Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Halloween končí | Halloween Ends | 2022
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 14.10.2022
CZ premiéra: 13.10.2022
režie: David Gordon Green
hrají: Jamie Lee Curtis, Andi Matichak, Kyle Richards, Nick Castle, James Jude Courtney

Halloween končí: Recenze


ikona
Spooner
Danny McBrideDavid Gordon Greenhalloweenjamie lee curtismichael myers
Michael Myers přišel, zabíjel a nyní končí. Díkybohu. 

Když před čtyřmi lety vtrhli do kin David Gordon Green a Danny McBride s pokračováním původního Carpenterova Halloweenu, fanoušci byli u vytržení. Naservírovali nám totiž stoprocentně oldschoolový a atmosférický hutný slasher, jenž vzdal originálu tu největší poctu a navíc rozvíjel postavy zajímavým směrem. Všichni tedy byli zvědaví, s čím tvůrčí dvojice v zamýšlené trilogii přijde dál. Nyní by ale tato slova možná raději vzali zpátky. Dvojka Halloween zabíjí se totiž raketovým způsobem přesunula do kategorie tupých a otravných vyvražďovaček, jež navíc v jistých ohledech popírala předchozí díl. A závěr trilogie, v němž má dojít k osudovému a závěrečnému střetnutí dvou hororových ikon, tyto dojmy bohužel nevylepšuje. 

Od posledního Myersova halloweenského řádění uběhly už čtyři roky a obyvatelé městečka Haddonfield se z události stále plně nevzpamatovali. Obzvláště proto, že maskovaný magor utekl kdoví kam a na psychice či strachu mnohých lidí se to nadále podepisuje. Laurie se chce ale posunout dál, což znamená, že furt peče a píše knihu. Také její vnučka Allyson se snaží začít nový život a zakouká se do tamního vyvrhela s temnou minulostí, Coreyho. Ten se vyrovnává s děsivou událostí, kvůli níž je terčem útoků a šikany místních obyvatel. A situace brzy začíná krvavě eskalovat, protože Michael Myers není zase tak daleko.

Stejně jako v případě druhého dílu, i tentokrát se Green s McBridem rozhodli vydat trochu jiným směrem. Problém je, že to je směr a zpracování, které zejména ve velkém „finále“ ságy vlastně nikoho nezajímá. Zatímco minule se scénář zaměřil na trauma celého městečka, nyní tu máme vyrovnání s děsivou tragédií a otázky typu, jak vzniká zlo a temnota. A to všechno ve filmu, který je v mnoha ohledech vlastně „antihalloweenský“ a po většinu stopáže ignoruje všechny atributy, jež dělají tuto značku kultovní. Což zní na jednu stranu jako sympatický experiment, jenže v těchto tvůrčích rukách a hlavně v této fázi příběhu to absolutně nefunguje.

V překladu to totiž znamená, že Laurie i Myers jsou zde v podstatě vedlejšími postavami. Vždyť legendární zabiják se poprvé více rozjede až po hodině stopáže a celkově se ve filmu objevuje tak 10 minut! A je zde bezdomovcem ve stokách, jenž se v některých scénách sotva hýbe! Zapomeňte tedy na osudové a emotivní budování finálního střetu, o což se snažily alespoň trailery. Zde dojde k poslední bitce vlastně tak mimoděk a po všem tom marasmu už nemá na fanoušky žádný emocionální dopad. 

Většinu stopáže zde totiž zabírá zápletka okolo nové postavy Coreyho a jeho koketování s temnotou. Tedy věc, která fanoušky absolutně nezajímá a navíc je zpracována naprosto křečovitě a dialogově nepřesvědčivě. Rádoby snaha o psychologii totiž s přímočarým staromilským slasherem vážně nejde moc dohromady a pokus tvůrců v jistých scénách vyznívá až nechtěně směšně. A navíc je to nuda jak prase, v níž se hodinu nic neděje a divák si klade otázku, na co se v tom „velkolepém“ finále vlastně kouká. 

A je škoda, že autoři zabředli do příběhových zbytečností. Greenovi se sice atmosféra kvůli nudnému ději rozpadá pod rukama, pečlivé budování napětí v některých scénách či hezké hrátky s kamerou mu pořád nedělají problém. A když už se konečně začne vraždit, příznivci brutalit si přijdou na své. Špetky Carpenterovy atmosféry občas také vykouknout, stejně jako opět funkční soundtrack. Jamie Lee Curtis se pak snaží své loučení s franšízou užít, jak jí to jen scénář dovolí, a doufám, že sympatická Andi Matichak se uchytí i mimo hororovou ságu. Jenže pořád je těch kladů vzhledem k nudě a scenáristickému marasmu nějak málo.


Přehrajte si trailer
Halloween se tedy rozhodně (prozatím) neloučí na vrcholu a většina příznivců by si asi přála, aby zmrtvýchvstání Michaela Myerse skončilo už před dvěma díly. Greenovi s McBridem totiž došel tvůrčí dech rychleji, než jsme chtěli a z hezky oldschool návratu ke kořenům se stalo něco, co jsme v této sérii asi ani vidět nepotřebovali. Zabíjející dvojka sice byla ještě o něco hloupější a úmornější. Fakt, že divák dlouho očekávané finále vlastně ve výsledku prozívá a samotný konec v něm po všech těch letech zanechá přesně nula emocí, ale vypovídá o mnohém. 

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (29)

Verdikt

avatar4/10

Spooner

Od posledního halloweenského masakru Michaela Myerse uběhly čtyři roky a ikonický zabiják se v místních stokách chystá na poslední střetnutí s Laurie Strode. Tedy aspoň takhle mělo finále Halloweenu původně vypadat. Místo toho sledujeme neatmosférický příběh o postavách, které nás nezajímají a snahu o hledání původu temnoty, jež je ovšem nudná a scenáristky nepřesvědčivá. Hororová nuda, co má do důstojného závěru žánrové legendy bohužel daleko.Hodnocení čtenářů

 • avatar5/10

  Slide

 • avatar5/10

  Phil cze

 • avatar7/10

  the dark knight

 • avatar3/10

  Herkulesss

 • avatar4/10

  pepo

 • avatar4/10

  krumlajs

 • avatar8/10

  Corvus

 • avatar2/10

  malylada

 • avatar3/10

  Perun

 • avatar3/10

  maddy1111

 • avatar4/10

  mtl_dk

 • avatar2/10

  slord

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace