Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Fresh | 2022
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 04.03.2022
CZ premiéra: nestanovena
režie: Mimi Cave
hrají: Charlotte Le Bon, Daisy Edgar-Jones, Sebastian Stan, Andrea Bang, Brett Dier

Fresh: Recenze


ikona
do_Od
Daisy Edgar-Jonesfeel-goodFreshmasoromantikaSebastian Stan
Originální romantika s příměsí kulinářského experimentování a pár hezkými zvraty k tomu? V dnešní době k nezaplacení! 

Zase se jednou ocitám v nezáviděníhodné situaci, kdy musím napsat recenzi na vynikající film, ale přitom by bylo lepší, kdybyste si o něm nic nečetli a šli se na něj takzvaně „nepolíbení“ podívat. Můžu na vás tak zkusit apelovat, abyste ignorovali zbytek textu a vrátili se k němu až po filmu. A nebo můžu napsat text, ve kterém vám o zápletce neřeknu prakticky nic, jen to po zásluze vyhajpuju, a vy nebudete mít na výběr než si to následně jít ověřit. Není to moc fér, rozhodně to nebude snadné psaní, ale já mám rád výzvy, takže pojďme na to.

Fresh je celovečerní prvotinou videoklipařky Mimi Cave od producentského týmu v čele s Adamem McKayem (Sázka na nejistotu, K Zemi hleď!), z čehož si hned na začátek můžete vyvodit dvě věci. Zaprvé, snímání jednotlivých scén je místy velmi stylové a režisérka zde své řemeslo nezapře, vlastně se o to ani nesnaží, takže film působí videoklipově energicky a vašemu oku v nespočtu scén lahodí. No a zadruhé, že tomu nechybí nápaditý a poměrně ostrý přesah, který se tentokrát strefuje do světa randění a vztahů z perspektivy mladých single žen. Vlastně bych se nebál říct, že od Nadějné mladé ženy tu nebyla lepší ženská výpověď, fanoušci Nejhoršího člověka na světě prominou.

Ale vás už nejspíš zajímá, co to teda vlastně je. Inu, v prvé řadě je to povedená feel-good romantika mezi děsně roztomilou Daisy Edgar-Jones a zase jednou skvěle obsazeným Sebastianem Stanem. Úvodních třicet minut je, jak ostatně zazní i v samotném filmu, doslova pohádkových. Možná až příliš pohádkových. Tím se ale nezabývejte, jakmile se totiž tahle sympatická podívaná s ústřední dvojicí poměrně zvláštních hrdinů rozjede, už z ní totiž stejně nevystoupíte. 

Což nás přivádí k té druhé části. Vedle romantiky se totiž Fresh chlubí taky netradičním kulinářským zasazením. Fandové gastra by si zde skutečně měli přijít na své, vedle pečlivé přípravy surovin s patřičně šťavnatými záběry se film zabývá i komplexním světem zásobování, uskladňování a následného vývozu. Zdaleka to však není taková nuda, jak by se na první pohled mohlo zdát. Díky pečlivě namíchanému soundtracku, který je plný hitů, absenci prakticky jakýchkoli hluchých míst a docela povedenému spádu, kdy jeden zvrat střídá druhý, si film vezme vaši pozornost jako rukojmí, a nepropustí ji až do hodně povedeného finále, které z hlavy pár týdnů jen tak nevyženete. Film ostatně prošel mým náročným testem pozornosti, kdy jsem se na něj začal dívat po půlnoci, a o půl třetí ráno jsem si nejen plně vzhůru opakoval nejlepší scény, ale dokonce jsem byl tak plný dojmů, že tahle recenze začala vznikat ještě té noci. Většího komplimentu už se mu v téhle recenzi nedostane, a počítám tam i ten následující.

Na férovku říkám, že nebýt Batmana, měl bych o svém dosavadním filmu roku jasno. Jízlivá hravost, se kterou Mimi Cave provádí diváka tímhle svěžím, ale pořád celkem povědomým světem dospělých, je totiž nevídaná. Není to ale jenom vyšperkovaný scénář, skvělí herci nebo bezchybná režie, je to právě ta nevyřčená nadsázka, ten vtipný rámec s posledním záběrem, který spousta lidí možná kompletně mine, je to vlastně i rozhodnutí vložit úvodní titulky až za oněch výše zmíněných prvních třicet minut. Prostě sebevědomá vize bez kompromisů. Přesně to dělá z Fresh mnohem víc než jen pouhou jednohubku. V jednom nenápadném balení totiž máte zábavný předkrm, neotřelý hlavní chod i sladký dezert.


Přehrajte si trailer
Právě díky téhle rozmanitosti se pak film může měřit napříč žánry s těmi nejlepšími příspěvky z posledních let, a v klidu to ustát. Jasně, můžete namítnout, že kdyby se film plně soustředil pouze na jednu věc, mohl by ji dotáhnout k dokonalosti. Tím by ale bohužel popřel svoji největší přednost – a to způsob, jakým postupně zvládá bořit vaše naivní očekávání tím, že si zcela jede po své vlastní ose. Nechce totiž být tím, ani oním. Takže i když jste už střípky příběhu viděli jinde, jejich podání zde vás pořád zvládne překvapit. Jestli to bude překvapení příjemné, nebo nikoli, to už záleží na vkusu. Ode mě každopádně víc slov chvály nedostanete, takže pokud máte otázky, doporučuji si ke snímku z produkce Hulu najít co nejdřív cestu a vychutnat si tenhle zážitek na vlastní oči.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (7)

Verdikt

avatar8/10

do_Od

Sebastian Stan a Daisy Edgar-Jones v láskyplné romantice o tom, že láska může mít mnoho podob, a online seznamky zdaleka nejsou to nejhorší, co člověka může potkat. A to je ideálně vše, co byste o ni před začátkem sledování měli vědět.Hodnocení redakce

 • avatar7/10

  TedGeorge


Hodnocení čtenářů

 • avatar7/10

  Tomino

 • avatar7/10

  the dark knight

 • avatar8/10

  hroubek

 • avatar7/10

  Perun

 • avatar6/10

  maddy1111

 • avatar6/10

  HotShot

 • avatar6/10

  Maverick

 • avatar6/10

  BigbyWolf

 • avatar8/10

  bukrr

 • avatar7/10

  esmo

 • avatar7/10

  slord

 • avatar7/10

  Tranda-lina

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace