Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Halloween | 2018
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 19.10.2018
CZ premiéra: 18.10.2018
režie: David Gordon Green
hrají: Jamie Lee Curtis, Judy Greer, Virginia Gardner, Will Patton, Nick Castle

Halloween: Recenze


ikona
Mr. Hlad
danny mcbridedavid gordon greenhalloweenhororjamie lee curtisjohn carpentermichael myersremakesequelslasher
Horová legenda je zpátky. Má ještě co nabídnout?  

Před čtyřmi dekádami šokoval John Carpenter svým Halloweenem svět. Jeho horor o magorovi v masce a s nožem v ruce vydělal obrovské peníze, vyděsil celou generaci a pomohl stvořit subžánr slasherů. Od té doby se Halloween dočkal spousty více či méně povedených pokračování i remaků, ale teď se k látce dostali fandové. Režisér David Gordon Green a scenárista Danny McBride řekli, že chtějí natočit nový Halloween. A tak, aby přímo navazoval na jedničku, všechno ostatní ignoroval a udělal radost především fandům originálu. A to se jim stoprocentně povedlo. Jen si nejsem úplně jistý, jestli je to dobře...

 

I ve filmovém světě uběhlo čtyřicet let. Z Laurie Strode, která jako mladá přežila řádění Michaela Myerse, se stala paranoidní troska s domem plným zbraní, zničeným vztahem s dcerou a hromadou depresí. Michaela sice drží zavřeného v blázinci, ale po tom, co Laurie udělal, se nikdo nemůže divit, že je pořád lehce nervózní. Všichni už tohohle vraha, jenž v roce 1978 naporcoval několik puberťáků, odepsali, při transportu do vězení ovšem dojde k nehodě autobusu a Michael se octl na svobodě. A chce dokončit to, co před lety začal...

Ačkoliv se na původním Halloweenu roky už podepsaly, pořád patří mezi moje nejoblíbenější horory vůbec a Michaela Myerse považuji za zdaleka nejlepšího z filmových zabijáků, takže rozhodně oceňuji, jak k Green a McBride k nové verzi přistoupili. Ačkoliv jsme v roce 2018, nový Halloween má feeling sedmdesátých let. Nejen kvůli kostýmům a kulisám, ale režii celkově. Oproti původnímu filmu má ten letošní samozřejmě o dost větší bodycount, Green s McBridem na druhou stranu správně přistupují k Myersovi ne jako ke stroji na zabíjení, ale jako k absolutnímu zlu. Nespěchají, než ho vypustí ze řetězu krájet puberťáky nebo neopatrné policajty, s každou scénou si však poctivě hrají. Dávají si na čas, takže i vedlejší postavy stihnete mít alespoň trochu rádi a bude vás mrzet, že je čeká to, co musí neodvratně přijít. Potěší, že tu vedlejší charaktery nejsou jen „maso“. A když už, tak alespoň proto, aby si Green pohrál s efektními dlouhými záběry. 

Ještě zajímavější je ovšem to, jak Halloween pracuje s návazností na čtyřicet let starou jedničku. Green a McBride se nespokojili s tím, že ji budou variovat nebo jednoduše uzavřou příběh Michaela a Laurie. Chytře se tu pracuje s tím, jak se s jeho vraždami vyrovnává nejen Laurie, ale i její dcera a vnučka. Zatímco pro Jamie Lee Curtis (je v hlavní roli výtečná) jde o synonymum děsu a hrůzy, její dcera se doteď vyrovnává s důsledky její extrémní výchovy a pro vnučku je Meyers už jen ošklivou částí rodinné historie, která se jí netýká. Nebo alespoň doteď netýkala. Green a McBride naštěstí neřeší jen to, jak bude tenhle návrat fungovat v osobní rovině hrdinů. Tvůrci záměrně nechtějí ukazovat všechno a dávají dost prostoru publiku, aby si spoutu věcí domyslelo. Velkou část samotných zabití nevidíme. Jsou buď jen naznačená, nebo se po pár minutách výtečného budování napětí střihne jinam. Zpočátku jsem s tím měl problém a bojím se, že právě kvůli tomuhle to může mít nový Halloween u mladších diváků, co chtějí všechno hned a bez čekání, trošku potíže. Green a McBride se ale místo zabíjení věnují spíš jeho následkům. 

Jedna z postav na začátku filmu řeší, že pět lidí, které Myers zabil před lety, není dnešní optikou nějak zásadně krutý a šílený zločin. Když však pak hrdinové nacházejí v domech puberťáky přibodnuté ke zdi nebo ženy umlácené kladivem, je ten střet se zlem číhajícím někde za rohem najednou mnohem reálnější a děsivější. Následky Michaelova řádění jsou tak mnohdy působivější než jeho pragmatický přístup k zabíjení, kde moc kreativity neprojevuje (a nikdy neprojevoval) a jednoduše bodá, škrtí nebo drtí. A lidi za kamerou to vědí. 

Byl bych ale nerad, kdybyste měli pocit, že Halloween vás nevyděsí. Green a McBride jen tlačí na pilu postupně a všechno pochopitelně graduje v závěrečné dvacetiminutovce, kdy si to s Michaelem rozdá Laurie a její rodina. A je to drsné, nekompromisní a velmi napínavé. Opět tu funguje výborná práce s očekáváním a Green umí natočit bloudění po domě, kde se ukrývá magor s nožem, absolutně intenzivně. Stačí mu k tomu dobrá herečka, zajímavá postava, ticho a to, že víme, co Michael umí. Když navíc občas zazní klasický Carpenterův motiv, budou fandové originálu nadšení. 


Přehrajte si trailer
Nový Halloween je horor bez kompromisů. Z původního filmu vychází nejen tím, že v něm najdeme pár přímých citací, ale spoléhá i na podobně pomalé tempo, nepřehání to s násilím a graduje velice pozvolna a postupně. Díky tomu se dovede dostat pod kůži a já jako fanda musím říct, že Green s McBridem asi nedokázali lépe a věrněji navázat na původní film a ačkoliv si dovolí pár novot, přistupují k originálu s absolutní úctou. Úsloví „film od fanoušků pro fanoušky“ v tomhle případě sedí dokonale. Bojím se ale, že pro toho, kdo vyrazí do kina s očekáváním klasické hororové podívané, na jakou jsme zvyklí dnes, může být hodně zklamaný. Tohle je oldschool, který nechce jít divákům lacině na ruku a tvrdošíjně odmítá dělat víc ústupků, než by bylo nutné. Mějte to v paměti, než vyrazíte do kina.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (53)

Verdikt

avatar8/10

Mr. Hlad

Šílený vrah Michael Myers se dostal na svobodu a jde si pro Laurie Strode, která mu při jeho prvním řádění unikla. Je z ní sice psychická troska, na tenhle střet se však připravovala čtyřicet let. Přežít může jen jeden, ale umřít může úplně každý... Nový Halloween jde ve stopách původní jedničky a odmítá se přizpůsobovat novým trendům a současnému stylu. Je to oldschool, který se nebojí dlouze budovat napětí, umí se dostat pod kůži a odmítá laciné násilnosti. Místo zbytečné brutality spoléhá na nepříjemné mrazení v zádech, výborné herce a to nejtradičnější „halloweenovské“ strašení ve stylu klasického prvního dílu. Jestli chcete moderní horor, hledejte ho jinde. Pokud jste ale fandové Carpenterova filmu, nic lepšího jste snad ani dostat v kině nemohli.Hodnocení čtenářů

 • avatar7/10

  Sony

 • avatar7/10

  b1aster

 • avatar7/10

  Slide

 • avatar8/10

  Cross

 • avatar8/10

  Rokle

 • avatar7/10

  Ragnarok

 • avatar8/10

  Tomino

 • avatar7/10

  (=LIFTY=)

 • avatar5/10

  Toren

 • avatar8/10

  the dark knight

 • avatar7/10

  Slarque

 • avatar7/10

  Herkulesss

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace