Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Cesta času | Voyage of Time | 2016
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 07.10.2016
CZ premiéra: 31.08.2017
režie: Terrence Malick
hrají: Brad Pitt, Cate Blanchett

Cesta času: Recenze


ikona
Rimsy
brad pittcate blanchettcesta časuterrence malick
Nejmalickovější Malick? 

Terrence Malick je tvůrcem, který diváckou obec dokáže polarizovat. Tenkou červenou linii někteří považují za jeden z nejlepších válečných (respektive protiválečných) filmů, jiní spíš za jeden z nejnudnějších. Podobné rozpaky vzbudil před pár lety i velikášský Strom života. Tentokrát Malick představuje dokument, který chtěl natočit několik desítek let. Dokonce prý kdysi dávno rozepsal scénáře k jiným filmům, jež se nakonec netočily, ale hotové fragmenty použil ke své novince, která se dostává do našich kin až s téměř ročním zpožděním po Spojených státech.

Cesta času je meditativní filmovou básní, filosofickým uchopením všehomíra. Pokud vás už tahle věta děsí, tak nemá smysl, abyste s Malickovou vizí historie světa ztráceli čas. Nedějovost zde dosahuje vrcholu, hlavní linka sleduje vývoj naší planety a života na ní od molekulárních počátků až po komplikovanou současnost. Na základě evolučních principů je pak zobrazeno rozšiřování života po Zemi až k poslednímu a nejnebezpečnějšímu článku – člověku. Ale tenhle umělecký dokument naštěstí skýtá dost prostoru k vlastním interpretacím, takže nad vývojem života a času se můžete zamyslet sami.

 

Technické zpracování na rozdíl od všeho ostatního rozporuplné není. Je to prostě bomba. Existují dvě verze, jedna normální (35mm) a jedna dokonce pro IMAX, což je na dokumentární (a zcela nemainstreamový) film docela nečekané. Ta je kratší, trvá pouze 40 minut, a vypravěčem je Brad Pitt, který se podílel také producentsky. Já viděl obyčejnou verzi, která má na poměry Malicka stále velmi snesitelnou hodinu a půl a monolog k univerzu vede tentokrát Cate Blanchett. Ta se společně s místy ambientně nenápadnou, místy epicky rozmáchlou hudbou stará o zvukovou složku, vizuál obstarávají nádherné digitální záběry rozpohybovaného vesmíru prolínající se se smutnou všedností dnešní doby.

Malickovo vysněné dítko vám dá devadesát minut k přemýšlení. O sobě, o světě, o smyslu, o času. Působivé obrazy obejmou vaše smysly a dopřejí mysli prostor ke kontemplativnímu rozjímání. To může být pro někoho děsivé, pro jiného nudné a nezajímavé, pro pár diváků však velmi zajímavé a příjemné. Trailer vám dá docela slušnou představu o výsledném produktu, který jsem po skončení označil jako mix Vesmírné odysey a Života od BBC. Což tedy rozhodně není pro každého.

Verdikt

avatar7/10

Rimsy

Číselné hodnocení v tomhle případě nedává žádný smysl. Nejedná se o dramatický film ani informativní dokument. Malickova báseň je požitkem pro smysly a ztělesněným peklem pro netrpělivého (či ospalého) diváka. Pokud si však chcete vyčlenit chvilku pro své dumavé nitro, vhodnější prostor v kině k tomu momentálně nedostanete.


Podobné filmy


Hodnocení čtenářů

  • avatar8/10

    Bachy

  • avatar6/10

    pepo

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace