Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Hobit: Neočekávaná cesta | The Hobbit: An Unexpected Journey | 2012
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 14.12.2012
CZ premiéra: 13.12.2012
režie: Peter Jackson
hrají: Martin Freeman, [[Cate Blanchett]], Ian McKellen, Christopher Lee, Elijah Wood

Blu-ray recenze prodloužené verze


ikona
KarelR
Prožijte půl dne ve Středozemi! 

Už za měsíc se do kin vrátí Benedict Cumberbatch, aby nám předvedl dalšího ikonického záporáka. Jeho drak Šmak bude pro Tolkienovu trpasličí bandu stěžejním protivníkem, dojít k jeho sídlu v Osamělé hoře ale vůbec není legrace. Jen dostat se na dohled může trvat celý jeden film, a když směřujete k takhle neuspokojivému konci... čím vlastně opodstatníte existenci tříhodinového dobrodružství?

Peter Jackson a spol. o tom očividně dlouho přemýšleli, nakonec tenhle problém ale vyřešili. Neočekávaná cesta je příběhem nerozhodného hobita, který v sobě musí najít dětskou touho po nevšedních zážitcích, a trpasličího prince, jehož údělem je vrátit vyhnanému lid jeho domov. Thorin přitom musí čelit nejen vrrkům, skřetům a skalním obrům. Především jej trápí vlastní minulost a předsudky, jež by mohly řádně zkomplikovat život v celé Středozemi.

 

Jakkoliv tedy první díl Hobita vypadá jako bezděčná cesta z bodu A na velkou skálu, s trochou snahy se v něm dá najít mnohem víc. A ačkoliv to šlo už v kinoverzi, teprve rozšířená verze dobarvuje postavy natolik, abyste řádně přimkli k jejich pouti a těšili se na chvíli, kdy Bilbo konečně zapadne mezi 13 šalamounsky rozlišených trpaslíků. Pouhých 15 minut přídavků se přitom zdálo být dost málo. Nakonec jsou ale kupodivu zbytečně asi na třech místech a jinak se zdají být takřka nepostradatelným kořením téhle jednoduché středozemské pouti.

Především nudná Roklinka doznala neskutečné proměny a přidání tří nových scén, které jsou daleko podstatnější či zábavnější než ty původní, dává Hobitovi zcela nové podtóny. Thorin má najednou na krku hrozbu, se kterou nemůže zhola nic dělat. Bilbo nafasuje zásadní pouto k majestátnímu elfímu domu. A trpaslíci si dají o písničku víc (Nesbittův Bofur vládne!) a náležitě tak prokreslí svoji rošťáckou náturu, díky které jim budete fandit zase o něco víc.

 

Nechci tím samozřejmě říct, že zklamaní diváci najednou otočí o 180 stupňů. Pokud jste ale u Neočekávané cesty zvedali palec nahoru velmi opatrně, Jackson vás rozšířenou verzí určitě potěší a nejspíš i pořádně natěší na dvojku. Dolazení dramatického oblouku, který stál především na vzájemném zachraňování života mezi Bilbem a Thorinem, je totiž nadmíru vítaným finálním tahem. A dveře k velkým zážitkům s drakem a pěti armádami se tak otevírají dokořán o chlup šikovněji. Snad jimi Jackson nejpozději v rozšířených verzích proběhne v co nejšpičkovější formě. Tohle vytuněné vykročení je totiž nečekanou trefou do černého a samotný materiál bude jen a jen atraktivnější. (8/10)

Rozšířená verze Hobita tedy fasuje jednoznačné doporučení. Tříhodinová fantasy s dokonalým obrazem a zvukem je ale pochopitelně jen částečným důvodem, proč byste měli mít nové vydání na poličce. Mimo obsáhlého audiokomentáře od Petera Jacksona a jeho scenáristické podpory Philippy Boyens totiž pětidiskový 3D Blu-ray, třídiskový klasický Blu-ray a pětidisková DVD edice obsahují majestátních 9 hodin nových bonusů, (české titulky nechybí, bohužel ale obsahují řadu překlepů a v jednom dokumentu trpaslíky nepochopitelně označují jako skřety), jejichž poctivé nakoukání vede k jedinému závěru - wow!

 

Pokud jste viděli bonusy u rozšířených LOTRů, měli byste zhruba tušit, do čeho jdete. Peter Jackson se prostě vyžívá v odhalování svojí práce a nechává dokumentární štáb nahlédnout do všech aspektů produkce. Na prvním bonusovém disku (aka Dodatky část 7) vás tak protáhne kompletními přípravami filmu a jeho natáčením. Začíná se přitom už u problémů s právy a chystání Hobita s Guillermem del Torem, načež tu během pár hodin zjistíte, že byl vznik filmu možná dramatičtější než jeho průběh. I při finančním jištění totiž produkci potkal nejeden nečekaný problém (možná si vzpomínáte, že Jackson v jednu chvíli dokonce putoval do nemocnice s žaludečním vředem). Hlavně se ale tasily nové filmařské postupy, které byly v době Pána prstenů ještě v plenkách.

Bylo jich tolik, že je tenhle článek nemůže všechny obsáhnout. Jako navnazení ale berte řešení velkého perspektivního problému, které dotlačilo Iana McKellena k slzám a málem i ke konci herecké kariéry. Natáčení ve 3D totiž eliminuje všechny kamerové triky, díky kterým se v původní trilogii zmenšovali hobiti nebo zvětšoval Gandalf (větší postava prostě seděla blíž ke kameře a naopak). Na 3D kameru ale podobný fígl nefunguje, takže se celé Dno pytle natáčelo jen s trpaslíky a Gandalf si svoje musel odehrát v blízké greenscreenový zvětšenině, která měla stejně postavenou kameru. V úvodních cca 40 minutách filmu tak Mckellen nikdy není ve stejné místnosti s ostatní herci! A musí přesně reagovat na jejich pohyb a repliky, které mu simulují nálepky s obličeji a zvuk z vedlejšího placu. Pro dvaasedmdesátiletého herce zkrátka dost brutálně samotářské podmínky, jež se štáb samozřejmě snažil tlumit všemi možnými způsoby.

 

Což otevírá tradiční rodinnou atmosféru, která prostupuje celé hobití natáčení. Upřímné pění chvály, vítací rituály, kanadské žertíky a všeobecné popichování... Čtyři a půl hodiny, které strávíte s chronologickým vznikem Hobita, jsou vyčerpávajícím, stále ale ukrutně zábavným a poučným zážitkem. Ani výměna obsazení a pár natáčecích postupů nezdolala obrovský novozélandský zápal pro filmařinu. A nejen díky tomu budete hltat každou chviličku na place i mimo něj, čímž pak logicky doceníte spoustu detailů, kterých si člověk ve filmu nevšimne ani při třetím zhlédnutí. Jeden příklad za všechny? Jacksonovo trpasličí cameo. Jestli jste si před pár měsíci náhodou nevygooglili, kde se skrývá, odteď ho nebudete schopni přehlédnout.

Nálož informací pak samozřejmě pokračuje a i na druhém disku (aka Dodatky část 8). Ten na začátku podrobně představí všechny trpaslíky a jejich vymakané pozadí, díky kterému má prakticky každá jejich filmová replika svůj jasný smysl. Posléze se věnuje především designové stránce filmu a během dalších téměř pěti hodin vás protáhne navrhováním a stavbou nových i starých placů (Hobitín je tentokrát kompletně pravý a nebude se bourat), aby se stočil k jednotlivým národům a výrazným postavám filmu a skončil u vzniku písniček, které pochází rovnou ze tří zdrojů. A ani jednu z nich nemá na svědomí Howard Shore.

Koupit na FilmGame.cz

 

Jestli jste tedy žili v dojmu, že Jacksonovy videodeníky odhalily dostatek informací, nemohli jste být dál od pravdy. Rozšířená verze Hobita přichází s další jedinečnou náloží bonusových materiálů, které představují monstrózní blockbusterový projekt točený s nekonečnou láskou (ano, stále naprostá vzácnost). Ke třem hodinám drobet propracovanějšího filmu tak nafasujete devět hodin zákulisních klenotů. Což dává dohromady půldenní pokoukání, kterého filmový fanoušek nemůže nikdy litovat. Máte navíc v hlavě aspoň trochu lembasu? Tak jste právě vyřešili, o co letos napíšete Ježíškovi...

Obraz: 2,40:1 1080p (MPEG-4 AVC)
Zvuk: DTS-HD MA 7.1 - anglicky, DD 5.1 česky
Titulky: české
Datum vydání: 6.11. 2013
Cena: 538,- (5 DVD), 808,- (3 BD), 1079,- (2x3D BD + 3 BD)

Za zapůjčení disků na recenzi děkujeme společnosti Filmgame.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (28)
© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace