Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Gangster Ka: Afričan | 2015
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: 26.11.2015
režie: Jan Pachl
hrají: Hynek Čermák, Predrag Bjelac, Filip Čapka, Brian Caspe, Vlastina Svátková

Gangster Ka: Afričan: Recenze


ikona
Rimsy
Překvapilo nás uzavření Krejčířova příběhu? 

Otevírám svou dva měsíce starou recenzi na první díl a trochu zoufale přemýšlím, co vlastně dodat. Oba díly totiž mají naprosto stejný styl a ačkoli byla jednička z podstaty příběhu trochu akčnější, nelze říct, že by se jednalo o dva různé filmy. Afričan začíná tam, kde jednička skončila, a časem, až se oba díly objeví na DVD, bude zhlédnutí téměř tří a půl hodin Krejčířových (pardon, oficiálně se hlavní hrdina jmenuje Radim Kraviec) dobrodružství na jeden zátah fajnovým zážitkem. Zatím se ale musíme spolehnout na svou paměť, protože pokračování nám moc berliček k předešlému ději nenabízí. Takže před návštěvou kina si určitě prosvištěte jména a postavy, jinak budete zpočátku docela tápat.

 

Přestože nám název jemně naznačuje něco o Africe, velká část příběhu se stále odehrává v Praze a na Seychelech, přechodném Krejčířově doupěti před nuceným stěhováním do Jihoafrické republiky. Opět se setkáme se starými známými, tedy Káčkovou pravou rukou (a pistolí) Dardanem, policajtem Lánským, mafiány, politiky a tak dále. Nových postav je naštěstí jen pár a jedná se především o figurky ze seychelského a jihoafrického podsvětí, takže orientace je trochu jednodušší než v prvním díle. Roztěkanosti, změny vypravěčů a nevypointovaných scén v délce několika sekund si ale užijeme i tady.

Herci odvádějí nadstandardní práci, Hynek Čermák se do své role dost položil, ale zároveň to už tolik nepřehání. Taky Predrag Bjelac artikuluje mnohem lépe než v prvním díle, takže se z jeho vypravěčských vstupů se něco dozvíme. Ostatní se též nenechávají zahanbit a společně se slušnou technickou stránkou a exotickými lokalitami pak vytvářejí dojem, že filmu vlastně není moc co vytknout.

 

Afričan je dějově trochu chudší než první díl, dochází k méně zvratům a podrazům, což nabízí více prostoru postavám. Ty jsou sice černobílé a nevyvíjejí se, ale to vzhledem k žánru zas tak nevadí. Naopak se až ve dvojce dotváří celistvější obraz Káčka jakožto pomstychtivého a nesmiřitelného bojovníka, který si nenechá nic líbit. Což je přece jen trochu lepší vizitka, než byl buranský raubíř z jedničky.

Jelikož dostáváme druhou porci toho samého, nebudu měnit ani hodnocení. Klobouk dolů před tvůrci, kteří dokázali natočit dva vyrovnané, konzistentní a smysluplné filmy, což rozhodně nebyl jednoduchý úkol. Na druhou stranu ale zůstávají i výtky k prvnímu dílu – Afričan nepřekvapí, a přestože převyšuje většinu současné tuzemské produkce (minimálně v akčnosti a komplexitě), nejedná se vlastně o nijak kulervoucí zážitek. Prostě je to jenom docela fajn.

Verdikt

avatar6/10

Rimsy

Druhá půle Krejčířova příběhu podle druhé Kmentovy knížky. Pro fandy jedničky povinnost, dostanete totiž dalších 100 minut téhož. I přes nesporné technické kvality se ale o žádnou díru do celuloidového světa nejedná.Hodnocení čtenářů

 • avatar7/10

  Snura

 • avatar5/10

  Cross

 • avatar6/10

  Rokle

 • avatar7/10

  Tomino

 • avatar6/10

  Leonidas I.

 • avatar9/10

  Spiker

 • avatar7/10

  malylada

 • avatar6/10

  LiLLZe

 • avatar8/10

  girokapo

 • avatar6/10

  holub109

 • avatar8/10

  T.H

 • avatar6/10

  Atchyroz

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace