvyšší hory světa, kterou jsme mohli vidět pod názvem Zázrak na Everestu. Před pár lety se vytasila s dokumentem Šerpa a asi vás napadne, o čem pojednával. Teď se na hory vrací znovu, ovšem zaměřuje se na mnohem globálnější pohled, v němž kombinuje vše podstatné, co bychom o horách měli znát.

Meditativní průlety nad zasněženými vrcholky se tak střídají s historickými filmy o dobývání Mount Everestu i sestřihy z adrenalinových sportů, jaké běžně vídáme na YouTube. Roztříštěnost není na škodu, naopak pomáhá udržet pozornost i těch, kteří jsou ohromující krásou hor dosud nepolíbeni. Větší problém je se samotným obsahem, který vlastně nepřináší mnoho nového; fascinující výjevy nespoutané přírody i drsné koláže odvážných sportovců, kteří šusují lavinami či na kole sjíždějí hřebeny hor, můžete vidět kdekoli na internetu. Proč tedy na film jít do kina?

Jednoznačnou předností je plátno, které působivé scenérie ještě podtrhuje a připomíná, že krajinné výjevy na vás málokdy zapůsobí tak majestátně jako právě v dostatečné kvalitě na velkém plátně. Potěší i komentář Willema Dafoea, který je přiměřeně patetický i rozsáhlý. Mezi řádky pak lze pochopit, že autorka dokumentu komercionalizaci hor nenese zrovna lehce, i když se film obecně rozhodně nesnaží být moralizující. A nakonec musím zmínit ještě orchestrální hudbu, stylově podtrhující přírodní výjevy. Nakonec tedy dostanete hodinku a čtvrt příjemného horského výplachu, po kterém se vám nejspíš bude chtít na lyže stejně jako mně. A to je vlastně docela fajn.

Verdikt

avatar7/10

Rimsy

Místy meditativní, místy adrenalinový dokument, zkoumající zasněžené i vyprahlé hory ze všech úhlů pohledu. Raději přírodu obdivujete, nebo zdoláváte její nástrahy? Hora potěší každého správně naloženého diváka.


Podobné filmy


Hodnocení čtenářů

  • avatar7/10

    PraSiteL

© copyright 2000 - 2023.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace